Kolagen do picia
Kolagen do picia

Pory skóryPory skóry to mikroskopijne otwory widoczne na skórze, w praktyce będące ujściami mieszków włosowych. Bezpośrednio łączą się z gruczołami łojowymi i pozwalają odprowadzać substancję zwaną łojem. Nie są więc defektem lecz fizjologiczną cechą budowy skóry. U niektórych osób mogą jednak ulegać rozszerzeniu, pogarszając estetykę twarzy.

Pory skóry – fizjologia

W pierwszej kolejności warto omówić gruczoły łojowe. Są one zlokalizowane w skórze właściwej i uchodzą do mieszków włosowych. Stąd sebum wydostaje się na zewnątrz. To gruczoły holokrynowe – w momencie produkcji sebum komórki ulegają uszkodzeniu i stają się częścią wydzieliny. Następnie odradzają się z warstwy rozrodczej skóry i mogą w dalszym ciągu pełnić swoje funkcje. Sebum natomiast wchodzi w skład płaszcza hydrolipidowego, chroniącego skórę przed uszkodzeniami zewnętrznymi i nadmiernym odparowywaniem wody.

To właśnie przez pory skóry uchodzi wyprodukowany sebum. Niestety, ze względu na swoją budowę, funkcję i lokalizację mogą one chłonąć kurz i zanieczyszczenia. Wówczas pojawiają się charakterystyczne zaskórniki. Warto wiedzieć, że choć pory skóry najbardziej widoczne są w obrębie twarzy, znajdują się one na całej skórze.

Rozszerzone pory – przyczyny

Pory mogą ulegać rozszerzeniu wskutek działania licznych czynników zewnętrznych, takich jak:

  • nadmierna ekspozycja skóry na słońce;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zwłaszcza unikanie jej nawilżania i natłuszczania, a także zbyt częste stosowanie agresywnych peelingów;
  • zbyt często wykonywane zabiegi kosmetologiczne, np. mikrodermabrazja;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza glikokortykosteroidów (oraz stosowanie ich miejscowo);
  • palenie papierosów.

Skóra wraz z upływem lat traci swoją naturalną elastyczność i jędrność, co również może przyczyniać się do uwidocznienia porów skóry. Niektóre osoby wykazują również predyspozycje genetyczne do pojawiania się tego problemu.

Rozszerzone pory – objawy

Rozszerzone pory można zauważyć podczas bliższych oględzin skóry. Widoczne są one w postaci niewielkich dołków w jej obrębie, co wizualnie może przypominać skórkę cytryny lub pomarańczy. Jeśli rozszerzone pory skóry dotyczą osób z cerą tłustą lub cerą mieszaną, jednocześnie pojawiają się zaskórniki i inne niedoskonałości. Wzrasta ryzyko występowania trądziku i pryszczy.

Sposoby na rozszerzone pory

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się rozszerzonych porów jest dokładne oczyszczenie skóry z zalegającej masy łojowo-rogowej, a następnie zastosowanie specjalnych kosmetyków zwężających pory (np. maseczki czy kremy). Zazwyczaj takie kosmetyki mają w składzie hydroksykwasy bądź kwas azelainowy. Przeciwwskazane jest jednak mocne wysuszanie skóry, choćby przez nadmierne opalanie się lub stosowanie kosmetyków z zawartością alkoholu. Dobrze jest włączyć do codziennej pielęgnacji tonik przywracający skórze właściwe pH. Tym samym dbamy o domknięcie i ściągnięcie rozszerzonych porów. Przykładowa pielęgnacja krok po kroku może więc prezentować się następująco:

  • wykonanie ziołowej tzw. parówki na twarz celem odblokowania rozszerzonych porów i umożliwienia dogłębnego ich oczyszczenia;
  • oczyszczenie skóry za pomocą żelu lub pianki myjącej;
  • zastosowanie peelingu celem usunięcia martwych komórek naskórka i resztek brudu, dokładne zmycie go;
  • ukojenie skóry tonikiem dobranym do indywidualnych potrzeb skóry, można wykorzystać także hydrolat z lawendy lub rumianku pospolitego;
  • aplikacja kremu zwężającego pory o działaniu nawilżającym.

Raz w tygodniu po peelingu warto nałożyć maskę. Można przygotować ją także samodzielnie w domu wykorzystując miód, kefir oraz Spirulinę w proszku. Wracając do ziołowych parówek na twarz, zioła zawsze powinny być dobrane indywidualnie. W przypadku skóry suchej dobrze sprawdzą się kwiaty lipy, rumianek czy prawoślaz lekarski. Przy cerze tłustej rekomenduje się miętę, pokrzywę, szałwię czy nagietek, natomiast przy cerze zmęczonej i ziemistej najlepiej sięgnąć po czarny bez, mniszek lekarski, lawendę lub płatki róży.

Zobacz więcej na temat: Rozszerzone pory – domowe sposoby redukcji.

Przy rozszerzonych porach skuteczne są również zabiegi kosmetyczne, zwłaszcza mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy laser frakcyjny. Należy pamiętać, aby tego typu zabiegi wykonywać z umiarem i zgodnie z ich metodyką. Nadużywanie ich może dać zupełnie odwrotny efekt od oczekiwanego.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Dudek K., Borysławski K., Wpływ diety na parametry skóry u kobiet po 45. roku życia, Kosmetologia Estetyczna, 6/2016.
  2. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
  3. Kaniewska M., Kosmetologia podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami