Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 grudnia 2021

Kwas chlebowyKwas chlebowy i jego korzystne właściwości znane są od wielu lat. To popularny produkt tradycyjnej kuchni polskiej, którego popularność wzrasta coraz bardziej również w dzisiejszych czasach. Posiada on charakterystyczny słodko-kwaśny smak, przełamany nutką lekkiej goryczki. W zapachu wyczuwamy drożdże oraz chleb. Choć z powodzeniem można znaleźć go na sklepowych półkach (zwłaszcza z żywnością ekologiczną), najlepiej przygotowywać go samodzielnie w domu.

Co to jest kwas chlebowy?

Kwas chlebowy to napój powstający wskutek fermentacji mlekowo-alkoholowej surowców żytnich, cukru i drożdży. Gotowy wyrób zawiera do 1% etanolu. Tradycyjnie produkuje się go z sucharów chleba razowego, drożdży, wody i dodatków smakowych (rodzynek, cytryny, żurawiny, malin, suszonych owoców, miodu) lub z mąki żytniej i słodu. W efekcie zawiera ogromną ilość cennych bakterii probiotycznych, z których należy wyróżnić:

  • Lb. casei;
  • Ln. mesenteroides;
  • S. cerevisiae.

Do pozostałych ważnych składników zaliczamy:

Kwas chlebowy polecany jest jako napój orzeźwiający będący źródłem witamin z grupy B oraz jako pomagający w regulacji procesów trawiennych. Kwasy chlebowe pozyskiwane na drodze fermentacji stanowią zaledwie 1/20 rynku niemlecznych napojów fermentowanych.

Zobacz również: Zakwas buraczany.

Właściwości kwasu chlebowego

Najlepiej poznaną właściwością kwasu chlebowego jest poprawa trawienia. Dzieje się tak, ponieważ bogactwo witamin i pałeczek kwasu mlekowego sprawiają, że jelita zaczynają pracować zgodnie z fizjologią ruchów robaczkowych. Odpowiada za to wsparcie zasiedlającej je mikroflory jelitowej. Wpływa to dodatkowo na lepsze przyswajanie składników odżywczych z innych produktów oraz na wzmocnienie odporności. Przy regularnym spożyciu kwasu chlebowego (oraz innej naturalnej żywności probiotycznej) stajemy się mniej podatni na alergie, infekcje i choroby przewlekłe.

Warto wyróżnić wpływ kwasu chlebowego na kondycję serca i naczyń krwionośnych. Produkt ma wiele związków o działaniu antyoksydacyjnym, przez co zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału, nadciśnienia czy udaru mózgu. Z kolei witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, poprawiając prawidłowy przepływ krwi. Do pozostałych właściwości należy zaliczyć:

  • przeciwdziałanie wzdęciom;
  • łagodzenie dolegliwości związanych z nadkwasotą;
  • przyspieszanie metabolizmu;
  • wspieranie prawidłowego wzroku;
  • przyspieszanie odchudzania.

Spożycie kwasu chlebowego jest polecane każdemu człowiekowi bez przeciwwskazań, jednak w szczególności chorym na grzybice, zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, cukrzycę i choroby nowotworowe.

Zobacz również: Kiszonki – dlaczego warto je jeść?

Jak przygotować kwas chlebowy?

Do przygotowania kwasu chlebowego potrzebujemy następujących składników:

  • 1,5 kg chleba razowego;
  • 5 l wody;
  • 1 dag drożdży;
  • kilka łyżek cukru;
  • ulubione dodatki i bakalie do smaku.

W pierwszej kolejności kroimy chleb razowy na tradycyjne kromki i opiekamy je w piekarniku. Kromki kruszymy, zalewamy ciepłą, przegotowaną wodą, a następnie dodajemy drożdże wraz z cukrem. Przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 3 dni, nie zaglądając w tym czasie do kwasu chlebowego. Po upływie tego czasu kwas przecedzamy przez gęste sito i przelewamy do przygotowanych, wyparzonych wcześniej butelek. Na tym etapie można dodać ulubione dodatki poprawiające smak produktu. Ostatecznie butelki zakręcamy i przechowujemy w lodówce, maksymalnie przez 10 dni.

Kwas chlebowy – przeciwwskazania

Kwas chlebowy wskutek fermentacji zawiera w swoim składzie śladowe ilości alkoholu, dlatego nie powinny spożywać go przede wszystkim kobiety w ciąży. Praktycznie nie ma żadnych innych przeciwwskazań. Osoby dodające do kwasu chlebowego bakalie powinny sprawdzić czy nie są na nie uczulone.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kociołek-Balawejder E., Nauki Inżynierskie i Technologie, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2009.
  2. Śmiechowska M., Jakubowski M., Dmowski P., Nowe trendy na rynku niskoalkoholowych napojów fermentowanych, Problemy Nauk Biologicznych, 3/2018.
  3. Zielińska M., Hoffmann M., Waszkiewicz-Robak B., Tradycyjne roślinne napoje fermentowane o działaniu prozdrowotnym, Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, 5/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami