Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 listopada 2020

Drganie powieki - przyczyny i leczenieDrganie powieki to dość często występujący problem zarówno u osób młodych jak i dorosłych. Powszechnie przypuszcza się, że jedną z głównych przyczyn wywołujących ten stan jest zbyt niski poziom magnezu w organizmie. Co jeszcze może wywoływać drganie powieki oraz jak skutecznie temu zapobiegać?

Co może oznaczać drganie powieki?

Drganie powieki często spowodowane jest bardzo drobnymi skurczami mięśnia okrężnego oka, którego główną funkcją jest zaciskanie powieki.

Zjawisko drgania ma miejsce głównie w górnej powiece, choć nie wykluczone jest ono również w dolnej. Niekiedy zdarza się, że występuje po obu stronach. Warto zaznaczyć, że drganie powieki zazwyczaj trwa kilka minut. Ciekawostką jest fakt, że powieka może drgać nawet kilka razy na sekundę.

W większości przypadków drganie powieki nie jest spowodowane poważną przyczyną. W wyjątkowych sytuacjach drganiu powieki mogą jednak towarzyszyć inne objawy, przez co można podejrzewać poważniejsze stany chorobowe organizmu.

Drganie powieki – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:

Choć przyczyna zjawiska drżenia powieki zwykle bywa banalna i łatwa do wyleczenia, to drganie mięśnia okrężnego oka może być również objawem poważnych chorób o podłożu neurologicznym. Diagnostyka tego zjawiska uwzględnia między innymi stwardnienie rozsiane, porażenie nerwu twarzowego, dystonie oraz zespół Tourette’a.

Jak radzić sobie z drżeniem powiek?

Wystąpienie zjawiska drżenia powiek jest pewnym rodzajem sygnału organizmu aby usystematyzować własny tryb życia, poprawić zwyczaje żywieniowe, a także doraźnie usunąć niedobory za pomocą m.in. suplementów diety.

Należy jednak wiedzieć, że stosowanie suplementów diety powinno stać się metodą szybkiego likwidowania skurczu powiek, a nie sposobem permanentnego radzenia sobie z tym problemem.

Ulgę może przynieść odpowiednie ustalenie jadłospisu poprzez zwiększenie w nim zawartości warzyw, owoców oraz innych składników odżywczych. Korzystny wpływ ma również zapewnienie odpowiedniej ilości snu, zachowanie regularnego rytmu pracy oraz eliminacja stresu.

Jeśli objawy drżenia powiek nie będą ustępować lub jeśli ich intensywność będzie zwiększać się, wówczas należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto obserwować objawy szczególnie gdy towarzyszą im także:

  • zaburzenia rytmu serca;
  • problemy oczne;
  • problemy z układem krążenia;
  • uciążliwe skurcze mięśni.

Jak zapobiegać skurczom powiek?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na drgającą powiekę jest eliminacja z codziennego życia czynników ryzyka. Osoby, które są podatne na występowanie takiego zjawiska powinny więc szczególną uwagę zwracać na jakość snu, unikać alkoholu, napojów energetycznych, palenia papierosów oraz spożywania dużych ilości kawy. Wskazane jest ograniczenie stresu, a także zachowanie odpowiedniej higieny pracy.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami