Szybki sposób na zatwardzenie może okazać się niezwykle przydatny w sytuacji, w której nie możemy się wypróżnić. Domowe metody warto zastosować wówczas, gdy mamy pewność, że zatwardzenie nie wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi w obrębie jelita grubego. Jeśli zatwardzenie ma charakter przewlekły i trwa wiele dni, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Spis treści
Szybki sposób na zatwardzenie
Zatwardzenie nazywane jest również zaparciem. Zaparcia z kolei diagnozuje się wówczas, gdy częstotliwość wypróżnień wynosi mniej niż 2 razy w tygodniu. Domowe sposoby mogą przynieść szybką ulgę i natychmiast poprawić perystaltykę jelit, jednak należy stosować je świadomie i rozważnie. W innym razie mogą doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W dzisiejszych czasach, gdy teleporady są już na porządku dziennym, nie trzeba nawet wychodzić z domu. O to sprawdzone, szybkie sposoby na zatwardzenie, które mogą być stosowane doraźnie.
Błonnik znajdujący się w owocach
Gdy zmagamy się z zatwardzeniem, jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych opcji jest spożycie pewnej ilości owoców. Wprawdzie błonnik pokarmowy znajduje się również w warzywach, jednak mało kto sięga po warzywa w ramach przekąski. Znacznie częściej są to słodkie i soczyste owoce, dlatego to na nich warto się skupić. Błonnik znajdujący się w owocach znacznie pobudza perystaltykę jelit i sprawia, że treść pokarmowa szybciej przesuwa się w kierunku odbytnicy. Owoce najlepiej jeść razem ze skórką, ponieważ to właśnie ona jest głównym źródłem błonnika. Bardzo dobrze sprawdzą się:
- jabłka;
- śliwki;
- wiśnie;
- gruszki;
- brzoskwinie;
- nektarynki.
Najlepiej zjeść kilka owoców jednocześnie, a następnie co godzinę po jednej sztuce, dzięki czemu dostawa błonnika będzie utrzymywała się na stałym poziomie. Jeśli nie jesteś fanem owoców, możesz wykonać szybką przekąskę warzywną, na przykład pokroić w plastry czerwone i żółte pomidory, a następnie polać je nieco oliwą z oliwek i oprószyć pieprzem. Równie dobrze sprawdzi się sałatka warzywna wykonana wyłącznie z warzyw (bez żadnych innych dodatków).
Barszcz czerwony
Każdy miłośnik zup z pewnością zauważył, że po spożyciu barszczu czerwonego znacznie przyspiesza perystaltyka jelit. Systematyczne spożywanie barszczu czerwonego kiszonego wspomaga perystaltykę jelit, co oznacza, że pomaga w utrzymaniu zdrowego ruchu jelitowego i sprawnym przesuwaniu się treści pokarmowej na zewnątrz. Jednak już nawet jednorazowe wypicie barszczu w niedługim czasie może skutkować koniecznością wizyty w toalecie. I jest to naturalne, o ile nie towarzyszą temu inne dolegliwości (bóle brzucha, silne wzdęcia, uczucie ściskania w brzuchu, przelewanie w brzuchu) – wówczas warto zastanowić się, czy dana osoba nie jest może uczulona na buraki. Co ważne, barszcz czerwony powinien być wykonany własnoręcznie. Gotowe, szybkie do wykonania zupki chińskie nie tylko nie będą skuteczne celem przyśpieszenia defekacji, ale również są bogate w szkodliwe związki chemiczne i nie zawierają absolutnie żadnych wartości odżywczych.
Siemię lniane lub suszone śliwki
Zdecydowanie jedne z najskuteczniejszych i jednocześnie bezpiecznych sposobów na zatwardzenie. Oba produkty znaleźć można w każdym sklepie spożywczym, zarówno w tym mniejszym, jak i tym większym. Są źródłem wspomnianego wcześniej błonnika pokarmowego. Suszone śliwki wręcz przepychają treść pokarmową i nasilają fizjologiczne skurcze ścian jelit, natomiast siemię lniane dodatkowo osłania ściany jelit, zabezpieczając je przed podrażnieniami. Tworzy bowiem na ich powierzchni swoistą, śliską warstwę. Suszone śliwki najlepiej jeść bezpośrednio z opakowania, z kolei siemię lniane należy odpowiednio przygotować. Jednym ze sposobów jest zalanie ciepłą wodą (niecała szklanka) 2 łyżki stołowe świeżo zmielonych nasion, a następnie odczekanie 1,5-2 godziny. Zaparzone siemię dobrze jest spożywać 3-4 razy dziennie. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie napadów głodu, co pozwoli utrzymać zgrabną sylwetkę i będzie przeciwdziałać objadaniu się.
Żywność probiotyczna naturalna – fermentowane napoje mleczne
Przy zaparciach dobrym pomysłem jest wypicie dwóch szklanek maślanki lub kefiru. Co ważne, nie mogą to być wersje smakowe tych produktów, najlepiej sprawdzają się naturalne. Taka żywność jest bogata w bakterie probiotyczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania jelita cienkiego i jelita grubego. Nawet przy braku zaparć wypicie fermentowanych napojów mlecznych często skutkuje szybką wizytą w toalecie. Takie napoje są całkowicie bezpieczne i niezwykle smaczne, a latem mogą zapewnić idealne orzeźwienie. Bardzo podobnie na organizm wpłynie kwaśne mleko, które jednak nieco trudniej zdobyć.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Zostaw komentarz