Aktualizacja: 11 września 2017

Pieprz czarny - wpływ na zdrowie człowiekaPieprz czarny to przyprawa pochodząca z Azji. To właśnie on odpowiedzialny jest za wyrazisty i charakterystyczny smak wielu potraw. Jakie składniki odżywcze w sobie kryje oraz jakie właściwości dzięki nim wykazuje? Poznajmy bliżej pieprz czarny.

Pieprz czarny – czym jest?

Pieprz czarny jest owocem tropikalnej rośliny, która występuje w charakterze pestkowca. Ziarna pieprzu poddawane są suszeniu i procesom fermentacji. Dopiero wtedy trafiają na nasze stoły w postaci przyprawy. Jej najważniejszy składnik, który nadaje wyrazistości wielu potrawom to alkaloid piperyny, który posiada wiele zastosowań. Oprócz tego związku w składzie pieprzu występuje również witamina C, K oraz składniki mineralne takie jak żelazo, potas, magnez i mangan, tłuszcze oraz białko.

Pieprz czarny należy do roślin wieloletnich. Pnącze czarnego pieprzu wznoszą się na wysokich tyczkach osiągających nawet 15 metrów. Roślina ta charakteryzuje się drobnymi, białymi kwiatkami, które występują w postaci długich zwisających kwiatostanów. Liście pieprzu czarnego posiadają różną wielkość i kształt od lancetowatego do sercowatego. W kuchni polskiej najbardziej popularny jest pieprz czarny, biały i zielony. Co ciekawe są to owoce dokładnie tej samej rośliny jednak zbierane są w innym okresie dojrzałości oraz poddaje się je innym obróbkom.

Pieprz czarny – jak wpływa na nasze zdrowie?

Czarny pieprz może być pomocny w wielu dolegliwościach związanych ze zdrowiem.

1. Leczy kaszel i przeziębienie.

Dzięki swoim właściwościom udrażniającym drogi oddechowe, pieprz czarny pomaga zwalczyć nie tylko zapalenie oskrzeli, ale także zapalenie zatok czy zwykły katar. Piperyna obecna w pieprzu wykazuje działanie wykrztuśne. Rozpuszcza ona zalegającą flegmę i pozwala na szybsze pozbycie się infekcji. Aby zwiększyć efekt terapeutyczny zaleca się spożywanie gorącego rosołu lub barszczu czerwonego z pieprzem.

2. Redukuje zaburzenia trawienia.

Ciekawą rzeczą jest fakt, że pieprz wzmaga wydzielanie kwasu chlorowodorowego z żołądku co przyspiesza procesy trawienia oraz całkowicie minimalizuje ryzyko pojawiania się zaparć, biegunki czy kolki. Częste spożywanie pieprzu i włączanie go do swojej diety chroni, a także zapobiega przed tworzeniem się gazów w jelitach, zwiększa pocenie się przyspieszając oczyszczenie organizmu z toksyn.

3. Wspomaga odchudzanie.

Badania przeprowadzone na temat pieprzu wykazały, że obecna w nim piperyna hamuje powstawanie nowych komórek tłuszczowych, a także pomaga rozbijać te obecne. Czarny pieprz polecany jest w szczególności sportowcom oraz osobom przebywającym na diecie chcącym zwiększyć swój metabolizm.

4. Chroni przed nowotworami.

Piperyna należy do silnych antyoksydantów, które chronią układ krążenia oraz wątrobę. Działają one również przeciwnowotworowo. Wolne rodniki, z którymi mamy do czynienia na co dzień, wpływają destrukcyjnie na nasz kod DNA, co może zakończyć się zmianami nowotworowymi. Pieprz czarny jako silny przeciwutleniacz hamuje również procesy starzenia się organizmu zapobiegając w ten sposób m.in. pojawianiu się zmarszczek.

5. Zwiększa przyswajalność witamin.

Spożywanie pieprzu sprawia, że zwiększa się przyswajalność innych składników odżywczych m.in. witaminy A i C.

Pieprz czarny – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości, pieprz czarny ma bardzo szerokie zastosowanie.

1. Pieprz w kuchni.

W kuchni polskiej, jak i w innych kulturach świata, pieprz czarny znalazł szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest niemal do wszystkich potraw, aby wzbogacić ich smak i aromat. Dodawany jest do zup, dań głównych, sałatek, ryb, sosów czy dipów. Warto dodawać go w szczególności do potraw ciężkostrawnych np. do grochówki czy sałatki jarzynowej. Przyspieszymy dzięki temu procesy trawienne, a także dania te nie będą przyczyną wzdęć, biegunek czy zaparć.

2. Pieprz na zdrowie.

Oprócz zastosowania w kuchni, pieprz czarny bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie:

  • pobudza wydzielanie soków trawiennych
  • działa moczopędnie
  • zwiększa ukrwienie tkanek
  • działa lekko przeczyszczająco
  • wykazuje działanie przeciwzapalne
  • zwiększa przyswajalność witaminy A i C, a także selenu
  • przyśpiesza metabolizm
  • wspomaga leczenie przeziębienia

Kto powinien unikać spożywania pieprzu?

Mimo tak wielu korzystnych właściwości pieprzu czarnego istnieją pewne wyjątki, dla których jego spożywanie powinno być ograniczone. Należą do nich:

  • choroby nerek
  • podrażnienia żołądka
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...