Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 5 grudnia 2022

Plamica starczaPlamica starcza to schorzenie dermatologiczne bardzo często diagnozowane u osób w podeszłym wieku. Mianem plamicy określa się spontaniczne i drobne ogniska krwawienia do skóry, co widoczne jest w postaci siniaków i wybroczyn na ciele. W przypadku postaci starczej przyczyny upatruje się w naturalnych procesach starzenia się skóry oraz innych tkanek, w tym włókien kolagenowych. Zmiany skórne nie są groźne dla zdrowia, na ogół stanowią wyłącznie defekt kosmetyczny.

Plamica starcza – przyczyny

Plamicę starczą zalicza się do grona skaz krwotocznych nabytych. Na jej pojawienie się wpływa wiele czynników związanych z naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem starzenia się organizmu:

  • ścieńczenie i osłabienie włókien kolagenowych przy zahamowaniu syntezy kolagenu w ustroju;
  • utrata elastyczności tkanek;
  • wzrost tendencji do uszkodzenia skóry.

Mechanizm dolegliwości jest dość dobrze poznany. Wiąże się z wielokrotnymi obrażeniami związanymi z krwawieniem skórnym, wskutek czego następuje odkładanie się złogów kompleksu białkowego magazynującego żelazo uwolnione z rozpadniętych erytrocytów. Patologicznymi przyczynami i czynnikami ryzyka plamicy starczej są ponadto:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza glikokortykosteroidów lub preparatów o działaniu przeciwzakrzepowym;
  • podwyższony poziom cholesterolu we krwi, co skutkuje mikrouszkodzeniami naczyń krwionośnych;
  • brak aktywności ruchowej, siedzący lub leżący tryb życia;
  • słabe krążenie krwi, problemy natury sercowo-naczyniowej;
  • urazy mechaniczne określonej okolicy ciała.

Rozważając przyczyny plamicy starczej należy mieć na uwadze, że nie wiąże się ona w żadnym stopniu z zaburzeniami krzepnięcia krwi i nie stanowi ich objawu. Wynika bowiem z defektów zlokalizowanych na poziomie skóry.

Jak wygląda plamica starcza?

Plamica starcza nie powoduje żadnych niepokojących czy uciążliwych objawów klinicznych. Jedyną jej manifestacją są zmiany skórne w postaci mniejszych lub większych, fioletowo-czerwonych siniaków i wybroczyn. Najczęściej lokalizują się ona na grzbietach dłoni oraz przedramionach. Wraz z upływem czasu bledną i przybierają zabarwienie brązowe. Po około 2-3 tygodniach zmiany skórne znikają, zwykle jednak na ich miejsce pojawiają się nowe. Nie należy mylić ich ze zwykłymi siniakami, które wraz z upływem czasu stają się żółte bądź zielone. Takie odcienie w przypadku plamicy starczej nie mają miejsca.

Diagnostyka plamicy starczej

Po zaobserwowaniu u siebie (bądź o bliskiej osoby starszej) zmian skórnych w postaci siniaków i wybroczyn najlepiej jest umówić wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bądź u dermatologa. Rozpoznanie plamicy starczej zwykle opiera się na szczegółowym wywiadzie zdrowotnym oraz badaniach krwi. Jeśli siniaki ograniczają się do rąk i przedramion, nie powodują przykrych objawów oraz nie wiążą się z nieprawidłowym krwawieniem, lekarz prawdopodobnie stwierdzi plamicę starczą.

Plamica starcza – leczenie

W znacznej większości przypadków leczenie plamicy starczej nie jest konieczne. Osoby, które nie akceptują zmian skórnych mogą szukać jednak pomocy. Wówczas lekarz na ogół zaleca miejscowe stosowanie retinoidów, które pogrubiają skórę i zapobiegają dalszemu postępowi zmian degeneracyjnych. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta i suplementacja zwłaszcza witaminy D, kolagenu i kwasu hialuronowego. Dieta powinna być bogata w:

W ostatnim czasie udowodniono, że witamina K może być remedium na plamicę starczą. Przeprowadzono badania wskazujące, że miejscowe stosowanie witaminy K po wcześniejszym zabiegu laserowym znacznie zmniejsza ryzyko powstawania zmian. Konieczne są jednak dalsze badania.

Dodatkowo zaleca się prowadzenie oszczędnego trybu życia, przy którym nie istnieje ryzyko wypadków, upadków czy uszkodzeń ciała. Należy pamiętać, że mimo unikania urazów niezbędna jest regularna, umiarkowana aktywność fizyczna adekwatna do wieku (np. spacery, nordic walking czy basen).

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Sułek K., Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne, Lekarz POZ, 3/2018.
  2. Kaszuba A., Szepietowski J., Adamski Z., Dermatologia geriatryczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami