Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 sierpnia 2023

Motylina to istotny hormon tkankowy układu pokarmowego, produkowany przez wyspecjalizowane komórki znajdujące się głównie w obrębie jelita cienkiego i żołądka. Jej podstawowym zadaniem jest nasilanie motoryki dolnych dróg pokarmowych, zwłaszcza w okresie międzytrawiennym.

 

Motylina – charakterystyka

Motylina jest polipeptydem zawierającym 22 reszty aminokwasowe. Wydzielają ją komórki ECL oraz komórki Mo żołądka, jelita cienkiego oraz okrężnicy. Oddziałuje za pośrednictwem receptorów sprzężonych z białkiem G, zlokalizowanym w neuronach trzewnych dwunastnicy i okrężnicy. Podanie motyliny wywołuje skurcz błony mięśniowej gładkiej żołądka i jelit. Stężenie motyliny we krwi wzrasta w odstępach wynoszących około 100 minut. Jest ona jednocześnie głównym regulatorem MIC, który odpowiada za motorykę jelit między kolejnymi posiłkami.

Ciekawostką jest, że antybiotyk erytromycyna wiąże się z receptorami dla motyliny, dlatego pochodne tego związku mogą mieć znaczenie w leczeniu pacjentów z osłabioną motoryką przewodu pokarmowego. Motylina powstaje z większej, nieaktywnej cząsteczki prohormonu. Za jej aktywność biologiczną odpowiada N-końcowy fragment cząsteczki – grupa 11 aminokwasów. Usunięcie 5 aminokwasów z N-końca powoduje obniżenie aktywności motyliny o 98%.

Innymi ważnymi hormonami i peptydami żołądkowo-jelitowymi, wspierającymi motorykę układu pokarmowego, są: sekretyna, cholecystokinina, gastryna, somatostatyna, żołądkowy peptyd hamujący (GIP) oraz wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP).

Funkcje motyliny

Najważniejsze funkcje motyliny:

  • wzmaganie motoryki żołądka i jelit;
  • niewielki wpływ na odczuwanie głodu;
  • nasilanie opróżniania pęcherzyka żółciowego;
  • nasilanie skurczów tonicznych zwieracza odźwiernika;
  • uczestnictwo w regulacji międzytrawiennych wędrujących kompleksów motorycznych (MMC) w żołądku i jelitach.

To właśnie motylina sprawia, że treść pokarmowa znajdująca się w żołądku sprawnie i całościowo opuszcza ten narząd, kierując się w stronę dwunastnicy i jelita cienkiego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. Romański K., Goździewska-Harłajczuk K., Grelina i motylina – podobieństwa i różnice w regulacji aktywności motorycznej przewodu pokarmowego, Medycyna Weterynaryjna, 64/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami