Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 września 2022

Męczennica cielesnaMęczennica cielista (łac. Passiflora incarnata) jest jedynym gatunkiem wśród 500 reprezentujących rodzaj Passiflora, posiadającym monografię oraz status leku roślinnego według Europejskiej Agencji Leków. Jej korzystne właściwości ceni się od setek lat. Surowcem farmakologicznym są wysuszone nadziemne części tej rośliny wraz z kwiatami i owocami. Jednocześnie znajduje zastosowanie w wielu ogrodach, w których urozmaica rabaty kwiatowe.

 

Charakterystyka męczennicy cielistej

Omawiana roślina jest byliną, naturalnie występującą w ciepłych i tropikalnych rejonach całej Ameryki. Odkryto nawet jej nasiona datowane na kilka tysięcy lat, co świadczy o tym, że była popularna również wśród rdzennych Amerykanów. Męczennica cielista jest rośliną wieloletnią, obficie kwitnącą. Posiada piękne, niebieskie kwiaty, dlatego bywa uprawiana w celach ozdobnych. Mogą one osiągać nawet 10 cm średnicy, przy czym pięknie i intensywnie pachną. Jej łodyga może osiągać nawet do 10 metrów, ponieważ liście wyposażone są w tzw. wąsy czepne umożliwiające pnięcie się w górę.

Męczennica cielista – skład

Składnikami aktywnymi męczennicy cielistej są:

Wiele spośród tych składników wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.

Męczennica cielista – właściwości

W celach leczniczych pozyskuje się wyciąg, przygotowywany następnie do użytku przy pomocy etanolu, metanolu lub acetonu. Można również stosować sproszkowane ziele, jednak w ilościach nieprzekraczających 8 g dziennie. Podstawową właściwością męczennicy cielistej jest oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Udowodniono, że ma działanie uspokajające, antystresowe, przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Wspomaga nawet leczenie ADHD oraz uzależnień od alkoholu, nikotyny i niektórych rodzajów narkotyków. Najnowsze badania wskazują na korzystne działanie męczennicy cielistej w leczeniu choroby Parkinsona, choć konieczne są dalsze badania w tym kierunku.

Roślina ta od setek lat była wykorzystywana w leczeniu bólów neurologicznych, przy menopauzie, bolesnych miesiączkowaniach oraz oparzeniach. Może pomóc także przy wrzodach czy hemoroidach. Wpływa pozytywnie na kondycję tkanki mięśniowej oraz całego układu pokarmowego. Dodatkowo wspomaga krążenie krwi.

W dzisiejszych czasach najmocniej ceni się jej działanie przeciwstresowe, w związku z tym, że niemal wszyscy na co dzień doświadczamy stresu. Dzięki męczennicy cielistej można zmniejszyć jego objawy, a więc uchronić się przed przewlekłym napięciem nerwowym. Składniki aktywne rośliny działają antyoksydacyjnie. Oznacza to, że niszczą wolne rodniki tlenowe krążące po ustroju i będące główną przyczyną stresu oksydacyjnego. Ten zaś zwiększa ryzyko rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych związanych z nadmiarem napięć nerwowych i stresu w życiu codziennym. Męczennica cielista spożyta przed snem zwalczy bezsenność.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Męczennica cielista uznawana jest za ziele bezpieczne. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża, ponieważ roślina ta może powodować skurcze macicy, prowadząc do poronienia lub przedwczesnego porodu. W związku z tym, że jej stosowanie powoduje nadmierną senność, nie zaleca się prowadzić auta czy obsługiwać urządzeń mechanicznych. Stosując jednocześnie inne środki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy należy zachować szczególną ostrożność.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jawna K., Mirowska-Guzel D., Widy-Tyszkiewicz E., Męczennica cielista – roślina lecznicza o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym, Postępy Fitoterapii, 4/2012.
  2. Tomczyk P., Męczennica – roślina użytkowa i symboliczna, Humanistyka i Przyrodoznawstwo, 12/2018.
  3. Sadowska A., Car H., Błędne koło przewlekłego stresu – jak je skutecznie przetrwać?, Medycyna Biologiczna, 1/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami