Acerola
Acerola

Aktualizacja: 29 grudnia 2021

Matcha i zielone smoothieJednym z korzystniej działających i bezpiecznych superfood jest Matcha. Gdy myślimy o super pożywieniu to mamy na myśli takie, które pomaga organizmowi osiągnąć optymalny poziom zdrowia i jest wydajnym źródłem witamin oraz minerałów. Dzięki temu uzupełnia ewentualne braki w naszej diecie. Pożywienie takie zawiera niezwykłe właściwości i oferuje również mnóstwo rzadkich składników odżywczych, które wspomagają organizm na różnych poziomach. Takie produkty jak Spirulina, Chlorella, kakao, Maca, Acai i jagody Goji są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. 

Zielona herbata Matcha

Zielona herbata Matcha ma długą tradycję w kulturze japońskiej. Ten dobrze znany eliksir jest używany od ponad tysiąca lat na Dalekim Wschodzie, ale dopiero od niedawna zaczęło robić się o nim głośno na naszym rynku. Ta wysokiej jakości sproszkowana zielona herbata posiada w swoim składzie liczne składniki odżywcze, które pochodzą z młodych liści rośliny Camellia sinensis. Oferuje ona silny arsenał witamin, minerałów, aminokwasów oraz przeciwutleniaczy. Wyjątkowa zawartość tych ostatnich zapobiega starzeniu się organizmu i chroni przed chorobami, również przewlekłymi. Matcha zwiększa metabolizm i pomaga w detoksykacji organizmu. Usuwa metale ciężkie oraz toksyny.

Choć pojęcie przeciwutleniaczy może być stosunkowo nowe, to od ponad tysiąca lat, są one wykorzystywane z zielonej herbaty Matcha przez chińskich Daoists i japońskich Zen Buddystów jako sposób na relaks i medytację. Niedawno nawet współczesna nauka potwierdziła wnioski wynikające z tej bardzo starej tradycji. Matcha jest bogata w L-teaninę, rzadkiego aminokwasu, który faktycznie wpływa na stan odprężenia i dobrego samopoczucia.

L-teanina może pomóc w poprawie pamięci i uczeniu się, hamując ewentualne skutki uboczne pochodzące z kofeiny. Dlatego też Matcha sprzyja koncentracji i jasności umysłu bez występowania nerwowości, jaka jest po kawie. Innym efektem L-teaniny jest wytwarzanie dopaminy i serotoniny. Te dwa związki chemiczne nie tylko wspomagają pamięć i koncentrację, ale również wpływają na poprawę nastroju. Zieloną herbatę Matcha w postaci proszku można dodawać codziennie do porannych smoothie. Zapewni to nie tylko energię, ale i dostarczy organizmowi witamin oraz innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Smoothie z dodatkiem Matchyherbata

Jak przygotować smoothie z Matcha? To bardzo proste. Należy przygotować niezbędne składniki:

Wystarczy wymieszać wszystkie składniki w mikserze do momentu, aż powstanie gładka i kremowa konsystencja. Następnie całość przelewamy do kubka lub szklanki i pijemy.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jakubczyk K., Kochman J., Kwiatkowska A., Kałduńska J., Dec K., Kawczuga D., Janda K., Antioxidant Properties and Nutritional Composition of Matcha Green Tea, Foods, 9/2020.
  2. Snyder M., Clum L., Zulaica A., Matcha – cudowna herbata, Wydawnictwo Vital, Białystok 2018.
  3. Borkowski M., Piszcz P., Głód B., Właściwości antyoksydacyjne herbaty Matcha, Camera Separatoria, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami