Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 marca 2024

Olejek rumiankowy wyróżnia się słodkim, delikatnym, owocowo-ziołowym aromatem, głównie ze względu na bardzo wysoką zawartość olejków eterycznych. Pozyskuje się go w procesie destylacji parowej kwiatów i łodyg rumianku. Produkt znany jest ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i łagodzące, choć korzyści z jego stosowania są znacznie szersze.

Olejek rumiankowy

Olejek rumiankowy — charakterystyka

Olejek rumiankowy może zostać pozyskany podczas destylacji kwiatów i łodyg rumianku, jak również podczas macerowania ich, najczęściej w oleju jojoba lub oliwie z oliwek. Można kupić go w każdej zielarni czy drogerii, a także przyrządzić samodzielnie w domu. Jest powszechnie wykorzystywany w aromaterapii, ale również do codziennej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa, poza alergią na rumianek praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Przed użyciem warto wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia. Produkt nie nadaje się do spożycia — stosuje się go zewnętrznie.

Olejek rumiankowy — skład

Ze względu na popularność produktu i wszechstronne zastosowanie, jego skład na przestrzeni lat został bardzo dobrze poznany. Znaleźć można w nim przede wszystkim następujące związki:

  • chamazulen;
  • alfa-bisabolol;
  • myrcen;
  • kadinen;
  • fernezen;
  • apigenina;
  • azuleny;
  • seskwiterpeny monocykliczne;
  • flawonoidy;
  • kumaryny;
  • kwasy fenolowe.

Można w nim znaleźć również śladowe ilości witaminy A czy witaminy E, jednak nie wpływają one na aktywność biologiczną produktu.

Olejek rumiankowy — działanie na skórę i włosy

Za wiele właściwości olejku rumiankowego odpowiada chamazulen. To związek o działaniu antyalergicznym, bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Łagodzi stany zapalne, np. w przebiegu przewlekłych schorzeń dermatologicznych.
Alfa-bisabolol i jego tlenki wykazują właściwości kojące, poprawiają wygląd suchej lub uszkodzonej skóry oraz zmniejszają jej patologiczne łuszczenie. Dodatkowo regulują czynność gruczołów łojowych, ograniczając nadmierną produkcję sebum. Produkt nadaje się do pielęgnacji zwłaszcza skóry suchej, zniszczonej, podrażnionej i problematycznej. Wspomaga procesy gojenia i ziarninowania naskórka, a także koi i łagodzi podrażnienia skóry i błon śluzowych.

W odniesieniu do włosów reguluje nadprodukcję sebum skóry głowy, więc polecany jest do pielęgnacji tłustych włosów. Może lekko je rozjaśniać i nadawać im słonecznych refleksów. Produkt stosuje się na wiele sposobów — można dodać odrobinę do szamponu lub maseczki, nałożyć na końcówki umytych, jeszcze wilgotnych włosów bądź użyć w formie mgiełki, po zmieszaniu z hydrolatem rumiankowym.

Olejek rumiankowy — działanie zdrowotne

Olejek rumiankowy wykorzystywany jest w medycynie alternatywnej i ziołolecznictwie, ponieważ korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Udowodniono, że:

Olejek rumiankowy wpływa pozytywnie na psychikę i stan emocjonalny, ponieważ silnie uspokaja, łagodzi wewnętrzne napięcia i wpływa na harmonię umysłu. Może poprawiać pamięć i koncentrację, a z całą pewnością przyczynia się do lepszej jakości snu. Inhalacje z jego dodatkiem warto wykonać tuż przed snem przy bezsenności. Wskazaniami do aromaterapii są ponadto: depresja, lęki, traumy, zespół stresu pourazowego, wypalenie zawodowe oraz syndrom niespokojnych nóg. Aby cieszyć się zaletami olejku rumiankowego, można również dodać odrobinę do kąpieli, dyfuzora zapachowego lub kominku na wosk.

Czy olejek rumiankowy jest bezpieczny?

Rumianek pospolity uważany jest przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) za surowiec bezpieczny, a reakcje
alergiczne na produkty zawierające go nie należą do zbyt częstych. Alergia na rumianek występuje jedynie u osób uczulonych na inne rośliny z rodziny Compositae. Jedynym przeciwwskazaniem może być ciąża, ze względu na działanie spazmolityczne olejku. Produkt może być natomiast stosowany przez dzieci — aromaterapia nim ma wręcz udowodnione korzyści przy bólach brzuszka czy bolesnym ząbkowaniu.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zielińska-Pisklak M., Szeleszczuk Ł., Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce?, Lek w Polsce, 9/2013.
  2. Lapare M., Aromaterapia — olejki eteryczne do pielęgnacji skóry, Wydawnictwo KDC, Warszawa 2005.
  3. Yang K., Hsu F., Chen C., Hsu C., Quality Characterization and Oxidative Stability of Camellia Seed Oils Produced with Different Roasting Temperatures, Journal of Oleo Science, 4/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami