Spirulina i Chlorella – zastosowania alternatywneNajczęściej algi z rodzaju Spirulina, podobnie jak Chlorella, stosuje się jako suplementy diety. Ich wszechstronne działanie sprawia, że w zasadzie nie będą potrzebne inne suplementy, ponieważ rośliny te nie tylko uzupełnią różne niedobory, ale jeszcze pomogą w oczyszczaniu i detoksykacji organizmu. Jednak dla obu alg można znaleźć również inne zastosowania.

Maski algowe (oczyszczające)

Spirulina i Chlorella ze względu na swoje właściwości odżywcze i oczyszczające są wykorzystywane nie tylko w przemyśle suplementów diety, ale także do produkcji kosmetyków. Tutaj oczywiście pojawia się pytanie o to, czy warto stosować kosmetyki produkowane masowo, których jakości i czystości nie sposób sprawdzić. Na szczęście nie jest to wielki problem – ba algi można kupić oddzielnie, a kosmetyk zrobić samemu w domu.

Istnieją firmy, które skupiają się na produkcji alg kosmetycznych. Najczęściej są one pakowane w opakowania od 50 do 100 gram sproszkowanych alg, ale można z powodzeniem wykorzystać również tabletki suplementacyjne. Na przykład na jedną maseczkę na twarz wystarczy rozkruszyć w moździerzu jedną lub dwie tabletki Chlorelli, dodać nieco zielonej glinki kosmetycznej i odpowiednią ilość wody (to jest taką, aż uzyska się konsystencję nadającą się do rozsmarowania) i to cała filozofia.

Wspomaganie antybiotykoterapii

Antybiotyki to silne środki biobójcze, które są w organizmie rozprowadzane przez krew. Jednak najczęściej w przypadku preparatów doustnych, do krwiobiegu przedostaje się tylko 20-60% substancji czynnej, co oznacza, że pozostała część niebezpiecznej przecież substancji pozostaje w świetle przewodu pokarmowego. Antybiotyk taki będzie uszkadzał mikroflorę jelita, a jeśli terapia się przedłuży, będzie mógł wywrzeć także niekorzystne działanie na komórki nabłonkowe. Warto więc zabezpieczyć się nie tylko osłoną, która podtrzymuje liczebność flory jelitowej, ale także Chlorella lub Spirulina, które mają zdolność dezaktywacji resztek antybiotyku w świetle jelita.

Ktoś, kto czytał wcześniejsze artykuły na blogu zapewne wie, że Spirulina dobrze oczyszcza również krew, logiczne więc będzie pytanie o to, czy zastosowanie suplementu nie wpłynie negatywnie na wynik antybiotykoterapii. Otóż nie, ponieważ w praktyce nie wchłania się przecież alga, tylko niewielka część tego, co wydostanie się z nadtrawionych komórek algi. Są tam między innymi związki przyspieszające depozycję w wątrobie uszkodzonych krwinek, ale nie ma takich, które mogłyby połączyć się z antybiotykiem, a w każdym razie nie ma ich tyle, żeby obniżyć efekt terapeutyczny antybiotykoterapii. Oczyszczanie krwi przez algi odbywa się na innej zasadzie niż dezaktywacja antybiotyku niewchłoniętego do krwiobiegu. Co ważne, ta ostatnia też zachodzi dopiero wtedy, kiedy i tak nie ma już możliwości wchłaniania substancji leczniczej.

Równoważenie posiłków

Zdarza się każdemu, że kupi kiepską w smaku marchewkę albo jeszcze gorsze ziemniaki. Za smak odpowiadają zawsze określone substancje chemiczne, które w ten czy inny sposób można usunąć. Jednym z rozwiązań jest na przykład przygotowanie puree ziemniaczanego ze Spirulina lub Chlorella. Algi mogą oczyszczać wszystko – i jako suplement, i jako kosmetyk, więc dlaczego nie miałoby zadziałać przy zastosowaniu ich jako przyprawy? Co prawda same w sobie nie mają raczej wyrafinowanego smaku, ale pomagają łagodzić niektóre przykre nuty zapachowe w potrawach.

Kosmetycznie raz jeszcze

Ze względu na właściwości oczyszczające, Spirulina i Chlorella znalazły zastosowanie przy wyrobie mydeł domowych. Dzięki nim podnoszą się właściwości odżywcze i oczyszczające mydła. Sama procedura nie jest skomplikowana, bo wystarczy sproszkowane algi dodać do wody używanej przy produkcji i wymieszać zgodnie z przepisem. Dodatkowym atutem będzie ciekawy wygląd tak przygotowanego mydła.

Podsumowanie

Mimo nazwy „suplement diety” algi mogą mieć bardzo różne zastosowania. Od kulinarnych po kosmetyczne wykorzystuje się jednak te same właściwości: zdolność do detoksykacji oraz bogactwo substancji mineralnych, które poprawiają kondycje organizmu niezależnie od tego, czy działają zewnętrzne, czy od wewnątrz. We wszystkich przypadkach ważne jest jednak dokładnie to samo: wybór Spirulina czy Chlorella o odpowiedniej jakości.

Suplementy kiepskie nie są bezpieczne, mogą powodować choroby wątroby, uszkadzać ściany żołądka, a w zastosowaniach alternatywnych wywoływać alergie skórne, zatykać pory, powodować wystąpienie zaczerwienienia i podrażnienia. Warto więc zawsze stawiać na produkty naprawdę sprawdzone i pochodzące od dobrych dostawców, bo tylko w ten sposób można zyskać pewność, że zarówno jako suplement, jak i jako środek kosmetyczny sprawdzą się idealnie.

Spirulina platensis - naturalna siła witamin i minerałów!
Spirulina to źródło wysokiej zawartości protein, witamin oraz minerałów. Urozmaica również dietę w składniki hamujące rozwój nowotworów i zapobiegające powstawaniu miażdzycy.
Zobacz tutaj ...
Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...