Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 25 sierpnia 2023

Czerwona kapusta (łac. Brassica oleracea var. Capitata f. rubra), zwana również kapustą modrą, jest połączeniem warzyw z rodziny kapustnych oraz tych posiadających kolor czerwony, które stanowią bardzo dobre źródło przeciwutleniaczy. Podobnie jak biała, kapusta czerwona jest bogata w wiele cennych składników odżywczych, przez co korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Co takiego w sobie kryje? Poznajmy czego źródłem jest kapusta czerwona oraz jakie właściwości wykazuje.

Czerwona kapusta – charakterystka

Czerwona kapusta należy do roślin jednorocznych. Nie jest ona wymagająca, dlatego nie potrzebna jest do jej uprawy żyzna gleba. Wato przy tym jednak pamiętać, że tego rodzaju kapustę należy sadzić w odstępach około 30-40 cm od siebie, aby podczas dojrzewania główki nie zahaczały o siebie.

Czerwona kapusta – właściwości

Czerwona kapusta charakteryzuje się swoją barwą, która pochodzi od zawartych w nich naturalnych barwników – antocyjanów, posiadające właściwości przeciwutleniające. Są one bardzo ważnymi składnikami odżywczymi, ponieważ chronią nasz organizm przed rozwojem groźnych chorób, w tym również nowotworów oraz hamują procesy starzenia. Ponadto antocyjany wykazują inną ważną cechę, bowiem ułatwiają wchłanianie niektórych witamin w tym m.in. witaminy C.

Z kolei sok ze świeżej kapusty bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie wątroby. Dodatkowo korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy i występujące w nim wrzody oraz reguluje poziomu cukru we krwi. Wykazuje właściwości regenerujące i zabliźniające. Takie działanie kapusta czerwona zawdzięcza zawartym w niej śluzom roślinnym i siarce. Warzywo to dzięki zawartości błonnika pokarmowego skutecznie redukuje poziom cholesterolu oraz zapewnia uczucie sytości na długi czas. Błonnik również wspomaga oczyszczanie organizmu usuwając z niego zbędne produkty przemiany materii oraz reguluje w nim procesy trawienne.

Poprzez obecność w czerwonej kapuście witaminy C i witamina K, odgrywa ona bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego. Wzmacnia bowiem ściany naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniu i pojawianiu się nieestetycznych, rozszerzonych naczyń. Ponadto zwiększa odporność organizmu i zapobiega wszelkim infekcjom bakteryjnym, infekcjom wirusowym i grzybiczym. Oprócz wyżej wymienionych składników odżywczych kapusta czerwona stanowi także źródło witamin z grupy B, witaminy D oraz wielu związków mineralnych m.in. żelaza, cynku, sodu i magnezu.

Czerwona kapusta w kuchni

Czerwona kapusta znalazła szerokie zastosowanie w kuchni polskiej. Można przyrządzać ją na wiele sposobów np. gotować, smażyć lub dusić. Mimo to czerwoną kapustę najczęściej podaje się jako dodatek do dań głównych na bazie mięs. Bardzo dobrze komponuje się również z kluskami śląskimi czy ziemniakami. Oprócz tego warzywo to można wykorzystać do wykonywania gołąbków. Spożywać można ją także na surowo w postaci surówki lub sałatki. Przyrządzana jest zwykle w dwóch wersjach, na ostro z dodatkiem chrzanu lub na słodko z dodatkiem jabłek, orzechów i pomarańczy.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kubanowska A., Warzywa. Lecznicze właściwości. Porady lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Literat, Toruń 2019.
  2. Shalaby S., Amin H., Red Cabbage and Turmeric Extracts as Potential Natural Colors and Antioxidants Additives in Stirred Yogurt, Journal of Probiotics & Health, 6/2018.
  3. Sarkar D., Rakshit A., Red cabbage as potential functional food in the present perspective, International Journal of Bioresource Science, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami