Drganie powieki – przyczyny i leczenie

Aktualizacja

Drganie powieki - przyczyny i leczenieDrganie powieki to dość często występujący problem zarówno u osób młodych jak i dorosłych. Powszechnie przypuszcza się, że jedną z głównych przyczyn wywołujących ten stan jest zbyt niski poziom magnezu w organizmie. Co jeszcze może wywoływać drganie powieki oraz jak skutecznie temu zapobiegać?

Co może oznaczać drganie powieki?

Drganie powieki często spowodowane jest bardzo drobnymi skurczami mięśnia okrężnego oka, którego główną funkcją jest zaciskanie powieki.

Zjawisko drgania ma miejsce głównie w górnej powiece, choć nie wykluczone jest ono również w dolnej. Niekiedy zdarza się, że występuje po obu stronach. Warto zaznaczyć, że drganie powieki zazwyczaj trwa kilka minut. Ciekawostką jest fakt, że powieka może drgać nawet kilka razy na sekundę.

W większości przypadków drganie powieki nie jest spowodowane poważną przyczyną. W wyjątkowych sytuacjach drganiu powieki mogą jednak towarzyszyć inne objawy, przez co można podejrzewać poważniejsze stany chorobowe organizmu.

Drganie powieki – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:

Choć przyczyna zjawiska drżenia powieki zwykle bywa banalna i łatwa do wyleczenia, to drganie mięśnia okrężnego oka może być również objawem poważnych chorób o podłożu neurologicznym. Diagnostyka tego zjawiska uwzględnia między innymi stwardnienie rozsiane, porażenie nerwu twarzowego, dystonie oraz zespół Tourette’a.

Jak radzić sobie z drżeniem powiek?

Wystąpienie zjawiska drżenia powiek jest pewnym rodzajem sygnału organizmu aby usystematyzować własny tryb życia, poprawić zwyczaje żywieniowe, a także doraźnie usunąć niedobory za pomocą m.in. suplementów diety.

Należy jednak wiedzieć, że stosowanie suplementów diety powinno stać się metodą szybkiego likwidowania skurczu powiek, a nie sposobem permanentnego radzenia sobie z tym problemem.

Ulgę może przynieść odpowiednie ustalenie jadłospisu poprzez zwiększenie w nim zawartości warzyw, owoców oraz innych składników odżywczych. Korzystny wpływ ma również zapewnienie odpowiedniej ilości snu, zachowanie regularnego rytmu pracy oraz eliminacja stresu.

Jeśli objawy drżenia powiek nie będą ustępować lub jeśli ich intensywność będzie zwiększać się, wówczas należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto obserwować objawy szczególnie gdy towarzyszą im także:

 • zaburzenia rytmu serca;
 • problemy oczne;
 • problemy z układem krążenia;
 • uciążliwe skurcze mięśni.

Jak zapobiegać skurczom powiek?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na drgającą powiekę jest eliminacja z codziennego życia czynników ryzyka. Osoby, które są podatne na występowanie takiego zjawiska powinny więc szczególną uwagę zwracać na jakość snu, unikać alkoholu, napojów energetycznych, palenia papierosów oraz spożywania dużych ilości kawy. Wskazane jest ograniczenie stresu, a także zachowanie odpowiedniej higieny pracy.

Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Eyelight - w trosce o oczy
Eyelight to w pełni naturalny produkt o składzie specjalnie przygotowanym dla oczu. Znajdują się w nim m.in.: luteina, zeaksantyna, beta-karoten ...
Zobacz tutaj ...
8 komentarzy:
 1. Anastazja
  Anastazja says:

  czasem dopada mnie takie drganie powieki i wiem, że to się zdarza z powodu stresu lub nieprzespanej nocy. najlepszym sposobem jest wtedy odpoczynek i opaska chłodząca na oczy.

  Odpowiedz
 2. Inga
  Inga says:

  Zdarzyło mi się to dosłownie kilka razy w życiu, poza tym że się wystraszyłam i strasznie mnie to zdenerwowało nie myślałam że może być to następstwem którejś z wymienionych przyczyn i problemów zdrowotnych

  Odpowiedz
 3. Aleksandra Załęska
  Aleksandra Załęska says:

  O własnie szukałam czegoś na ten temat, bo ostatnio mam problem z drżącą powieką. Zaczęłam pić magnez, muszę chyba też się więcej wysypiać 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *