Kolagen do picia
Kolagen do picia

Moczenie nógMoczenie nóg to prosta czynność, która może być wykonywana zarówno w celach profilaktycznych i leczniczych, jak i celem odprężenia kończyn dolnych po ciężkim dniu lub zadbania o miękkość i dobrą kondycję skóry w obrębie stóp. Najlepiej, aby zabiegi moczenia wykonywane były systematycznie i zgodnie z metodyką.

Moczenie nóg w wodzie z solą

Do miski napełnionej ciepłą wodą należy wsypać 5-6 łyżek wybranej soli, najlepiej sprawdzi się jednak sól kłodawska lub sól himalajska, jako skarbnica cennych minerałów. Oba rodzaje soli wykazują działanie antybakteryjne, silnie oczyszczające, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Woda w misce powinna być ciepła (optymalnie 40-45 stopni C), ponieważ wyższe temperatury działają rozluźniająco na mięśnie i dodatkowo poprawiają krążenie krwi. Takie moczenie nóg eliminuje zanieczyszczenia i bakterie, a także ogranicza nadmierną potliwość stóp. Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli powinno trwać około 15 minut.

Moczenie nóg w wodzie z ziołami

Efekty moczenia nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół mogą być różne, w zależności od tego, które zioła zostaną wykorzystane. Może to prezentować się następująco:

  • szyszki chmielu – wygładzają skórę, działają przeciwzapalnie i przeciwdziałają rogowaceniu naskórka;
  • dziurawiec – działa przeciwzapalnie, rozszerza naczynia krwionośne;
  • szałwia – zmniejsza nadmierną potliwość stóp, a dodatkowo działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie;
  • mniszek lekarski, skrzyp polny i pokrzywa zwyczajna – zmniejszają obrzęki w obrębie stóp i całych kończyn dolnych, poprawiają krążenie, odkażają i łagodzą stany zapalne.

Wystarczy do miski z ciepłą wodą dodać 5 łyżek ziołowego suszu – może to być wyłącznie jedno zioło, jak i mieszanka różnych, w zależności od potrzeb i preferencji.

Moczenie nóg w wodzie z olejkami eterycznymi

Jeśli nie posiadamy w domu ziół, można wykonać moczenie nóg również z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, które mogą działać podobnie jak wybrane zioła. Tak więc olejek lawendowy przeciwdziała zmęczeniu, silnie rozluźnia oraz zmniejsza dolegliwości towarzyszące reumatyzmowi, natomiast olejek różany odświeża, odpręża, rozgrzewa skórę oraz poprawia krążenie.

Moczenie nóg w ciepłym mleku

Moczenie nóg w ciepłym mleku (najlepiej mleku kozim, choć dobrze sprawdzi się również zwykłe mleko krowie) świetnie sprawdza się w przypadku pękających pięt lub rogowaciejącego naskórka w obrębie stóp. Wystarczy podgrzać tyle mleka, aby przykryło stopy najlepiej wraz z kostkami. Mleko wlewamy do miski i umieszczamy w nim obie stopy na około 10 minut. Po upływie tego czasu stopy należy opłukać pod bieżącą, ciepłą wodą, aby nie pozostało na nich mleko. Takie moczenie nie tylko świetnie oczyszcza skórę, ale również intensywnie nawilża i regeneruje.

Zalecenia po moczeniu nóg

Po zakończeniu moczenia nóg, bez względu na to, w czym były one moczone, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. To moment, aby pozbyć się suchego, zrogowaciałego naskórka za pomocą pumeksu lub specjalnej tarki, ewentualnie wykonać peeling stóp. Następnie na stopy warto nałożyć maskę regenerującą, a po jej dokładnym spłukaniu (po około 10-15 minutach) aplikuje się krem lub ulubiony olejek. Kąpiele stóp warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu, a jeśli moczy się je wyłącznie w ciepłej wodzie lub wodzie z ziołami, można powtarzać je nawet codziennie. Codziennie nie należy moczyć nóg w soli, ponieważ może dojść do podrażnień skóry.

Moczenie nóg jest świetną opcją zwłaszcza po ciężkim dniu – bez względu na to, czy dana sobą pracuje fizycznie, czy może zdalnie i jest zmuszona siedzieć przez kilka godzin przy biurku. Obie sytuacje są szkodliwe dla krążenia, układu mięśniowego i układu limfatycznego. Moczenie nóg po powrocie do domu może być chwilą relaksu i odstresowania się. Zwłaszcza jeśli łączy się je z medytacją, stretchingiem czy pielęgnacją skóry twarzy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Małek E., Pielęgnowanie kończyn dolnych, Radom 2006.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami