Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 marca 2024

MoringaMoringa olejodajna (łac. moringa oleifera) powszechnie znana jest również jako drzewo chrzanowe. A to poprzez specyficzny smak jej korzeni, który zbliżony jest właśnie do chrzanu. Moringa często nazywana jest również „drzewem życia” lub „cudownym drzewem” ze względu na swoje cenne właściwości zdrowotne. To właśnie dlatego zaliczana jest między innymi do tzw. superfood. Co więc kryje w sobie to drzewo oraz jak wpływa na nasze zdrowie? Podpowiadamy.

Czym jest drzewo moringa?

Moringa jest gatunkiem drzewa tropikalnego pochodzące z rodziny moringowatych. Rośnie zwykle w rejonach Indii oraz Pakistanu. Można znaleźć je również w państwach Azjatyckich, Afryce oraz Ameryce Południowej. Drzewo to może osiągać wysokość 10 metrów. Ciekawostką jest fakt, że w celach leczniczych bądź pielęgnacyjnych wykorzystywane są wszystkie jego elementy, a więc kora, liście, kwiaty, owoce oraz korzenie.

Należy zaznaczyć, że moringa stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych. Zawiera w sobie m.in. antyoksydanty, białko (którego jest tu dwa razy więcej niż w soi), witaminę A, witaminę C i witaminę E , błonnik pokarmowy oraz składniki mineralne tj. potas, żelazo, mangan, chrom oraz bor.

Jak moringa wpływa na zdrowie człowieka?

Mangan obecny w tym drzewie odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie kości i stawów, z kolei chrom zmniejsza stres oraz wspomaga przemianę materii. Bor natomiast warunkuje prawidłową pracę mózgu. Warto zaznaczyć, że moringa zawiera znacznie więcej tego minerału od każdej innej rośliny. Antyoksydanty występujące w drzewie życia chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, a także zapobiegają rozwojowi chorób tj. nowotwory, cukrzyca, choroby serca.

Korzenie tego drzewa posiadają charakterystyczny smak chrzanu. Dzięki temu wykazują działanie przeciwzapalne oraz zbliżone działanie do antybiotyku. Podobnie sytuacja przedstawia się z wyciągiem z liści i z kory drzewa. Z kolei owoce, pędy, a także liście często stosowane są w kuchni, a z nasion pozyskuje się olej, który doskonale sprawdza się nie tylko w kuchni, ale również w wytwarzaniu mydła i farb. Olej z drzewa moringa jest produktem, który nie jełczeje.

W czym pomocne jest drzewo moringa?

  • obniża poziom cholesterolu we krwi;
  • wykazuje szerokie właściwości: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze;
  • wspomaga funkcjonowanie układu kostnego;
  • poprzez zawartość witaminy A i witaminy E wpływa na poprawę kondycji skóry;
  • wspomaga układ pokarmowy dzięki wysokiej zawartości błonnika;
  • zmniejsza uczucie zmęczenia dzięki obecności żelaza.

Zastosowanie drzewa moringa

1. Kuchnia

Drzewo moringa chętnie wykorzystywane jest w kuchni. Liście ze względu na swój delikatny smak, przypominający nieco rzeżuchę, można stosować jako dodatek do zup, sałatek oraz koktajli. Olej z kolei można wykorzystać do smażenia. Choć jednak nie poleca się tego wykorzystania oleju ze względu na utratę składników odżywczych, szczególnie antyoksydantów. Najlepiej więc olej spożywać na zimno. Smak moringi jest niezwykle delikatny, dlatego też może być wykorzystywany jako dodatek do dań zarówno słodkich jak i tych bardziej wytrawnych.

2. Kosmetyka

W kosmetyce głównie zastosowanie znalazł olej z moringi, który wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki jego stosowaniu włosy stają się puszyste i zachowują swą miękkość, a skóra zyskuje swój naturalny blask. Olejek z drzewa moringa świetnie nadaje się również do masażu.

Jak stosować moringa?

Stosowanie moringi zależne jest przede wszystkim od tego w jakiej postaci występuje. Jej sproszkowane liście można przyjmować 3 razy dziennie jednocześnie z pokarmem. Moringa występuje również w postaci herbaty do picia oraz w formie tabletek lub kapsułek stosowanych jako suplement diety.

Moringa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania moringi jest ciąża, ponieważ związki w niej obecne mogą wywołać skurcze macicy, które w efekcie mogą doprowadzić do poronienia.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami