Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 16 grudnia 2022

Chlorella vulgarisChlorella vulgaris (inaczej: Chlorella zwyczajna) to gatunek kosmopolityczny algi z grupy jednokomórkowych zielenic. Występuje w wodach słodkich, a miejsce, w którym się rozwija, wpływa na jej ostateczny skład. Chlorella słodkowodna zawiera w swoim składzie m.in. antyoksydanty i witaminy. Alga ta posiada właściwości chelatujące, czyli oczyszczające organizm konsumenta z toksyn i metali ciężkich.

Chlorella vulgaris – charakterystyka

Chlorella vulgaris występuje w wodach słodkich na całym świecie. Jej obecność odnotowuje się również w Morzu Bałtyckim, choć najlepsza jakościowo Chlorella (oraz Spirulina) pochodzi z wód okolic Tajwanu i Hawajów ze względu na ich wysoką czystość biologiczną. Chlorella może żyć w symbiozie ze zwierzętami – wówczas zwie się ją zoochlorellą. Żyje wewnątrz ciała zwierząt lub pierwotniaków. Alga dostarcza im węglowodany powstałe podczas fotosyntezy, których organizmy te nie mogłyby samodzielnie pozyskać ze względu na często niesprzyjające warunki środowiska. Natomiast sama otrzymuje od nich związki, których nie jest w stanie wytworzyć – głównie witaminy niezbędne do przeżycia.

Chlorella vulgaris jest organizmem eukariotycznym z gromady zielenic. Jej jednokomórkowa plecha posiada maksymalnie do 15 um wielkości, przy czym wyróżnia ją kloszowaty chromatofor (struktura związana z powstawaniem barwy). Warto wiedzieć, że na świecie istnieje wiele różnych rodzajów Chlorelli. Choć najczęściej wykorzystuje się właśnie Chlorellę vulgaris i Chlorellę sorokiniana (zwłaszcza w suplementach diety), to popularna jest także Chlorella ellipsoidea czy Chlorella pyrenoidosa.

Chlorella vulgaris – skład

W składzie Chlorelli vulgaris znaleźć można wiele cennych składników, przede wszystkim są nimi:

Regularne spożycie Chlorelli vulgaris sprawia, że nie tylko dostarczamy do organizmu wszelkich, niezbędnych składników odżywczych i uzupełniamy niedobory pokarmowe, ale również dbamy o bezpieczny i efektywny detoks.

Właściwości Chlorelli vulgaris

Suplementy Chlorella znane są przede wszystkim z tego, że dokładnie oczyszczają organizm z toksyn, metali ciężkich i innych chorobotwórczych cząsteczek, które kumulują się w tkankach na przestrzeni lat. W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy narażeni na zanieczyszczenie organizmu. Zwłaszcza metale ciężkie w śladowych ilościach występują w ogólnodostępnej żywności i w powietrzu, którym oddychamy. W ciągu kilku lat potrafią odłożyć się w ustroju, powodując osłabienie, zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia hormonalne czy problemy trawienne. Dodatkowo zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych (w tym nowotworów i schorzeń sercowo-naczyniowych) ze względu na zdolność podnoszenia poziomu wolnych rodników tlenowych. Chlorella na zasadzie chelatacji gromadzi te niebezpieczne związki w swojej komórce, po czym bezpiecznie wydala je z organizmu. Ponieważ kuracja Chlorellą jest bezpieczna, można ją stosować również dla dzieci.

To jednak nie wszystkie zalety regularnej suplementacji Chlorelli vulgaris. Pozostałe są następujące:

Chlorella vulgaris korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, głównie ze względu na wysoką zawartość NNKT, witamin i minerałów. Antyoksydanty z kolei zmniejszają poziom wolnych rodników, chroniąc tym samym przed rozwojem chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Oczywiście należy pamiętać o jednoczesnej aktywności fizycznej, unikaniu stresu oraz zdrowej diecie. Jedynie kompleksowe podejście do własnego zdrowia zapewni oczekiwane efekty.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Lazur J., Szewczyk A., Jękot B., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, 2017.
  2. Safi C., Zebib B., Merah O., Pontalier P., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 35/2014.
  3. Scragg A., Shales M., The use of a fuel containing Chlorella vulgaris in a diesel engine, Enzyme and Microbial Technology, 2/2003.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami