Kolagen do picia
Kolagen do picia

Chlorella w kosmetyceChlorella w kosmetyce, podobnie jak inne rodzaje alg, to wielokierunkowo działający składnik, który może być zarówno dodatkiem w danym produkcie kosmetycznym, jak i jego bazą główną. Algi od tysięcy lat wykorzystywane były przez ludzi w celach spożywczych i leczniczych. Współcześnie dzięki postępowi technologii chemicznej i recepturowej oraz badaniom naukowym stanowią popularny i skuteczny surowiec stosowany do produkcji kosmetyków czy suplementów diety.

Co to jest Chlorella?

Chlorella jest jedną z lepiej przebadanych roślin (alg) w aspekcie wpływu na zdrowie i ma szerokie zastosowanie w wielu dolegliwościach. To glon z gromady zielenic, dostępny w różnych gatunkach – najpowszechniej występuje Chlorella vulgaris oraz Chlorella pyrenoidosa. W warunkach naturalnych rośnie w słodkowodnych zbiornikach zlokalizowanych głównie na Dalekim Wschodzie. Budowa Chlorelli jest bardzo prosta: składa się głównie z jądra komórkowego i sporych ilości chlorofilu. Ten ostatni składnik jest przyczyną intensywnego zielnego koloru, którym Chlorella może się poszczycić, jak również jej właściwości antyoksydacyjnych.

Warto wspomnieć, że jednym z najważniejszych składników omawianej algi jest CGF (Chlorella Growth Factor). Czyli unikalny kompleks nukleotydów, aminokwasów, witamin i minerałów. Dzięki temu Chlorella ma niesamowite zdolności do namnażania się, mnoży się czterokrotnie w ciągu 20 godzin, co po spożyciu jej ma również przełożenie na namnażanie się dobrych kultur bakterii w jelitach (Lactobacillus). W składzie znaleźć można także NNKT, białka, karotenoidy, witaminy i minerały – wszystkie te składniki wpływają korzystnie na kondycję skóry i włosów, alga ma więc zastosowanie w produkcji kosmetyków.

Chlorella w kosmetyce – zastosowanie

Chlorella jest składnikiem przede wszystkim kosmetyków o działaniu nawilżającym i łagodzącym. Składniki w niej zawarte absorbują promieniowanie ultrafioletowe UV (zwłaszcza z zakresu UVB, w niewielkim stopniu również UVA) i opóźniają procesy starzenia się skóry, wpływając tym samym na ekspresję metaloproteinaz i ich inhibitorów. Kremy i maseczki z Chlorellą chronią więc skórę przed przyspieszonymi procesami starzenia, zmniejszają widoczność zmarszczek mimicznych oraz działają fotoprotekcyjnie. Skóra staje się silniejsza i wzmocniona, odporna na czynniki zewnętrzne.

Kwasy tłuszczowe zawarte w Chlorelli wykazują działanie łagodzące stany zapalne i podrażnioną skórę, wspomagające gojenie ran. Dlatego kosmetyki z dodatkiem tej algi są polecane szczególnie posiadaczom skóry podrażnionej, skóry alergicznej i skóry zniszczonej. Alga zawiera też wolne aminokwasy, bogaty skład mikroelementów (potas, magnez i sód, a także wszystkie śladowe pierwiastki o działaniu ochronnym na skórę, czyli żelazo, cynk, mangan, miedź i selen). Dzięki nim skóra staje się odżywiona i nawilżona.

Należy wspomnieć, że Chlorella słynie ze swoich właściwości detoksykacyjnych. Ma to zastosowanie również w odniesieniu do skóry i włosów. Alga stosowana na włosy wzmacnia je, chroni przed czynnikami atmosferycznymi i zmniejsza ryzyko łamliwości łodyg włosów.

Chlorella w kosmetykach – przepisy na domowe kosmetyki

Chlorella przeważnie dostępna jest w postaci tabletek, które jednak można z łatwością rozkruszyć np. za pomocą łyżki. Uzyskany proszek jest cennym składnikiem domowych kosmetyków. Przykładowe przepisy:

  • odżywcza i oczyszczająca maseczka na twarz – sproszkowaną tabletkę Chlorelli należy zmieszać z rozgniecionym, dojrzałym bananem i 5-6 kroplami olejku z czarnuszki siewnej (lub innego, dobranego do potrzeb skóry). Mieszankę nakłada się na twarz i szyję na 15 minut, po czym dokładnie zmywa;
  • maseczka na włosy i skórę – dowolną ilość tabletek Chlorelli (w zależności od zapotrzebowania) rozpuszcza się w wodzie niegazowanej tak, aby uzyskać gęstą papkę. Wody nie może być zbyt dużo, ponieważ mieszanka będzie wówczas zbyt płynna. Taką mieszankę można nałożyć nawet na 30 minut na całe ciało, twarz oraz włosy;
  • peeling z Chlorelli – tabletki Chlorelli można rozpuścić w wodzie lub rozkruszyć. Następnie dodaje się je do startej na drobnej tarce skórki pomarańczy i łyżki gęstego, naturalnego kefiru. Mieszanką wykonuje się masaż twarzy, po czym można zostawić ją na skórze na 5 minut i dokładnie spłukać.

Chlorella jest także dodatkiem wielu sklepowych kosmetyków czy past do zębów o działaniu wybielającym. Jest bezpieczna dla organizmu i nie wywołuje podrażnień.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Posz E., Pinkowska A., Stebel A., Wykorzystanie zielenic (Chlorophyta) w kosmetyce, Pol J Cosmetol, 19/2016.
  2. Goraj A., Piotrowska A., Możliwości wykorzystania glonów i składników z nich pozyskiwanych w przemyśle kosmetycznym, Kosmetologia Estetyczna, 3/2019.
  3. Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami