Acerola
Acerola

Aktualizacja: 22 września 2022

Naturalnie na nerwyStres jest nieodłącznym towarzyszem życia ludzi, których umysłami owładnęła wizja niespłaconych kredytów i niewolniczej harówki w korporacyjnym kieracie. Jeśli nie potrafimy się z tego błędnego koła wyzwolić, stajemy się podatni na negatywne efekty długotrwałego działania między innymi kortyzolu – hormonu stresu, który na krótką metę działa jak adrenalina. Jednak na długą gorzej niż bomba atomowa w każdej komórce.

Trzy drogi do wyzwolenia, jedna prawdziwa

Jedynym sposobem, żeby pozbyć się stresu na zawsze, jest usuniecie jego źródeł. Większość z nas nie chce tego zrobić, dlatego pozostają jeszcze dwie możliwości – wspomaganie farmakologiczne lub naturalne. To pierwsze, jako szkodliwe dla większości układów w organizmie, drogie i zwykle dość agresywne. Należy je potraktować jako ostateczność, tym bardziej że naturalnych sposobów na ukojenie nerwów jest co najmniej kilka.

Zobacz również: Jak złagodzić stres?

Nadpobudliwość wyleczysz melisą

Melisa lekarska jest najpowszechniej stosowanym środkiem naturalnym, który ma leczyć skołatane nerwy. W naparze z listków tej niepozornej rośliny znajdują się substancje chemiczne, które mogą w sposób bezpośredni oddziaływać na neurony, osłabiając ich pobudliwość. W ramach ciekawostek warto tylko dodać, że jedna z tych grup substancji, taniny, występujące w sporych ilościach w każdej lampce czerwonego wina i czarnej herbaty zaparzanej dłużej niż trzy minuty. Melisa zawiera jednak znacznie więcej związków czynnych. Każdy działa na nieco inne receptory, delikatnie, ale skutecznie hamując przesyłanie impulsów po drogach nerwowych. Powoduje to, że mózg zwalnia, jako że otrzymuje mniej sygnałów do analizy. To od razu zapewnia mniejszą nerwowość.

Melisa świetnie sprawdza się jako łagodny środek nasenny, ale uwaga – przyjmowana jako napar lub proszek, ale czysty, a nie, jak reklamują to niektórzy producenci herbatek ziołowych, z plasterkiem cytryny. W tym wydaniu melisa jest zapewne smaczniejsza, ale działanie cytryny neutralizuje działanie melisy, powstaje zwyczajne placebo.

Dziurawiec na stres

Dziurawiec, poza tym, że jest doskonałym środkiem leczącym dolegliwości układu pokarmowego, jest też domowym lekiem na stany melancholii i lekką postać depresji. Co więc robi w artykule o nerwach? Otóż melancholia czy ospałość mogą także być wynikiem przedłużającego się stanu napięcia. W pewnym momencie następuje przeciążenie sieci, mózg nie jest w stanie poradzić sobie z ilością stawianych przed nim wyzwań. Tym bardziej że zwykle musi pracować na kryzysowych dawkach energetycznych i wyłącza niektóre połączenia analityczne. Wówczas uaktywniają się obwody odpowiedzialne za stan literacko nazywany „lepiej to już było”. W takich przypadkach sposobem na nerwy jest pobudzenie mózgu do pracy. Po tym oczywiście należy zwolnić świadomie obroty do takich, przy których da się normalnie funkcjonować.

Stres to również objawy fizjologiczne

Najpowszechniejszym objawem stresu, który odczuwa się, jako dolegliwości fizjologiczne, są bóle brzucha lub zaburzenia wchłaniania i perystaltyki objawiające się wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Łagodzenie takich objawów wprawdzie nie wpłynie bezpośrednio na stan układu nerwowego. Natomiast nie ulega wątpliwości, że rozluźnienie mięśni brzucha, w tym mięśni gładkich, które odpowiadają za tego rodzaju przykre dolegliwości, zwiększa komfort i pozwala zając się najbardziej palącymi sprawami bez nadmiernej troski o dodatkowe przykrości. Działanie rozluźniające z ziół z domowych apteczek ma oczywiście mięta (najlepiej pieprzowa, napar z samych listków, a nie kiepska herbatka, w której w jakimś woreczku poniewierają się całe zioła i to różnych odmian mięty) oraz, o czym już nie każdy wie, melisa.

Walka ze stresem nie musi być przegrana

Jakie są więc sposoby radzenia sobie ze stresem? Zioła takie jak melisa, mięta, dziurawiec czy rumianek, który działa podobnie do pierwszej z wymienionych roślin, pozwalają na doraźne zmniejszenie dolegliwości spowodowanych nadmiarem pracy, zbyt dużą ilością obowiązków i nadmiernym tempem życia. Rzecz jasna nie można nimi zastąpić silnych środków farmakologicznych tam, gdzie te są już niezbędne. Jednak pozwalają one skutecznie zmniejszyć przynajmniej niektóre objawy stresu.

Zobacz również: Zioła na stres.

Suplementy zawierające ekstrakty ziołowe lub zioła działają bardzo podobnie do naparu, natomiast ich skuteczność będzie oczywiście zależała od czystości i składu preparatu, który musi zapewniać nie tylko wysoką dawkę substancji aktywnych, ale także dostarczenie ich do organizmu w przyswajalnej postaci, co w przypadku najtańszych środków dostępnych na rynku jest jedynie pobożnym życzeniem.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gałuszko M., Cubała W., Rola dziurawca w leczeniu depresji, Psychiatria, 2/2005.
  2. Lupien S., Juster R., Raymond C., Marin M., The effects of chronic stress on the human brain. From neurotoxicity, to vulnerability, to opportunity, Front Neuroendocrinol, 49/2018.
  3. Szczygieł K., Samochowiec J., Wpływ żywienia na zdrowie psychiczne w opinii psychiatry, Psychiatria, 3/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami