Kolagen do picia
Kolagen do picia

Guzy serca to rzadko występujące nowotwory mięśnia sercowego, które są bardzo niebezpieczne dla osoby chorej ze względu na swoją lokalizację. Najczęściej występującym nowotworem pierwotnym łagodnym jest śluzak, a złośliwym — mięsak. W sercu częściej niż guzy pierwotne występują guzy przerzutowe. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się zespół interdyscyplinarny z kardiologiem i onkologiem na czele.

Guzy serca – rodzaje

Choć najczęściej wykorzystuje się podział na guzy serca łagodne i złośliwe, bardziej szczegółowa klasyfikacja obejmuje także guzy:

  • ektopowe i heterotopowe, np. potworniaki;
  • pseudoguzy będące w praktyce skrzeplinami przejściowymi;
  • wywodzące się z mezenchymy, np. włókniaki brodawczakowate, mięśniaki prążkowanokomórkowe, z komórek Purkinjego;
  • wywodzące się z tkanki tłuszczowej, np. tłuszczaki embrionalne;
  • śluzaki i inne guzy o nieznanej histogenezie;
  • wywodzące się z tkanki łącznej, np. włókniaki;
  • naczyniowe, np. naczyniaki, mięsaki naczyniopochodne;
  • wywodzące się z tkanki nerwowej;
  • pierwotne chłoniaki serca;
  • międzybłoniaki złośliwe;
  • przerzutowe guzy serca.

Jak zatem widać, pojęcie „guz serca” niewiele specjaliście mówi. Jest ich tak wiele, że na samym początku należy dokładnie ustalić przyczynę i rodzaj guza, aby móc wdrożyć skuteczne leczenie.

Guzy serca – przyczyny

Nowotwory złośliwe mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie, obejmując swoim procesem patologicznym także mięsień sercowy. Choć na ogół serce jest względnie rzadkim miejscem lokalizacji przerzutów w porównaniu do innych narządów wewnętrznych, tworzenie się guzów w jego obrębie nie jest niemożliwe. Do nowotworów wyróżniających się dużą skłonnością do dawania przerzutów do serca należą:

Guzy serca mogą również być odrębną chorobą nowotworową, nie mającą związku z przerzutami. Wówczas bezpośrednią przyczyną są mutacje komórek w obrębie mięśnia sercowego, tworzące tym samym guzy. Niestety, wciąż nie wiadomo dlaczego dochodzi do takich mutacji. Przyczyny chorób nowotworowych współcześnie nie są znane.

Guzy serca – objawy

Łagodne guzy serca mogą trwać bezobjawowo przez wiele lat, są wykrywane przypadkowo podczas kontrolnych badań kardiologicznych. Jednak zdrowe osoby bardzo rzadko wybierają się na tego typu kontrole, dlatego najczęściej łagodne guzy serca diagnozowane są dopiero wtedy, gdy zaczynają dawać objawy. Najczęściej występującymi objawami guzów serca są:

Wraz z upływem czasu objawy się nasilają, przechodząc w poważne objawy ogólnoustrojowe. Dodatkowo występują objawy nowotworu pierwotnego. Jeśli guz serca jest przerzutem nowotworu wątroby, obserwować można hepatomegalię i żółtaczkę.

Guzy serca – diagnostyka

Podstawą diagnostyki guzów serca są badania obrazowe. Złotym standardem pozostaje echo serca, czyli badanie echokardiograficzne. Rutynowo wykonuje się echo przezklatkowe (TTE), jednak w niektórych przypadkach pojawia się wskazanie do przeprowadzenia echa przezprzełykowego (TEE). Uzupełniająco rekomenduje się wykonanie rezonansy magnetycznego lub tomografii komputerowej klatki piersiowej.

Guzy serca – leczenie

Leczenie zależy od stopnia złośliwości, wielkości i dokładnego umiejscowienia guza. Jeśli jest on niewielki można zastosować resekcję chirurgiczną. Jeśli jest on duży, także wykonuje się resekcję, jednak często pojawia się wówczas konieczność wszczepienia rozrusznika serca lub sztucznej zastawki. Przy guzach nieoperacyjnych stosuje się leczenie systemowe – chemioterapię lub immunoterapię, znacznie rzadziej natomiast transplantację serca.

Pacjenci z guzami łagodnymi mają duże szanse na przeżycie. Przy odpowiednio wcześnie podjętym leczeniu rokowania są dobre. Nowotwory złośliwe i przerzutowe rokują znacznie gorzej. Mimo podjętego leczenia większość pacjentów nie dożywa roku od momentu rozpoznania.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Michta K., Pietrzyk E., Wożakowska-Kapłon B., Guzy serca leczone chirurgicznie – doświadczenie jednego ośrodka, Folia Cardiologica, 2/2015.
  2. Tai P., Yu E., Nowotwory serca, Journal of Oncology, 59/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami