Kolagen do picia
Kolagen do picia

Hormony płciowe męskieHormony płciowe męskie to nie tylko testosteron, choć to właśnie on spełnia najistotniejsze funkcje – odpowiada za różnicowanie się cech płciowych męskich, wpływa na libido i płodność, a także inicjuje proces dojrzewania płciowego. Zarówno nadmiar, jak i niedobór poszczególnych hormonów jest zjawiskiem negatywnym, o licznych konsekwencjach zdrowotnych. W razie niepokojących objawów każdy mężczyzna powinien zbadać poziom hormonów płciowych za pomocą badania krwi.

Hormony płciowe męskie

Najważniejszymi męskimi hormonami płciowymi są androgeny, które odpowiadają przede wszystkim za wywoływanie zachowania odpowiedniego dla danej płci i określanie poczucia utożsamienia z własną płcią. Jednak do hormonów płciowych u mężczyzn zaliczamy również te, które są charakterystyczne dla kobiet. Choć występują w niewielkich ilościach, mają ważny wpływ na rozwój płciowy mężczyzny.

Androgeny

Hormony androgenowe są syntezowane i następnie wydzielane w męskim organizmie przez komórki Leydiga znajdujące się w jądrach, a także przez część siatkowatą i pasmowatą kory nadnerczy. Do androgenów zaliczamy:

  • testosteron – odpowiada za kształtowanie II-rzędowych męskich cech płciowych, stymuluje zainteresowanie płcią przeciwną, hamuje wydzielanie LH z przysadki mózgowej, stymuluje wzrost, podtrzymuje spermatogenezę, wpływa pozytywnie na gęstość kości oraz bierze udział w reakcjach anabolicznych. Norma wynosi od 9,0 do 34,7 nmol/l;
  • DHEA – stymuluje produkcję testosteronu i estrogenów, wspiera kondycję fizyczną i psychiczną. Norma wynosi od 7 do 31 nmol/l;
  • androstendion – jest ważnym prekursorem biosyntezy pozostałych androgenów i estrogenów, podobnie jak DHEA. Norma wynosi od 2,8 do 9,8 nmol/l.

Produkcja i wydzielanie androgenów pozostaje pod kontrolą ACTH, hormonu adrenokortykotropowego (przysadka mózgowa).

Estradiol i progesteron

Norma estradiolu w organizmie mężczyzny wynosi 11,2-50,4 pg/ml, natomiast norma progesteronu – około 0,2-1,38 ng/ml. Estradiol w organizmie mężczyzny odpowiada głównie za ruchliwość plemników, wpływa więc bezpośrednio na męską płodność. Dodatkowo wpływa na metabolizm, normalizuje ciśnienie tętnicze krwi i wzmacnia serce. Wywiera korzyści w stosunku do gospodarki lipidowej i wapniowej ustroju.

Natomiast progesteron u mężczyzny między innymi hamuje proces przekształcania się testosteronu w dihydrotestosteron, którego nadmierne stężenie zwiększa ryzyko nowotworu prostaty. Udowodniono, że dzięki swojej wysokiej aktywności biologicznej wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Niekorzystnym zjawiskiem jest jednak nadmiar progesteronu u mężczyzn, co zwiększa ryzyko depresji, chorób psychicznych, prowadzi do ginekomastii oraz jest czynnikiem ryzyka niepłodności.

Prolaktyna

Prolaktyna w przypadku mężczyzn stymuluje jądra do produkcji testosteronu (najważniejszy hormon płciowy męski), jak również odpowiada za pracę układu immunologicznego, warunkuje odporność organizmu na stres oraz wspiera funkcje seksualne. Zbyt wysoki poziom tego hormonu może skutkować depresją, przewlekłym zmęczeniem, obniżeniem nastroju, bólami głowy, zaburzeniami libido i płodności, a także ginekomastią. Norma prolaktyny u mężczyzn wynosi poniżej 15 ng/ml.

Gonadotropiny

Gonadotropiny są produkowane przez przedni płat przysadki mózgowej, a ich podstawową rolą jest oddziaływanie na gonady, stąd ich nazwa. FSH (hormon folikulotropowy) wpływa na powiększenie pęcherzyków nasiennych u mężczyzn i stymuluje produkcję plemników. Dodatkowo jest niezbędny do prawidłowej syntezy androgenów. Jego norma wynosi od 4 do 25 IU/l.

Z kolei LH (hormon luteinizujący), którego prawidłowe stężenie mieści się w przedziale 6-23 IU/l, oddziałuje na komórki Leydiga w jądrach i tym samym pobudza produkcję testosteronu.

Podsumowanie

Na rozwój płciowy i podtrzymanie funkcji płciowych mężczyzny wpływa w rzeczywistości znacznie więcej hormonów, w tym hormony tarczycy, których jednak nie zalicza się do grona hormonów płciowych. Wszelkie zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej diagnozuje i leczy endokrynolog, nierzadko w konsultacji z innymi specjalistami. Poziom hormonów płciowych można ocenić na podstawie prostego badania krwi.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gomuła A., Wpływ hormonów płciowych i neurotransmiterów na funkcje i zachowania seksualne, Seksuologia Polska, 4/2006.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  3. Górski J., Fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami