Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lipca 2022

Oczyszczanie wątroby z toksynOczyszczanie wątroby z toksyn to ważne działanie prozdrowotne. Narząd ten pracuje codziennie na najwyższych obrotach, w celu ochrony organizmu przed szkodliwymi związkami, które trafiają do niego wraz z pożywieniem. Dlatego warto jest zastosować dietę na oczyszczanie wątroby z toksyn. Jednak czy istnieją inne metody poprawiające kondycję tego ważnego narządu? Podpowiadamy.

Wątroba jest narządem wchodzącym w skład układu pokarmowego człowieka, który znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej. Charakteryzuje się silnym ukrwieniem oraz dużymi zdolnościami regeneracyjnymi. Mimo wszystko trzeba o nią odpowiednio dbać. Warto więc korzystać z naturalnych sposób wspomagających jej działanie lub zastosować tzw. dietę oczyszczającą.

Naturalne sposoby na oczyszczanie wątroby z toksyn

Możemy wyróżnić kilka naturalnych metod na oczyszczanie wątroby z toksyn. Należą do nich przede wszystkim:

1. Dieta oczyszczająca.

Głównym celem tej diety jest oczyszczanie wątroby z toksyn. Należy zaznaczyć, że jest to jedyny narząd człowieka, który potrafi sam się regenerować. Wdrożenie w życie tego rodzaju diety wiąże się z gruntownymi zmianami w dotychczasowym jadłospisie. Oznacza to:

  • eliminację słodyczy oraz innych produktów będących źródłem cukru, a także unikanie sztucznych słodzików;
  • całkowitą rezygnację z alkoholu;
  • całkowitą rezygnację z kawy rozpuszczalnej, z kolei kawa ze zmielonych ziaren może być spożywana w ilości 1-2 filiżanki dziennie;
  • rezygnację z tłuszczu typu margaryna lub masło;
  • odstawienie czerwonego mięsa – wskazane jest mięso tylko z niską zawartością tłuszczu.

Dieta oczyszczająca powinna składać się z:

Warzywa oraz owoce to najważniejsze elementy składowe diety oczyszczającej, ponieważ stanowią źródło ważnych dla organizmu antyoksydantów. Dodatkowo neutralizują w nim nadmiar kwasów.

Duże znaczenie i wpływ na oczyszczanie wątroby z toksyn mają warzywa typu kalafior oraz te posiadające duże, zielone liście. Obecny w nich chlorofil wspomaga wątrobę w oczyszczaniu krwi.

Nie bez znaczenia są również rośliny strączkowe, produkty zbożowe oraz nasiona. Ze względu na to, że dieta oczyszczająca wymaga unikania czerwonego mięsa, produkty wyżej wymienione mają za zadanie zaspokoić potrzebę organizmu na białko. Oprócz niego kluczowe jest dostarczanie zdrowych tłuszczów omega-3 i omega-6, a także błonnika i soli mineralnych.

2. Oliwa i grejpfrut.

Innym, naturalnym sposobem oczyszczania wątroby jest picie oliwy. Stanowi ona źródło antyoksydantów oraz niweluje stany zapalne. Aby wspomóc jej efektywność warto dodawać do niej sok z grejpfruta. Pobudza on bowiem produkcję enzymów wątrobowych.

3. Soki warzywne.

Warto decydować się głównie na zielone koktajle, ponieważ bogate w chlorofil wspomagają zarówno oczyszczanie wątroby z toksyn, jak i krwi. Obecny w nich kwas foliowy pomaga neutralizować w organizmie metale ciężkie i inne szkodliwe związki trafiające do wątroby.

4. Zielona herbata.

Popularność zielonej herbaty nigdy nie przeminie. Nic w tym dziwnego. W końcu jest to jeden z najzdrowszych napojów świata. Obecne w jej liściach katechiny niwelują tłuszcz, który odkłada się w wątrobie oraz warunkują jej prawidłową pracę. Zielona herbata to także źródło antyoksydantów, które niszczą substancje toksyczne kumulujące się w organizmie.

5. Czosnek.

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, ponieważ wykazuje właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe. Obecne w nim związki siarki pobudzają enzymy, które umożliwiają skuteczne oczyszczanie wątroby z toksyn i całego organizmu. Dodatkowo stanowi  źródło allicyny i selenu, a więc związków chroniących wątrobę. Dlatego też należy włączać go do codziennej diety nie tylko jako element poprawy walorów smakowych posiłków, ale również w celach prozdrowotnych.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami