Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 19 marca 2022

Kurkuma na stawyKurkuma na stawy to niezwykle cenione i całkowicie bezpieczne dla organizmu rozwiązanie, które stanowi alternatywę dla tradycyjnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pozytywne działanie kurkumy potwierdzono wiele lat temu, a jej popularność nie maleje także w dzisiejszych czasach. Zastosowanie jej poleca się przede wszystkim do terapii schorzeń przewlekłych, a także tych związanych z wiekiem.

Kurkuma – właściwości

Za korzystne właściwości kurkumy odpowiada związek o nazwie kurkumina, niezwykle bogaty w olejki eteryczne, wapń, żelazo, potas, witaminę C, niacynę, ryboflawinę oraz liczne antyoksydanty. Wśród związków o działaniu przeciwutleniającym znajdują się między innymi polifenole. Kurkumina, główny składnik kurkumy, wykazuje bardzo szerokie spektrum działania zarówno na poziomie komórki, jak i całego organizmu. Charakteryzuje się bardzo różnorodną aktywnością biologiczną. Może wpływać na wiele biocząsteczek, w tym na białka takie jak:

  • czynniki transkrypcyjne;
  • czynniki wzrostu;
  • receptory;
  • cytokiny;
  • enzymy m.in. kinazy.

Udowodniono, że kurkuma wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Z tego względu bywa wykorzystywana w medycynie do terapii schorzeń takich jak artretyzm, schorzenia neurodegeneracyjne, astma czy miażdżyca. Korzyści odnosi się nawet w przebiegu chorób nowotworowych.

Wykonano około 15 badań klinicznych dotyczących roli kurkuminoidów w leczeniu zapalenia kości i stawów. Udowodniono, że podanie mikstury wyciągów z różnych kłączy przez 3 miesiące przynosi pozytywne rezultaty, jeżeli chodzi o zmniejszenie wrażliwości na ból podczas ruchu, ilość wybroczyn oraz ogólną wrażliwość stawów. Liczba pacjentów skarżących się na ból stawów zmalała po podaniach ekstraktów z kłączy kurkumy. Dodatkowo udowodniono, że podanie kurkuminoidów w połączeniu z glukozamidami, tradycyjną farmakoterapią zapalenia stawów, znacznie zwiększało efektywność leczenia, w większym stopniu eliminując ból, ilość wybroczyn, wrażliwość stawów czy możliwość wykonywania ruchów, w porównaniu do grupy otrzymującej jedynie glukozamidy. Zauważono także zdolność zahamowania syntezy COX-2 w płynie maziowym u pacjentów z zapaleniem stawów. Podsumowując, kurkuma skutecznie wpływa na leczenie dolegliwości kostno-stawowych.

Kurkuma na stawy – okłady

Najbardziej znana i rozpowszechniona w medycynie alternatywnej jest pasta z kurkumy na stawy. Aby ją przyrządzić należy przygotować jedynie 2 składniki:

  • 3 łyżki wysokiej jakości kurkumy;
  • 3 szklanki wody.

Przepis

Wlewamy wodę do garnka, a następnie dosypujemy przyprawę. Gotujemy na wolnym ogniu do momentu, w którym przekształci się w gęstszą pastę. Cały czas mieszamy, aby nie przypaliła się na dnie. Pastę można przechowywać w lodówce przez kilka dni, aplikujemy ją na bolące stawy na około 30-60 minut. Bardziej wzbogaconą wersją jest gotowanie powyższej mieszanki z dodatkiem pół łyżeczki imbiru i takiej samej ilości pieprzu czarnego. Wówczas wykorzystujemy 6 szklanek wody.

Zobacz również: Jak dbać o stawy?

Kurkuma na stawy – tabletki

Zdrowie stawów warto wspierać od środka, dlatego niemalejącą popularnością cieszą się tabletki z kurkumy na stawy. Wybierając odpowiednie należy zwrócić uwagę, aby w swoim składzie miały również piperyny, które zwiększają biodostępność kurkumin. Niestety, kurkuminy bez żadnych dodatkowych związków są bardzo słabo wchłanialne w układzie pokarmowym człowieka. Tabletki i suplementy diety są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Jedynie w niektórych przypadkach mogą spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które szybko ustępują.

Kurkuma na stawy – napój

Kolejną propozycją wykorzystania kurkumy na stawy jest napój przyrządzany na bazie mleka. Wystarczy zmieszać pół szklanki mleka kokosowego, szklankę zwykłego mleka oraz łyżeczkę przygotowanej z powyższego przepisu pasty, a następnie podgotować na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia. Napój pijemy, gdy jest jeszcze ciepły. Nie tylko wybornie smakuje i rozgrzewa organizm od środka, ale i korzystnie wpływa na zdrowie stawów.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kania M., Baraniak J., Właściwości lecznicze roślin przyprawowych na przykładzie ostryżu długiego, Postępy Fitoterapii, 2/2015.
  2. Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2/2015.
  3. Wierońska J., Kurkuma – roślinne panaceum, Wszechświat, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami