Kolagen do picia
Kolagen do picia

Brak kolagenu w skórzeBrak kolagenu w skórze dotyczy głównie osób dojrzałych i starszych, ponieważ wraz z upływem lat fizjologiczna synteza tego białka stopniowo maleje, co jest zjawiskiem nieodwracalnym. Objawem tego jest przede wszystkim szybkie tworzenie się zmarszczek oraz pogorszenie jędrności i elastyczności skóry. Można temu przeciwdziałać, unikając czynników ryzyka degradacji kolagenu oraz suplementując kolagen naturalny do picia, aby uzupełniać niedobory na bieżąco.

Kolagen w skórze

Skóra właściwa znajduje się tuż pod naskórkiem (którego właściwością jest tendencja do okresowego złuszczania się). Składa się z tkanki łącznej i posiada sporą liczbę włókien kolagenowych i włókien elastynowych, warunkujących jej odporność oraz sprężystość. Pomiędzy włóknami skóry właściwej rozmieszczone są komórki takie jak fibroblasty, fibrocyty, histiocyty i mastocyty, jednak spośród nich największe znaczenie mają fibroblasty. Uczestniczą bowiem w tworzeniu substancji międzykomórkowej, a także produkują kolagen i elastynę.

Do tej pory opisano 29 typów kolagenu, które pomimo swojej budowy trójhelikalnej, różnią się strukturą przestrzenną oraz lokalizacją w organizmie. Wykazują one zdolność wiązania wody, która warunkuje funkcjonalność kolagenu i odpowiada za działanie biologiczne. W skórze znaleźć można głównie kolagen typu I, kolagen typu III (zwłaszcza w bliznach), kolagen typu VII.

Funkcje kolagenu w skórze

Kolagen zapewnia ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje właściwy poziom jej nawilżenia i nawodnienia. W efekcie to właśnie on wpływa na jej odpowiednią sprężystość, jędrność, elastyczność, wygląd i kondycję. Ponadto uczestniczy w procesach regeneracyjnych, przyspieszając gojenie się ran i uszkodzeń, tworząc blizny oraz sprzyjając ogólnie pojętej odbudowie tkanki łącznej. Wraz z wiekiem zmniejsza się synteza endogennego kolagenu, co pogarsza kondycję skóry.

Brak kolagenu w skórze – przyczyny

Brak kolagenu w skórze czeka każdego człowieka – szacuje się, że synteza tego białka zwalnia już w okolicach 25.-30. roku życia, w wieku lat 60 ulegając praktycznie całkowitemu zahamowaniu. Istnieją jednak czynniki ryzyka, które sprzyjają nadmiernemu rozpadowi włókien kolagenowych i jeszcze mocniejszym zmniejszaniu i spowalnianiu jego wewnątrzustrojowej produkcji. Są to głównie:

  • ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez zastosowania kremu z filtrem UV;
  • częste opalanie się i korzystanie z solarium;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry, w tym chodzenie spać bez zmycia makijażu i oczyszczenia skóry, jak również unikanie aplikacji kremów dobranych odpowiednio do typu skóry;
  • zbyt wysokie i niskie temperatury otoczenia;
  • działanie wolnych rodników oraz toksyn.

Z upływem czasu spada w organizmie poziom witamin i składników mineralnych, które wspomagają naturalną odbudowę kolagenu. Do jego produkcji niezbędne są zwłaszcza: witamina A, witamina E i witamina C, cynk, tryptofan oraz lizyna. Dlatego przyczyną niedoboru kolagenu może być również dieta uboga w pożądane składniki odżywcze.

Brak kolagenu w skórze – objawy

W rezultacie braku kolagenu skóra traci jędrność, sprężystość i elastyczność. Następuje jej nadmierne odwodnienie, co stanowi kluczową przyczynę pojawiania się zmarszczek i bruzd. Należy zatem zaznaczyć, że (aby zadbać o wysoką kondycję skóry) należy nie tylko suplementować czysty kolagen, ale i kwas hialuronowy (jeden z najsilniej nawilżających związków chemicznych, również naturalnie występujący w skórze). Brak kolagenu w skórze objawia się przyspieszonym jej starzeniem, wiotkością, cieniami pod oczami oraz pogorszeniem gojenia się ran.

Niedobór kolagenu często objawia się również nadmiernym wypadaniem włosów – istotnych przydatków skóry. Stają się one cienkie, łamliwe i przesuszone. Kolagen dostarcza niezbędnych aminokwasów, które odżywiają cebulki włosów i zapewniają ich prawidłowy wzrost oraz rewitalizację. W skrajnych przypadkach brak kolagenu w skórze może prowadzić do przedwczesnego łysienia, jako że cebulki włosów lokują się właśnie w skórze.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  2. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2012.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami