Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 lipca 2023

Rzodkiewka arbuzowaRzodkiewka arbuzowa, znana również pod nazwą rzodkiewki chińskiej, to wciąż mało popularne w Polsce warzywo, które z powodzeniem można uprawiać samodzielnie w donicach. Wyróżnia się jasną, zielonkawą skórką, natomiast jej wnętrze kryje intensywnie czerwony miąższ, przypominający wyglądem przekrój arbuza. W smaku jest łagodna, dlatego lubią ją również dzieci.

Rzodkiewka arbuzowa – charakterystyka

Rzodkiewki arbuzowe to warzywa bulwiaste zaliczane do rodziny kapustowatych. Choć występują prawie na całej kuli ziemskiej, najbardziej rozpowszechnione są na terenie Azji. Korzeń rośliny ma kolor biały i jest obszerny, natomiast liście jasnozielone. Uprawa rzodkiewki arbuzowej jest tak łatwa, jak uprawa innych rodzajów rzodkiewki. Jednak dojrzewa dłużej niż pozostałe odmiany, około 65 dni. Można ją uprawiać każdym ogrodzie. Preferuje stanowiska słoneczne, z dostępem do przepuszczalnej i żyznej gleby. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gleby w momencie, gdy osiągnie ona temperaturę 4 stopni C, choć na sam proces kiełkowania należy dłużej poczekać. Wysadzając nasiona do gleby, warto zachować 5-centymetrowe odstępy.

Rzodkiewka arbuzowa w smaku nie jest słodka (jak wskazywałaby na to nazwa), jednak posiada bardzo łagodny bukiet smakowy i nie piecze w jamie ustnej. Niektóre osoby wskazują na obecność w warzywie nut migdałowych. Im większa rzodkiewka, tym jej smak jest łagodniejszy.

Rzodkiewka arbuzowa – skład

Rzodkiew arbuzowa nie tylko bardzo dobrze smakuje i jest uniwersalna, ale również coraz bardziej docenia się jej bogaty, cenny skład. Znajdziemy w nim między innymi:

W tej odmianie rzodkwi znajdziemy mnogość antyoksydantów, choć nieco mniej niż w tradycyjnej, polskiej rzodkiewce czerwonej.

Jak jeść rzodkiewkę arbuzową?

Rzodkiew arbuzową można spożywać na wiele sposobów. Najczęściej je się ją na surowo, jednak równie dobrze nadaje się do marynowania, pieczenia, a nawet dodaje się ją do zup warzywnych. Cienko pokrojona wzbogaci smak sałatek i surówek, przy czym idealnie pasuje z winegretem. Jeśli mimo swojego delikatnego smaku dla konsumenta jest zbyt ostra, można namoczyć ją na 10 minut w bardzo zimnej wodzie. Nie straci smaku, lecz stanie się jeszcze delikatniejsza.

Rzodkiewka arbuzowa – właściwości

Dzienne spożycie rzodkiewki arbuzowej na ogół jest zbyt małe, aby wywołać realny efekt zdrowotny, jednak jej regularne dodawanie do potraw może wesprzeć organizm na wielu płaszczyznach. Wykazano, że rzodkiew arbuzowa wspiera perystaltykę jelit i przeciwdziała zaparciom. Spowalnia proces przenikania glukozy do krwi i świetnie nadaje się dla diabetyków. Bardzo dobrze gasi pragnienie, ponieważ aż w 89% składa się właśnie z wody. Z kolei dzięki dużej zawartości minerałów uzupełnia niedobory elektrolitów i wspiera gospodarkę wodno-elektrolitową.

Zawartość luteiny i zeaksantyny wspiera prawidłowe widzenie i kondycję skóry, podobnie jak spora ilość wymienionych wcześniej witamin. Uważa się, że warzywo to skutecznie łagodzi skutki nadmiernego spożycia alkoholu, dlatego warto jeść ją na kaca. Najnowsze badania wykazały natomiast, że rzodkiew arbuzowa może mieć działanie antynowotworowe, ponieważ ma zdolność blokowania mechanizmu wzrostu komórek rakowych i prowokuje ich planowaną śmierć. Wymagane są jednak dalsze badania.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Cinkir N., Sufer O., Microwave drying of Turkish red meat (watermelon) radish (RAPHANUS SATIVUS l.): effect of osmotic dehydration, pre-treatment and slice thickness, Heat and Mass Transfer, 2020.
  2. Gawłowska A., 500 owoców i warzyw, Wydawnictwo SBM.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami