Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 września 2022

Pryszcze na pośladkachPryszcze na pośladkach to nieprzyjemna dolegliwość, która pogarsza estetykę wyglądu i bywa przyczyną kompleksów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wpływa negatywnie na jakość życia seksualnego lub sprawia, że unikamy spędzania wolnego czasu na plaży. Zazwyczaj obecność pryszczy na pośladkach wiąże się z trądzikiem pospolitym. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz dermatolog.

 

Pryszcze na pośladkach – przyczyny

Bardzo często pryszcze i krostki na pośladkach wchodzą w skład obrazu klinicznego trądziku i jego rozmaitych postaci. Wówczas tę część ciała również należy włączyć do codziennej pielęgnacji zgodnie z zasadami terapii trądziku. Bywa jednak, że pryszcze na pośladkach mają zupełnie inną etiologię i nie wykazują powiązania ze schorzeniami dermatologicznymi. Wówczas ich przyczynami są:

  • noszenie zbyt ciasnych ubrań wykonanych z nieprzewiewnych materiałów;
  • niedostateczna higiena osobista;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry, w tym unikanie peelingów czy balsamowania tej części ciała;
  • alergia na substancje zawarte w detergentach do prania (skóra na pośladkach jest wyjątkowo wrażliwa na takie czynniki);
  • dieta bogata w cukry proste i żywność przetworzoną.

Wracając do tematu schorzeń dermatologicznych, pryszcze na pośladkach mogą wiązać się między innymi z:

  • trądzikiem skupionym – towarzyszą mu ropnie, zaskórniki i torbiele wypełnione ropną treścią, po których pęknięciu pozostają blizny. Zmiany skórne dotyczą pleców i pośladków, niekiedy także skóry głowy;
  • rogowaceniem okołomieszkowym – powstające w konsekwencji nadmiernego rogowacenia naskórka (keratynizacja). Martwe komórki zatykają ujścia gruczołów skórnych i mieszków włosowych, powodując powstawanie stanów zapalnych;
  • opryszczką narządów płciowych – zmiany mogą rozprzestrzenić się poza narządy płciowe i tym samym objąć również pośladki;
  • potówkami – najczęściej u niemowląt, choć obserwuje się je także u pacjentów dorosłych. Swoim wyglądem przypominają pęcherzyki zlokalizowane pod naskórkiem.

Przyczyn może być wiele, dlatego tak ważne jest przede wszystkim przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu. Musi obejmować styl życia, przewlekłe choroby własne i w rodzinie, dietę, aktywność fizyczną oraz sposób pielęgnacji skóry.

Pryszcze na pośladkach – leczenie

Leczenie zależy od przyczyn pryszczy – jeśli to możliwe, rozpoczyna się terapię przyczynową. W przebiegu chorób skórnych, w tym trądziku, polega ona na właściwej pielęgnacji skóry oraz miejscowej farmakoterapii. Pielęgnacja skóry obejmuje między innymi:

  • regularne (1-2 razy w tygodniu) peelingi enzymatyczne;
  • nawilżanie skóry, szczególnie przy pryszczach z treścią ropną – za pomocą kremów, lotionów, balsamów lub żelu z aloesu;
  • szczotkowanie skóry na sucho;
  • codzienną zmianę bielizny i noszenie ubrań z oddychających, przewiewnych i naturalnych materiałów;
  • zmianę detergentów do prania na łagodniejsze.

Dobrze sprawdza się jednoczesna suplementacja witaminy A, witamin z grupy B, cynku, witaminy D oraz kolagenu. Dieta powinna być bogata w witaminę C i witaminy z grupy B, dlatego należy wprowadzić do niej świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, jajka, nabiał, ryby. Udowodniono, że suplementacja aceroli i Spiruliny znacznie poprawia kondycję skóry, z kolei przyjmowanie Chlorelli oczyszcza organizm z toksyn, co również przekłada się na wygląd skóry.

Pryszcze na pośladkach – domowa maseczka

Pośladki są miejscem, na którym również można stosować maseczki. Do ich wykonania idealnie nadaje się Spirulina w proszku, wykazująca działanie bakteriobójcze, nawilżające i przeciwzapalne. Wystarczy zmieszać 2 łyżki sproszkowanej Spiruliny z łyżeczką miodu i 2 łyżkami kefiru naturalnego, a następnie nanieść tak przygotowaną papkę na skórę. Pozostawiamy na 10-15 minut i dokładnie zmywamy. Po zmyciu maseczki w skórę warto wklepać naturalny krem nawilżający.

Inną kombinacją składników jest zmieszanie łyżeczki kurkumy z łyżeczką miodu i 2 łyżkami mleka. Mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji, po czym nakładamy na skórę zgodnie z powyższą metodyką. Zamiast kurkumy można użyć także Spiruliny w proszku, cynamonu, sproszkowanej zielonej herbaty bądź mielonej kawy.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaszuba A., Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Warszawa 2014.
  2. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną,
  3. Forum Dermatologicum, 3/2019.
    Kamuś M., Leczenie trądziku pospolitego – charakterystyka schorzenia, przegląd preparatów OTC oraz Rx do stosowania miejscowego.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami