Kolagen do picia
Kolagen do picia

urografiaUrografia jest nowoczesną metodą umożliwiającą nieinwazyjne badanie układu moczowego. Można ją wykonać u każdego pacjenta bez względu na wiek czy płeć. Trwa przeważnie maksymalnie 30 minut i nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia. Metoda jest bezbolesna i nieinwazyjna.

Co to jest urografia?

Urografia rezonansu magnetycznego obejmuje dwie metody obrazowania:

  • hydrografię MR (statyczną urografię MR) – wykorzystuje obrazy T2-zależne, bez podania środka cieniującego;
  • urografię MR ze wzmocnieniem kontrastowym – wykorzystuje obrazy T1-zależne.

Badanie urograficzne umożliwia zarówno ocenę anatomii, jak i czynności każdej z nerek z osobna bez narażenia pacjenta na promieniowanie jonizujące i bez konieczności podania jodowego środka kontrastowego. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet w ciężarnych, osób uczulonych na jodowe środki cieniujące oraz chorych z uszkodzoną funkcją nerek. Zaletą metody jest jej wysoka rozdzielczość czasowa i przestrzenna, specyficzność tkankowa, a także możliwość wielopłaszczyznowego obrazowania.

Urografia – na czym polega?

Przeważnie wykonuje się urografię MR ze wzmocnieniem kontrastowym. Kontrast poprzez krew dociera do nerek, gdzie zostaje przefiltrowany do moczu. Następnie poprzez kielichy i miedniczki nerkowe dociera do moczowodów, ostatecznie ulegając wydaleniu do pęcherza moczowego. Etapy tego procesu uwidacznia się na zdjęciach RTG. Do badania nie trzeba zdejmować ubrań.

Jak przygotować się do urografii?

W dniu poprzedzającym badanie pacjent otrzymuje środek przeczyszczający, którego celem jest usunięcie gazów i kału z jelit, aby nie przesłaniały obrazu na zdjęciach RTG. Przyjmowane posiłki powinny być lekkostrawne. W dniu badania zaleca się spożycie lekkiego posiłku i picie wyłącznie płynów niegazowanych, niesłodzonych, jednak ostatni posiłek powinien zostać spożyty najpóźniej 6 godzin przed badaniem. Na urografię powinno się zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą wcześniej wykonywanych badań. Bezpośrednio przed badaniem rekomenduje się opróżnienie pęcherza moczowego.

Urografia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania urografii są:

Do badania kwalifikuje lekarz nefrolog lub urolog na podstawie wywiadu z pacjentem bądź przeprowadzenia innych badań, których wyniki są nieprawidłowe.

Urografia – wskazania

Wskazań do urografii jest wiele, podstawowymi są jednak następujące:

  • poszerzenie lub zwężenie dróg moczowych;
  • obecność złogów w drogach moczowych;
  • silny ból lub pieczenie podczas oddawania moczu;
  • wady wrodzone układu moczowego;
  • urazy mechaniczne okolic narządów moczowych.

Podsumowując, podstawowym wskazaniem do urografii są nieprawidłowości w obrębie dróg odprowadzających mocz z nerek, czyli układów kielichowo-miedniczkowych, moczowodów oraz pęcherza moczowego.

Urografia – zalecenia po badaniu

Po zakończeniu badania rekomenduje się spożycie około 2,5 l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych podczas najbliższych 24 godzin. Celem takiego działania jest szybsze usunięcie środka cieniującego z organizmu. Pacjent tuż po zakończeniu badania może wrócić do domu. Nie ma przeciwwskazań do aktywności fizycznej i seksualnej czy wykonywania pracy zawodowej (chyba że wiążą się one z chorobą podstawową, której podejrzenie istnieje).

Urografia – cena

Urografia jest badaniem dość drogim. W zależności od wielkości miasta oraz renomy placówki prywatnie należy zapłacić za nie od 200 nawet do 800 zł. Dlatego zachęca się pacjentów do wykonywania urografii w ramach NFZ. Wówczas jest ona nieodpłatna.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jankowski Z., Lewandowska M., Jabłoński J., Popek B., Pietrzak J., Kobielski A., Andrzejewska E., Miejsce urografii MR w diagnostyce patologii układu moczowego u dzieci. Opis przypadku, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2015.
  2. Bar K., Podręcznik urologii, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2011.
  3. Drewa T., Juszczak K., Urologia – ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami