Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 czerwca 2022

Domowe sposoby na osłonę żołądkaOsłona żołądka to bardzo ważna czynność szczególnie podczas przyjmowania niektórych rodzajów leków. Chroni między innymi przed rozwojem wrzodów i wystąpieniem zgagi, co jest częstym skutkiem ubocznym farmakoterapii, szczególnie tej drażniącej układ pokarmowy. Warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na osłonę żołądka, aby kompleksowo wspierać swoje zdrowie.

Osłona żołądka – kiedy jest ważna?

Jak wspomniano we wstępie, osłona żołądka jest szczególnie istotna przy farmakoterapii, zwłaszcza przy przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Często wykazują one silne działanie nie tylko likwidując chorobę, ale i niszcząc delikatną powierzchnię żołądka czy innych części dróg pokarmowych. Warto wspomnieć o osłonie żołądka i jelit podczas antybiotykoterapii, ponieważ antybiotyki niszczą nie tylko patogenne bakterie, ale również te korzystne. W efekcie miejsce ma zaburzenie równowagi mikrobioty jelitowej, czego skutkiem może być między innymi: zmniejszenie wchłaniania cennych związków odżywczych z pożywienia, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha, a także obniżenie odporności.

Środki osłaniające żołądek powinny być stosowane głównie przez osoby z refluksem oraz chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Osłonę jelit zaleca się zaś każdemu, ponieważ są one źródłem niezwykle ważnych dla zachowania zdrowia bakterii probiotycznych.

Domowe sposoby na osłonę żołądka

Bardzo często stosuje się inne leki chroniące powierzchnię żołądka. Środki tej grupy zmniejszają kwasowość soku żołądkowego i tym samym zapobiegają podrażnieniom błony śluzowej układu pokarmowego. Wiele osób szuka jednak alternatywnych sposobów, aby nie wspierać się kolejnymi lekami. Z powodzeniem można sięgnąć po naturalne sposoby, takie jak:

  • żywność probiotyczną – naturalne jogurty, kefiry, kwaśne mleko, maślanki, zakwas;
  • suplementacja witaminami B6, B12 i PP;
  • produkty o działaniu prebiotycznym, np. owoce i warzywa.

Pamiętaj, aby samodzielnie nie zwiększać dawki podstawowych leków ani nie przyjmować więcej niż przepisał lekarz. Wspomniane wyżej produkty należy przyjmować z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad. Preparaty osłonowe przyjmujemy około pół godziny przed posiłkiem. Optymalny czas między probiotykiem a antybiotykiem czy innym lekiem określa się na 1-2 godziny. Do pozostałych sposobów osłaniających żołądek i jelita możemy zaliczyć:

  • dietę lekkostrawną;
  • suplementację witaminą C;
  • częste przyjmowanie płynów, które rozrzedzając sok żołądkowy zmniejszają kwasowość środowiska;
  • ziołolecznictwo – ciepłe napary z rumianku, lawendy czy nagietka nie tylko wpłyną protekcyjnie na żołądek, ale i zmniejszą objawy żołądkowe związane z farmakoterapią.

W razie wątpliwości warto udać się do lekarza. Niektóre zioła nie powinny być przyjmowane w określonych chorobach lub przy wybranej farmakoterapii, ponieważ mogłyby zaostrzać objawy lub wchodzić w interakcję z lekami.

Preparaty osłonowe czy żywność probiotyczna?

Wiele osób zastanawia się, czy wystarczy spożywać produkty probiotyczne, aby całkowicie ochronić jelita i tym samym zrezygnować z preparatów probiotycznych dostępnych w aptekach. Należy więc wiedzieć, że preparaty i żywność to zupełnie różne rodzaje produktów – posiadają inny skład i mogą wywoływać inne efekty. W niektórych przypadkach naturalna żywność probiotyczna sprawdzi się bardzo dobrze, jednak jej skład nie został potwierdzony w kontekście ochrony układu pokarmowego przed lekami. Preparaty probiotyczne zaś posiadają udokumentowany, korzystny wpływ na żołądek i jelita, przez co otrzymujemy gwarancję skuteczności.

Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dobrowolska-Zachwiej A., Żywienie w chorobach przewodu pokarmowego – poradnik dla pacjentów, Wydawnictwo UM, Poznań 2014.
  2. Panasiuk A., Kowalińska J., Mikrobiota przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Panasiuk A., Choroby infekcyjne przewodu pokarmowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  4. Rogler G., Gastrix. Przewodnik po gastroenterologii i hepatologii, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami