Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 sierpnia 2023

Motylina to istotny hormon tkankowy układu pokarmowego, produkowany przez wyspecjalizowane komórki znajdujące się głównie w obrębie jelita cienkiego i żołądka. Jej podstawowym zadaniem jest nasilanie motoryki dolnych dróg pokarmowych, zwłaszcza w okresie międzytrawiennym.

 

Motylina – charakterystyka

Motylina jest polipeptydem zawierającym 22 reszty aminokwasowe. Wydzielają ją komórki ECL oraz komórki Mo żołądka, jelita cienkiego oraz okrężnicy. Oddziałuje za pośrednictwem receptorów sprzężonych z białkiem G, zlokalizowanym w neuronach trzewnych dwunastnicy i okrężnicy. Podanie motyliny wywołuje skurcz błony mięśniowej gładkiej żołądka i jelit. Stężenie motyliny we krwi wzrasta w odstępach wynoszących około 100 minut. Jest ona jednocześnie głównym regulatorem MIC, który odpowiada za motorykę jelit między kolejnymi posiłkami.

Ciekawostką jest, że antybiotyk erytromycyna wiąże się z receptorami dla motyliny, dlatego pochodne tego związku mogą mieć znaczenie w leczeniu pacjentów z osłabioną motoryką przewodu pokarmowego. Motylina powstaje z większej, nieaktywnej cząsteczki prohormonu. Za jej aktywność biologiczną odpowiada N-końcowy fragment cząsteczki – grupa 11 aminokwasów. Usunięcie 5 aminokwasów z N-końca powoduje obniżenie aktywności motyliny o 98%.

Innymi ważnymi hormonami i peptydami żołądkowo-jelitowymi, wspierającymi motorykę układu pokarmowego, są: sekretyna, cholecystokinina, gastryna, somatostatyna, żołądkowy peptyd hamujący (GIP) oraz wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP).

Funkcje motyliny

Najważniejsze funkcje motyliny:

  • wzmaganie motoryki żołądka i jelit;
  • niewielki wpływ na odczuwanie głodu;
  • nasilanie opróżniania pęcherzyka żółciowego;
  • nasilanie skurczów tonicznych zwieracza odźwiernika;
  • uczestnictwo w regulacji międzytrawiennych wędrujących kompleksów motorycznych (MMC) w żołądku i jelitach.

To właśnie motylina sprawia, że treść pokarmowa znajdująca się w żołądku sprawnie i całościowo opuszcza ten narząd, kierując się w stronę dwunastnicy i jelita cienkiego.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  3. Romański K., Goździewska-Harłajczuk K., Grelina i motylina – podobieństwa i różnice w regulacji aktywności motorycznej przewodu pokarmowego, Medycyna Weterynaryjna, 64/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami