Stłuszczenie wątroby – jak sobie z tym poradzić?

Stluszczenie watrobyStłuszczenie wątroby jest jednostką chorobową, w której w obrębie tego ważnego organu pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej. Etiologia może być różna – najczęściej sporą rolę w powstawaniu stłuszczenia odgrywa zbyt duże spożycie alkoholu, ale oczywiście niewłaściwa dieta również ma tu znaczenie.

Czy jest się czego bać?

Stłuszczenie wątroby nie jest chorobą groźną, ale pod tym względem przypomina grypę – ta ostatnia też jest w zasadzie zwyczajnym katarem, dopóki nie dojdzie do powikłań. Dlatego też osoby, u których wykryto stłuszczenie wątroby, nie mają powodu do obaw, za to powinny zdecydowanie zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed potencjalnie groźnymi następstwami tego stanu rzeczy.

Podstawowe leczenie: schudnij!

Jeśli cierpisz na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, to najprawdopodobniej jesteś osobą z nadwagą. Jeżeli nie – przyczyną choroby może być nadużywanie leków, ale to zdecydowanie rzadszy przypadek. Dlatego pierwsze, co należy zrobić, to krytyczne przyjrzenie się diecie. Co to oznacza?

Absolutnie nie musisz przechodzić od razu na diety redukcyjne i bardzo niskoenergetyczne, bo na stan wątroby gwałtowne zmiany nie wpływają najlepiej. Najpierw trzeba dokonać analizy i wskazać te składniki jadłospisu, które najbardziej ją obciążają: tłuste mięso, fast-foody, żywność o wysokim stopniu przetworzenia itd. Po kolei należy je eliminować, a można też zastanowić się nad włączeniem do codziennej diety produktów wpływających na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. W tej roli sprawdzą się choćby czerwona herbata i Chlorella – alga, która przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Dieta na wątrobę może nie wystarczyć!

Wątroba jest organem bardzo delikatnym, a przy tym jednocześnie zwykle mocno obciążonym. Sama dieta nie zawsze jest wystarczająca, aby cofnąć stłuszczenie. Zwykle trzeba również zwiększyć aktywność, bo to właśnie od jej stopnia zależy, jak organizm będzie gospodarował tłuszczami. Nawet proste ćwiczenia, które pobudzają przepływ krwi, mogą działać bardzo korzystnie. Również w tym przypadku nie należy spodziewać się poprawy z dnia na dzień, jednak powoli stłuszczenie będzie ustępowało.

Suplementacja? Bez przesady!

Jeśli uzgodnisz z lekarzem potrzebę suplementacji, pamiętaj, aby trzymać się jasno wytycznych. Nie podejmuj samodzielnych decyzji co do rozpoczęcia suplementacji, szczególnie jeśli choroba stłuszczeniowa w Twoim przypadku może wynikać z przyjmowania leków – każdy suplement, nawet najłagodniejszy, choćby w minimalnym stopniu obciąża wątrobę, a właśnie tego należy unikać. Suplementacja jest przydatna tylko w określonych przypadkach, dlatego należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem. Najczęściej suplementy takie jak Chlorella czy Spirulina nie będą zakazane, ale nie w każdym przypadku lekarz będzie ich zwolennikiem. W większości przypadków lekkiego i umiarkowanego stłuszczenia wystarcza zmiana diety, bez czego i tak nie da się osiągnąć sukcesu. Suplementację stosuje się w przypadkach cięższego stłuszczenia, kiedy efekt należy uzyskać jak najszybciej w celu uwolnienia wątroby od ciężaru tłuszczu.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. W bardzo dokładny sposób usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *