Aktualizacja: 11 października 2020

Witamina B3 (Niacyna) - niezbędna w metabolizmieWitamina B3 (inaczej niacyna) w połączeniu z innymi witaminami z grupy B bierze udział w wielu przemianach metabolicznych. Uwalniana jest dzięki temu energia w komórkach ciała, reguluje się krążenie krwi, a także gospodarka hormonalna. Dodatkowo, niacyna zapewnia odpowiedni poziom glukozy i kwasu solnego w organizmie.

Niacyna – właściwości i korzyści dla organizmu

Witamina B3 współpracując z witaminami B2 (ryboflawiną) i B6 (pirydoksyną) utrzymuje naszą skórę w zdrowej kondycji. Jest też niezbędna do prawidłowej pracy układu trawiennego i obwodowego układu nerwowego.

Suplementacja witaminą B3 jest niezwykle pomocna w leczeniu zawrotów głowy, redukuje szumy w uszach, łagodzi stany napięcia miesiączkowego, bóle głowy i skurcze. Jest również wykorzystywana w leczeniu choroby Raynauda. Rozszerza naczynia krwionośne, przez co poprawia cyrkulację krwi.

Niacyna dawkowanie

Referencyjna Wartość Spożycia (RWS), czyli dzienne zapotrzebowanie na witaminę B3 powinno wynosić dla:

  • mężczyzn 16 mg
  • kobiet 14 mg
  • kobiet w ciąży 20 mg
  • karmiących piersią 18 mg

Osoby spożywające alkohol w nadmiernych ilościach, a także będące na diecie wegetariańskiej są narażeni na niedobory niacyny. Powinni ją uzupełniać stosując suplementację preparatami zawierającymi tę witaminę.

Źródła niacyny

Poniżej znajdują się jedne z najbogatszych źródeł witaminy B3. Możemy ją pozyskać z mięsa, warzyw, owoców i grzybów. Są to m.in.:

Niacyna

 Objawy niedoboru witaminy B3

Niedobór witaminy B3 objawia się wystąpieniem owrzodzeń skórnych, zawrotami głowy, biegunką, chronicznym zmęczeniem, nieprzyjemnym oddechem i niestrawnością. Kolejne symptomy braków niacyny w organizmie to bezsenność, bóle kończyn, utrata apetytu, spadek cukru we krwi, osłabienie mięśni, wykwity skórne i występowanie stanów zapalnych skóry.

Chroniczny niedobór witaminy B3 może spowodować pelagrę (rumień lombardzki). Choroba ta objawia się zapaleniem skóry, biegunką, depresją i otępieniem umysłowym.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...