Kolagen do picia
Kolagen do picia

Ziołowe płukanki do włosówZiołowe płukanki do włosów są od dawna elementem zabiegów kosmetycznych wykonywanych w domowych warunkach. Cechuje je duża skuteczność, niska cena, a także prostota wykonania.

Jak zrobić ziołowe płukanki do włosów?

Płukanki do włosów to niezwykle ważny punkt pielęgnacji głównie włosów suchych i zniszczonych. Płukanki posiadają wiele zalet, do których można zaliczyć:

  • wspomaganie domykania łusek włosów, przez co nie są one szorstkie w dotyku
  • intensywne nawilżanie
  • wpływ na błyszczenie się i gładkość włosów
  • przedłużanie trwałości koloru po farbowaniu

Efekt płukanki jest ściśle uzależniony od zastosowanego zioła. Niektóre mocno nawilżają włosy, np. lipa, lukrecja, prawoślaz czy siemię lniane. Są jednak zioła, które działają wręcz odwrotnie i powodują przesuszanie się kosmyków.

Trzy główne zasady stosowania płukanek:

  1. Do ich wykonania stosuje się przegotowaną lub demineralizowaną wodę, ponieważ zwykła (twarda) woda z kranu może sprawić, że włosy będą szorstkie, sztywne i niepodatne na układanie.
  2. Płukanki powinny być chłodne, ponieważ niższe temperatury sprawiają, że łuski włosów domykają się. W efekcie włosy stają się gładkie i błyszczące. Zwykle nie polewamy skóry głowy, chyba że płukanka jest przeznaczona właśnie w tym celu (nie może być wówczas zimna).
  3. Płukanki najlepiej przygotowywać na bieżąco. Maksymalny czas przechowywania w lodówce wynosi 3 dni.

Zabieg ten należy wykonywać po umyciu włosów – po ostatnim ich płukaniu. Nie jest konieczne spłukiwanie płukanki, ponieważ nie obciąży ona włosów ani nie sprawi, że będą się szybko przetłuszczać. Przed przystąpieniem do ich wykonania warto zrobić próbę uczuleniową, ponieważ niektóre zioła mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Wybrane zioła

  • Skrzyp polny – wykorzystywany jest nie tylko do pielęgnacji włosów, ale i skóry czy paznokci. Zawiera krzem, który znacznie wzmacnia cienkie włosy: stają się one elastyczne i mocniejsze.
  • Lawenda wąskolistnaolejek lawendowy stosowany na skórę głowy łagodzi jej ból, swędzenie i łagodzi zakażenia bakteryjne na jej powierzchni. Posiada również właściwości odkażające. Można również polecić płukanki z jej udziałem osobom borykającym się np. z łupieżem.
  • Pokrzywa zwyczajna – odwar z jej korzenia może być stosowany w celu wzmacniania włosów, a także przeciw łojotokowi czy łupieżowi.
  • Łopian – płukanka z łopianu lub z dodatkiem oleju z łopianu jest świetnym środkiem do pielęgnacji włosów zniszczonych, np. przez częste farbowanie. Silnie odżywia, wzmacnia cebulki włosów, a także stymuluje ich porost i zapobiega wypadaniu.
  • Jarząb pospolity – owoce rośliny posiadają beta-karoten, który ma właściwości zmiękczające skórę, przeciwłupieżowe i wzmacniające włosy oraz paznokcie.
  • Dziewanna kutnerowata – w przemyśle kosmetycznym często jest wykorzystywana jako składnik rozjaśniający włosy. Nadaje im połysk, zmiękcza oraz hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Dodatkowo dziewanna pobudza mikrokrążenie krwi w skórze głowy, co również w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy stanu włosów.
  • Rozmaryn lekarski – płukanki z rozmarynem szczególnie poleca się do regeneracji łamliwych i nadmiernie suchych włosów, szczególnie przy częstym farbowaniu. Ma silne działanie regeneracyjne.
  • Liście brzozy – poprawiają kondycję włosów suchych, ponieważ płukanka nadaje im elastyczności i miękkości.
  • Mydlnica lekarska – płukanka z niej sprawi, że włosy będą dłużej świeże, staną się bardziej puszyste oraz znacznie zyskają na objętości.
  • Kozieradka – podobnie jak mydlnica lekarska przedłuża świeżość włosów i nadaje im objętości, ponieważ delikatnie usztywnia włosy, a także unosi je u nasady. Minusem jest intensywny zapach, który nie każdemu może przypaść do gustu.
  • Szałwia lekarska – płukanka z szałwii delikatnie prostuje włosy. Stają się one gładkie, błyszczące i wzmocnione. Szałwia może jednak nieznacznie przyciemniać kolor włosów.

Miłośnicy bardziej egzotycznych roślin mogą sięgnąć po makę, amlę, brahmi czy neem – indyjskie zioła świetnie nadające się do przygotowywania płukanek.

Bibliografia:

  1. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Lublin 2016.
  2. Radosz A., Klasik-Ciszewska S., Duda-Grychtoł K., Kosmetyczne i lecznicze zastosowanie roślin ozdobnych, Medycyna Rodzinna, 21/2018.
  3. Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Wydawnictwo COMES, Warszawa 1994.
  4. Parvi E., Łopian – sposób na zdrowe włosy, Poradnik Uzdrawiacza, 2/2005.
  5. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, 2004.
Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami