Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 marca 2022

Domowe sposoby na bóle stawów kolanowychDomowe sposoby na bóle stawów kolanowych często mogą skutecznie zastąpić preparaty farmakologiczne (leki, maści). Są przy tym całkowicie bezpieczne i w pełni naturalne. Składniki potrzebne do przygotowania domowych mikstur czy okładów są powszechnie dostępne w sklepach, większość znajdziemy także w swoim domu. Z kolei aktywność fizyczna jest podstawą leczenia niemal każdej dolegliwości.

Domowe sposoby na bóle stawów kolanowych

Poniżej przedstawiamy sprawdzone i skuteczne sposoby, dzięki którym można pozbyć się lub znacznie zmniejszyć bóle kolan. Wszystko zależy oczywiście od przyczyny dolegliwości, jednak gdy wiążą się one z przeciążeniem stawów, chorobą zwyrodnieniową czy niedoborem mazi stawowej, poniższe metody mogą okazać się pomocne.

Zobacz również: Jak dbać o stawy?

Ruch to podstawa

Ból w stawach kolanowych często ma miejsce podczas siedzącego trybu życia oraz u osób w starszym wieku. Dzieje się tak, ponieważ siedząc maź stawowa nie rozprowadza się po powierzchni stawu, zmienia się również jej konsystencja. Z kolei u seniorów jej produkcja jest minimalna, co skutkuje trzeszczeniem, sztywnością i bólem stawów. Ruch stawów kolanowych w pełnym zakresie pozwala rozprowadzić maź stawową po całej powierzchni członów tego stawu. Właśnie dlatego zalecaną aktywnością jest jazda na rowerze lub ogólna gimnastyka. Dodatkowo codziennie należy poświęcić chociaż pół godziny na rekreacyjny spacer. Aktywność fizyczna wzmocni również mięśnie, które – będąc w dobrej kondycji – odciążą stawy kolanowe.

W przypadku osób z nadwagą i otyłością bardzo dobrze sprawdzi się redukcja masy ciała. Stawy kolanowe nie będą aż tak obciążane podczas aktywności czy nawet zwykłego przemieszczania się. Zrzucenie zbędnych kilogramów powinno być pierwszym elementem zadbania o stawy kolanowe.

Okłady z imbiru na stawy

Okłady z imbiru na stawy wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co potwierdzono badaniami naukowymi. Udowodniono, że ich właściwości są zbliżone do właściwości popularnych leków NLPZ. Wystarczy przygotować mieszankę z 2 szklanek wody, 2 łyżek cynamonu oraz startego na tarce korzenia świeżego imbiru. Woda powinna być wrząca. Gdy mieszanka nieco się schłodzi wystarczy zamoczyć w niej bawełnianą szmatkę, a następnie przyłożyć do bolącego stawu na około 30 minut.

Alternatywą o podobnym działaniu są okłady z kurkumy na stawy. Kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest silnym antyoksydantem, a jej właściwości terapeutyczne w zmianach zwyrodnieniowych także zostały potwierdzone badaniami. Kurkuma jest zalecana także do spożycia wewnętrznego. Odnosząc się do okładów warto połączyć ją z miodem.

Okłady z kapusty na stawy

Od wieków okłady z kapusty pomagały babciom i prababciom przy bólach stawów. Wystarczy przygotować liście młodej kapusty, obtłuc je po wewnętrznej stronie za pomocą tłuczka do mięsa, a następnie obtłuczoną stroną przyłożyć do stawu kolanowego. Całość zawijamy bandażem elastycznym i zostawiamy na kilka godzin lub na całą noc. To bezpieczna metoda, którą nie można sobie zaszkodzić. Po zdjęciu okładu wystarczy przemyć kolano czystą wodą, aby usunąć resztki liści.

Sól Epsom na bóle kolan

Ciepła kąpiel z dodatkiem szklanki soli Epsom wykazuje dobroczynne działanie na kolana zwłaszcza w przypadku chorób zwyrodnieniowych. Zawiera dużą ilość magnezu, siarki i innych minerałów, które zmniejszają stany zapalne i minimalizują sztywność. Korzyści soli Epsom łączą się z działaniem ciepła pochodzącego od wody. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty należy pozostać w wannie przez około 20 minut.

Pozostałe rady

Aby uniknąć bólu stawów kolanowych bądź w dużym stopniu go zmniejszyć, należy dodatkowo:

  • unikać chodzenia na butach z wysokim obcasem (w przypadku kobiet);
  • wybierać wygodne obuwie na miękkiej podeszwie;
  • unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, bez względu na to czy jest ona stojąca czy siedząca;
  • unikać maksymalnych zgięć w stawach kolanowych, np. podczas kucania;
  • regularnie suplementować kolagen i kwas hialuronowy, które korzystnie wpływają na produkcję mazi stawowej i kondycję powierzchni stawowych;
  • pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, w tym 1 szklankę najlepiej z dodatkiem 2-3 kryształków soli kłodawskiej niezwykle bogatej w sole mineralne.

Jeśli ból kolan nie mija pomimo odpowiedniego stylu życia, aktywności fizycznej i domowych sposobów warto odwiedzić dobrego fizjoterapeutę specjalizującego się w narządzie ruchu.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kurbiel A., Kocot-Kępska M., Przeklasa-Muszyńska A., Zastosowanie kurkuminy w leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, Z Praktyki Ortopedy, 18/2020.
  2. Glibowski P., Długołęcka A., Grdeń A., Toczek K., Właściwości prozdrowotne imbiru, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami