Kolagen do picia
Kolagen do picia

Zgaga po alkoholuZgaga po alkoholu to dolegliwość, która dotyczy sporego odsetka populacji. Nawet tych osób, które na co dzień nie zmagają się z chorobą refluksową przełyku i nie doświadczają zgagi. Alkohol wywołuje wiele niekorzystnych działań. Jak wpływa na żołądek?

Zgaga po alkoholu – przyczyna

Szkodliwy wpływ alkoholu dotyczy całego ludzkiego organizmu. Po spożyciu alkohol jest wchłaniany do krwiobiegu, a następnie rozprowadzany do wszystkich układów i narządów wraz z krwią. Zanim jednak etanol pojawi się we krwi, wywiera wpływ na kolejne organy, z którymi ma kontakt: jamę ustną, przełyk, a wreszcie żołądek, gdzie zaczyna się jego wchłanianie. Alkohol etylowy jest substancją toksyczną, dlatego wywiera m.in. destrukcyjny wpływ na błonę śluzową żołądka. Jej zadaniem jest ochrona tego narządu przed niszczącym wpływem obecnych tam kwasów i enzymów. Bezpośrednią przyczyną zgagi po alkoholu jest więc spożycie alkoholu. Mechanizm zgagi po wypiciu alkoholu upatruje się również w bezpośrednim toksycznym wpływie alkoholu na błonę śluzową przełyku, co może być bardziej odczuwalne przez pacjentów z postacią nadżerkową choroby refluksowej.

Zgaga po alkoholu – mechanizm powstawania

Alkohol sprzyja rozwojowi zapalenia błony śluzowej żołądka, a także powstawaniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zdrowy żołądek dysponuje wyspecjalizowanymi mechanizmami obronnymi, które zapobiegają jego zniszczeniu przez kwas solny. Aby mechanizmy te mogły jednak funkcjonować prawidłowo, konieczne jest utrzymanie właściwego krążenia krwi w narządach przewodu pokarmowego. Alkohol jednocześnie osłabia barierę chroniącą żołądek i stymuluje wydzielanie kwasu i enzymów. Sprzyja to postępującemu uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Dodatkowo alkohol obniża napięcie dolnego zwieracza przełyku – powoduje jego rozluźnienie, sprzyjając występowaniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, w tym zgagi.

Zgaga po alkoholu – objawy

Zgaga po alkoholu pojawia się tuż po wypiciu napoju alkoholowego, zwykle jeszcze w ciągu godziny (u niektórych nieco później). Ma typowy przebieg – obejmuje nieprzyjemne uczucie palenia i pieczenia w przełyku, kwaśny posmak w ustach oraz delikatne uczucie ucisku w górnej części klatki piersiowej. Nie jest to ból i nie ma charakteru promieniującego. Taka zgaga ustępuje po zastosowaniu domowych metod łagodzących refluks oraz nie występuje bez wcześniejszego wypicia napoju alkoholowego.

Zgaga po alkoholu ile trwa?

Czas trwania zgagi po alkoholu może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak: ilość wypitego alkoholu, rodzaj alkoholu, indywidualna tolerancja organizmu oraz obecność jedzenia w żołądku. Zgaga może pojawić się zaraz po spożyciu alkoholu i trwać tylko kilka minut, ale może również utrzymywać się przez kilka godzin. W niektórych przypadkach może być konieczne skonsultowanie się z lekarzem, jeśli zgaga po alkoholu staje się uciążliwa i częsta.

Unikanie nadmiernej ilości alkoholu oraz spożywanie posiłków przed jego spożyciem może pomóc w zapobieganiu zgadze.

Zgaga po alkoholu – co robić?

Jedynym sposobem unikania epizodów zgagi po spożyciu alkoholu, jest wykluczenie tego typu napojów ze swojej codziennej diety. Pacjenci leczący się z powodu uciążliwego refluksu powinni całkowicie unikać alkoholu, zwłaszcza niskoprocentowego, m.in. piwa, bardziej białego niż czerwonego wina oraz drinków z sokami owocowymi, np. z sokiem pomarańczowym czy sokiem grejpfrutowym. Dodatkowo kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia i przestrzeganie zasad z reguły obowiązujących przy chorobie refluksowej:

  • rezygnacja z palenia papierosów;
  • redukcja masy ciała przy nadwadze lub otyłości;
  • unikanie spożycia tłustych mięs, serów, wędlin, czekolady, ostrych i kwaśnych produktów, warzyw cebulowatych i kapustnych, słodyczy, cytrusów;
  • ograniczenie picia kawy, herbaty i napojów gazowanych;
  • unikanie stresu i nauka świadomego radzenia sobie w sytuacjach stresowych;
  • przybieranie odpowiedniej pozycji do snu z wezgłowiem łóżka lub poduszką ustawioną 30 stopni do poziomu podłoża;
  • regularna aktywność fizyczna z unikaniem wyjątkowo intensywnych sportów.

W aptekach zakupić można także wiele leków bez recepty (leki OTC). Zawierają one takie substancje jak omeprazol, czy pantoprazol które hamują wydzielanie kwasu solnego przez komórki umiejscowione w błonie śluzowej żołądka, blokując znajdującą się w nich pompę protonową. Jest to jednak leczenie wyłącznie objawowe, nie powinno być zatem nadużywane.

Zgaga po alkoholu – czy jest niebezpieczna?

Pojedyncze epizody zgagi po alkoholu nie stanowią zagrożenia zdrowia. Jednak osoby z tendencją do ich występowania, regularnie spożywające alkohol pomimo dolegliwości, mogą narazić się na trwałe konsekwencje. Są nimi m.in. nadżerki, uszkodzenie przełyku, przewlekły stan zapalny oraz tzw. stan Barreta.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kasicka-Jonderko A., Alkohol a układ trawienny – czy zawsze trzeba o nim mówić źle?, Przegląd Gastroenterologiczny, 7/2012.
  2. Dudkowiak R., Poniewierka E., Rola diety i stylu życia w leczeniu choroby refluksowej przełyku, Family Medicine & Primary Care Review, 14/2012.
  3. Wojnar M., Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, Warszawa 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami