Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 listopada 2023

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?Jaki kolagen wybrać na zmarszczki, aby zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz wspierać kondycję skóry? Preparaty kolagenowe są w dzisiejszych czasach niezwykle różnorodne. Przyjmują postać kremów do pielęgnacji, suplementów diety, a nawet roztworów do iniekcji. Na jaki kolagen się zdecydować, aby opóźniać procesy tworzenia się zmarszczek?

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Chcąc zmniejszyć widoczność zmarszczek i opóźnić powstawanie kolejnych, należy kompleksowo zadbać o kondycję skóry. Pod uwagę bierze się przede wszystkim rzucenie palenia papierosów, unikanie opalania się i korzystania z solarium, przestrzeganie zdrowej diety oraz świadomą suplementację. Do tego dochodzi regularna, codzienna pielęgnacja skóry i picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Niektóre osoby wzbogacają swoje postępowanie profesjonalnymi zabiegami w gabinecie kosmetologicznym, np. masażami Kobido, kinesiotapingiem estetycznym, mezoterapią bezigłową czy mikrodermabrazją. Jedynie połączenie wielu różnych czynników (zewnętrznych i wewnętrznych) zapewni piękną, zdrową prezencję skóry.

Podobnie ma to miejsce w przypadku kolagenu, który jest ważną częścią dbania o skórę bez zmarszczek. Należy sięgać zarówno po kosmetyki z dodatkiem kolagenu (a najlepiej również kwasu hialuronowego), jak i po suplementy kolagenowe.

Zobacz również: Najmocniejszy kolagen na zmarszczki.

Kolagen do picia na zmarszczki

Codzienne picie naturalnego kolagenu przyczyni się do zwiększenia endogennej produkcji tego związku przez fibroblasty. Kolagen wchłania się w układzie pokarmowym, a dokładniej – aminokwasy, które go tworzą. Następnie są one wykorzystywane do produkcji wewnątrzustrojowej tego białka, trafiając w miejsca największego zapotrzebowania. Takimi miejscami są zwykle stawy oraz skóra. Aby efekty były widoczne, kolagen należy pić codziennie i długoterminowo, przynajmniej przez okres 3 miesięcy. Rezultaty takiego postępowania w odniesieniu do skóry:

 • gładka, jedwabista skóra;
 • wygładzenie zmarszczek mimicznych i opóźnianie powstawania kolejnych;
 • nawilżenie skóry (jeszcze intensywniejsze przy jednoczesnym przyjmowaniu kwasu hialuronowego w kapsułkach);
 • poprawa owalu twarzy;
 • eliminacja worków pod oczami;
 • zwiększenie elastyczności skóry.

Kolagen do picia to jeden z najchętniej wybieranych współcześnie suplementów diety. Cieszy się nie tylko dobrą biodostępnością, ale i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Praktycznie nie wywołuje działań niepożądanych u konsumentów, jako że jest związkiem naturalnie znajdującym się w każdym organizmie. Najlepiej wybierać kolagen do picia naturalny zawierający przynajmniej 8000 mg czystego związku w 10 g proszku oraz dodatek witaminy C w składzie. Witamina C jest kluczowa do fizjologicznej produkcji kolagenu.

Zobacz również: Jak wspomóc produkcję kolagenu w organizmie?

Kolagen w kremach

Kolagen znajdujący się w kosmetykach pielęgnacyjnych ma zbyt dużą masę cząsteczkową, aby mógł dyfundować przez naskórek do skóry właściwej. Mimo tego stosowanie takich kosmetyków jak np. kremy z kolagenem jest korzystne i zalecane w przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej. Dlaczego? Otóż kolagen tworzy na powierzchni skóry barierę, która:

 • chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, skrajne temperatury, wiatr itd.;
 • zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, przez co zostaje ona w skórze i nie odparowuje w odpowiedzi na działania czynników zewnętrznych;
 • pomaga odbudować wierzchnie warstwy naskórka.

Właśnie dlatego tak ważne jest działanie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Mezoterapia kolagenem

Zwykle powyższe postępowanie jest wystarczające dla większości osób. Niektóre z nich mogą potrzebować jednak nieco intensywniejszego działania. Mogą wówczas rozważyć mezoterapię kolagenem. W zależności od obszaru zabiegowego trwa ona około 60 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą licznych nakłuć cienkich igiełek stymuluje się skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra się wygładza i odzyskuje dawną jędrność. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, a efekty utrzymują się nawet do 2 lat. Dla uzyskania zadowalających efektów zaleca się jednak wykonanie 3 serii mezoterapii kolagenem.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Magdziarz-Orlitz J., Skąd biorą się zmarszczki – czyli jak starzeje się skóra?, Beauty Forum Polska, 11/2009.
 2. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
 3. Osika G., Wesołowska A., Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry, Farmacja Polska, 2/2020.
 4. Czubak K., Żbikowska H., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
 5. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami