Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 24 marca 2022

Kminek zwyczajny - właściwości i zastosowanieKminek zwyczajny lub tzw. kminek pospolity to roślina wykazująca właściwości łagodzące wszelkie dolegliwości trawienne. Jak jeszcze oddziałuje na nasz organizm oraz jakie zastosowanie znalazła ta cenna roślina? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Kminek zwyczajny jest rośliną, która w Polsce rośnie dziko. Najczęściej występuje przy drogach, na pastwiskach czy łąkach. Mimo to uprawiany jest również w ogródkach i na działkach. Kminek zwyczajny jest rośliną dwuletnią, jego kwiaty są koloru białego lub różowego i charakteryzuje się dość specyficznym zapachem.

Co w sobie kryje kminek zwyczajny?

Owoce kminku zwyczajnego posiadają 3-7% olejku eterycznego, białka, cukry, garbniki i flawonoidy (takie jak kwercetyna czy kemferol). Ziele kminku zwyczajnego zawiera flawonoidy (kwercetynę, kemferol), wielocukry, a także olejek eteryczny (kadinen, kariofilen). Korzeń kminku zwyczajnego bogaty jest w witaminę C, żywice, kwasy fenolowe, węglowodany oraz olejki eteryczneKwiaty kminku zwyczajnego olejek eteryczny (olejek lotny), oraz flawonoidy.

Jakie właściwości wykazuje kminek zwyczajny?

Kminek zwyczajny od lat jest sprawdzonym środkiem łagodzącym dolegliwości trawienne takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy zaparcia. Z racji swych właściwości mlekopędnych zalecany jest kobietom karmiącym, aby pobudzić procesy laktacyjne. Ponadto wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.

Do najbardziej charakterystycznych właściwości kminku zwyczajnego zalicza się:

  • redukcję zawrotów głowy
  • usprawnienie pracy mózgu
  • zmniejszenie uczucia swędzenia
  • wspomaganie pracy śledziony
  • zmniejszenie gazów w jelitach
  • pobudzenie czynności układu pokarmowego
  • łagodzenie bólu menstruacyjnego

Zastosowanie kminku zwyczajnego

Kminek zwyczajny, jako przyprawa, wzbogaca smak wielu potraw. Nasiona kminku mają intensywny, charakterystyczny, lekko piekący zapach i korzenny aromat. Wykorzystywane są głównie do potraw na bazie kapusty czy smażonych mięs. Bardzo dobrze komponują się na różnego rodzaju wypiekach np. chlebie czy bułkach. Mogą stanowić dodatek smakowy do wielu zup oraz sałatek. Nasiona kminku służą także jako aromat smakowy stosowany do alkoholi.

Jako roślina lecznicza, kminek zwyczajny polecany jest przede wszystkim osobom starszym oraz dzieciom. Łagodzi bóle brzucha, redukuje wzdęcia, biegunki, kolkę czy zaparcia. Pobudza również wydzielanie żółci, przez co wzmaga apetyt.

Do czego można wykorzystać kminek zwyczajny?

Odwar

1 łyżkę rozdrobnionego kminku należy zalać 1,5 szklanki wrzącej wody, a następnie przykryć i poczekać do ostygnięcia. Zaleca się spożywanie około 0,5 szklanki dziennie odwaru z kminku zwyczajnego.

Napar

1 łyżeczkę zmielonego kminku należy zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na około 15 minut pod przykryciem. Następnie napar należy dokładnie przecedzić i spożywać. Jeśli występuje częsty ból brzucha, wzdęcia, zaparcia czy chcemy zwiększyć ilość pokarmu dla dziecka zaleca się wypijać go w 2 lub 3 porcjach dziennie. Z tym, że dzieciom należy podawać mniejsze porcje np. 1/2 łyżki 2 lub 3 razy dziennie.

Nalewka

Nalewka z kminkiem zwyczajnym zalecana jest przede wszystkim przy przewlekłym bólu żołądka oraz wątroby. Ponadto będzie likwidować wzdęcia oraz pobudzać wydzielanie soków trawiennych, co przekładać się będzie zwiększoną perystaltykę jelit.

Zaleca się pić 1 łyżkę nalewki wraz z niewielką ilością przegotowanej wody 3 razy dziennie. Z racji zawartości alkoholu w nalewce, po jej spożyciu nie zaleca się kierowania pojazdami.

Działania niepożądane kminku zwyczajnego

Medycyna naturalna zaznacza, że bardzo duże dawki oleju z kminku zwyczajnego, włączane do diety, mogą być przyczyną uszkodzenia wątroby.

Kto nie powinien spożywać kminku?

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami