Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 24 października 2020

Naturalne sposoby na wypadanie włosówOsoba dorosła ma na głowie od 100 000 do 150 000 włosów i traci ich od 50 do 100 dziennie. Może to wydawać się dużo, jednak w rzeczywistości jest to zupełnie normalne. Gorzej sytuacja ma się jednak gdy proces wzrostu nowych włosów jest zakłócony. Może to wynikać z zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieodpowiedniej diety, stresu i wielu innych czynników. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na wypadanie włosów, które dodatkowo sprawiają, że nie są one cienkie i rzadkie.

Naturalne sposoby na wypadanie włosów

Rzadkie włosy lub nadmierne ich wypadanie może być spowodowane różnymi wydarzeniami życiowymi. W takich sytuacjach zazwyczaj potrzeba czasu, aby wszystko wróciło do normy. Jeżeli jednak wypadanie nie jest tymczasowe i występuje nadmiernie, warto wykorzystać naturalne sposoby na wypadanie włosów. Mogą one pomóc przywrócić zdrowe i mocne włosy bez konieczności poddawania się skomplikowanym terapiom, które nie zawsze przynoszą pożądany efekt. Poniżej przedstawiamy naturalne metody na wypadanie włosów oraz ich wzmocnienie.

1. Zioła

Ginkgo biloba to roślina, która może przyczynić się do wzmocnienia włosów, co przekłada się na ich gęstość. Dostarcza antyoksydanty, a także zwiększa przepływ krwi w naczyniach skóry głowy, powodując lepsze odżywienie cebulki włosa. Zalecane jest przyjmowanie ekstraktu z ginkgo biloba od 40 do 80 miligramów, trzy razy dziennie.

Ekstrakt z palmy sabałowej utrzymuje w organizmie prawidłowy poziom testosteronu, który ma wpływ na gęstość włosów. Istnieją różne opinie o palmie sabałowej i jej skuteczności dotyczącej wzrostu włosa, jednak istnieją badania, które wskazują jej korzystny wpływ na wzrost włosów.

W jednym z badań, które przeprowadzono w Clinical Research and Development Network w Kolorado przetestowano 28 kobiet i 34 mężczyzn, w wieku od 18 do 48 lat. Stosowali oni miejscowo ekstrakt palmy sabałowej w szamponie i mleczku kosmetycznym przez trzy miesiące. Wyniki pokazały, że u 35% badanych odnotowano wzrost gęstości włosów. [1]

2. Równowaga hormonalna

W regulacji gospodarki hormonalnej bardzo ważna jest dieta oraz ćwiczenia, a także odpowiedni dobór ziół czy naturalnych suplementów. Prawidłowy poziom hormonów pomaga w poprawie zdrowia np. przy problemach z tarczycą czy innych przyczynach przerzedzania i wypadania włosów.

3. Naturalny szampon i odżywka z biotyną

Warto regularnie stosować naturalny szampon i odżywkę zawierające biotynę. Biotyna to witamina B7, która ma bardzo istotne znaczenie w poprawie jakości włosów, paznokci, a także skóry. Bierze ona udział w syntezie cukrów, kwasów tłuszczowych oraz białek, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wzrostu włosów. Według przeprowadzonych badań, przyjmowanie biotyny wewnętrznie może pomóc w leczeniu słabych włosów i paznokci. [2]

4. Odpowiedni dobór żywności

Aby polepszyć stan i wzmocnić ich strukturę włosów należy dostarczyć im odpowiednią ilość składników odżywczych. Istnieje bardzo silny związek pomiędzy tym co jemy, a zdrowymi włosami. Według Whitney Bowe “Jednym z możliwości sprawdzenia, dzięki którym można powiedzieć jak ktoś jest zdrowy i czy odżywia się w odpowiedni sposób to popatrzenie na stan jego włosów”.

Poniżej przedstawiamy żywność, którą można warto zastosować gdy mamy problem z włosami:

 • produkty bogate w witaminę C
  Duża zawartość witaminy C w diecie jest niezbędna, ponieważ jest ona silnym przeciwutleniaczem. Pomaga organizmowi wchłaniać odpowiednie ilości żelaza. Przykładowymi produktami z wysoką zawartością witaminy C są:

 • produkty bogate w żelazo
  Żelazo pełni bardzo ważną rolę we wzroście włosa. Gdy występują niedobory, organizm dostarcza żelazo najpierw do najważniejszych organów (np. serce) kosztem włosów, które otrzymują go w ograniczonych ilościach. Aby podwyższyć poziom żelaza należy włączyć do swojej diety soczewicę, kapustę włoską, szpinak oraz inne ciemnozielone warzywa liściaste.
 • produkty bogate w witaminę A
  Pomogą one utrzymać skórę głowy w zdrowej kondycji, co jest niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa. Witamina A pomaga w produkcji sebum, które stwarza odpowiednie warunku dla włosów. Do produktów bogatych w witaminę A zaliczamy:

  • słodkie ziemniaki
  • dynia
  • kapusta
 • produkty bogate w cynk
  Cynk to składnik odżywczy, który jest bardzo ważny w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia włosów. Jego niedobór może powodować ich wypadanie. Cynk bierze udział we wzroście, rozwoju i naprawie tkanek, w tym również włosów. Do produktów, które zawierają duże ilości cynku należą m.in.:

 • produkty bogate w biotynę
  Niewystarczająca ilość biotyny w diecie może skutkować suchymi i łamliwymi włosami. To z kolei może prowadzić do ich przerzedzania. Produkty bogate w biotynę to:

5. Jedzenie, które należy unikać

 • Cukier – zaburza gospodarkę hormonalną i powoduje stan zapalny co prowadzi do wypadania włosów.
 • Potencjalne alergeny pokarmowe – poprzez spożywanie pokarmów, które powodują reakcje alergiczne w organizmie można zwiększyć stan zapalny, który przyczynia się do wypadania włosów. Przykładami takich produktów mogą być:
  • nabiał
  • pszenica (gluten)
  • soja
  • kukurydza
  • konserwanty i inne dodatki do żywności.
 • Przetworzona żywność – zawiera substancje chemiczne, które mogą zakłócić równowagę hormonalną. Może to przełożyć się negatywnie na stan włosów.
 • Tłuszcze trans – wykazano, że zwiększają one stan zapalny co może powodować utratę włosów. Dlatego też należy unikać olejów roślinnych.
 • Kofeina – jej nadmiar może powodować odwodnienie oraz wywoływać zaburzenia hormonalne.
 • Alkohol – wywołuje stan zapalny oraz powoduje toksyczność wątroby przyczyną. Prowadzi to do zwiększonej utraty włosów.

6. Naturalne suplementy

Według University of Maryland Medical Center suplementami, które mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych, zredukowaniu zapalenia i stresu (czynnikami powodującymi wypadanie włosów) są:

 • kwasy tłuszczowe Omega-3 – od 1 do 2 kapsułek lub 1 łyżka płynnego oleju dziennie, aby zmniejszyć stan zapalny.
 • l-lizyna – od 500 do 1000 mg na dobę redukuję wypadanie włosów.
 • witamina C – od 100 do 1000 mg, 2 razy dziennie, działa jako przeciwutleniacz.
 • kompleks witamin z grupy B – 1 tabletka dziennie zredukuje stres.
 • multiwitamina – regularne przyjmowanie każdego dnia witaminy A, B (kompleks witamin z grupy B), C i E oraz składników mineralnych takich jak cynk, selen, magnez, wapń, a także innych pierwiastków śladowych znacząco wpływa na poprawę stanu włosów, a także zdrowia całego organizmu.
Polecane produkty

Omega 3 - czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Jest on pozyskiwany z rośliny o nazwie Perilla frutescens.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami