Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 czerwca 2023

Co najlepiej regeneruje stawy?Co najlepiej regeneruje stawy? Odpowiedź na to pytanie powinna znać współcześnie każda osoba dbająca o zdrowie, sprawność i samopoczucie. To informacje istotne bez względu na wiek. Mówiąc w skrócie, w największym stopniu liczy się dieta, aktywność fizyczna oraz suplementacja, jednak taki styl życia warto wzbogacić w czynności pomocnicze, takie jak fizjoterapia, ziołolecznictwo czy nawet unikanie stresu.

Co najlepiej regeneruje stawy?

Musimy pamiętać o niezwykle ważnej kwestii, nic nie sprawi, że zniszczona wskutek patologicznych procesów chrząstka stawowa zacznie sama się odbudowywać. Tutaj skuteczne okazują się jedynie iniekcje komórkami macierzystymi, których cena przekracza jednak możliwości wielu ludzi. Domowymi, naturalnymi sposobami można jednak zmniejszać występujące dolegliwości, przyczyniać się do lepszego funkcjonowania stawów oraz hamować postęp uszkodzeń. Poniżej przedstawiamy polecane metody umożliwiające zachowanie zdrowia stawów.

1. Zdrowa dieta

Dla stawów najbardziej obciążająca jest dieta wysokobiałkowa, bazująca na bardzo wysokim spożyciu mięsa, zwłaszcza czerwonego i tłustego. Także cukry proste (głównie w słodyczach), żywność zawierająca znaczną ilość konserwantów i zakwaszona dwutlenkiem węgla nie będzie pomocna. Zdrowa dieta powinna opierać się na: warzywach i owocach (do 5 porcji dziennie), węglowodanach złożonych (ciemny makaron, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste), pełnowartościowym białku, nabiale, rybach i owocach morza oraz źródłach nienasyconych tłuszczów (orzechy, nasiona, oleje roślinne, algi).

Produkty najlepiej kupować ze sprawdzonych źródeł, a jeśli to możliwe, warto uprawiać je we własnym ogródku. Podobnie mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego najlepiej kupować od lokalnych rzeźników, mając pewność, że mięso nie jest skarbnicą antybiotyków.

2. Nawodnienie organizmu

Zarówno maź stawowa, jak i chrząstka stawowa, to przede wszystkim woda. Dlatego nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Rekomenduje się picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Taka ilość dotyczy osób zdrowych, jednak prowadzących umiarkowany tryb życia. Przy większym poziomie aktywności fizycznej, gorączkowaniu lub biegunkach, a także latem (gdy skóra się poci) ilości te powinny być jeszcze większe. Do wody można dodawać owoce i listki mięty, aby była smaczna.

3. Suplementacja

W kwestii suplementacji konieczne jest regularne przyjmowanie:

Ze szczególnym nastawieniem na regularność. Każda naturalna metoda wymaga czasu i konsekwencji. Witaminę D należy przyjmować już od najmłodszych lat, poleca się ją nawet noworodkom i niemowlętom. W późniejszym wieku chroni przed osteoporozą, a w młodym przed krzywicą i wadami postawy. Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym stawów, zaś kwas hialuronowy dba o wysoki poziom nawilżenia tkanek.

4. Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna dostosowana do aktualnych możliwości danej osoby jest niezbędna do zachowania zdrowia stawów i uniknięcia dalszych procesów degeneracyjnych. Maź stawowa produkowana jest między innymi pod wpływem docisku powierzchni stawowych, który następuje właśnie podczas aktywności. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, taniec czy pływanie. Ważne, aby robić to regularnie i z przyjemnością, wówczas nie będziemy się do niczego zmuszać. Przynajmniej jeden raz dziennie należy poświęcić minimum 15 minut na gimnastykę, w trakcie której wykonamy kilkanaście prostych ćwiczeń w pełnym zakresie ruchomości stawów. W efekcie tego maź stawowa rozprowadzi się po całej powierzchni stawów.

5. Fizjoterapia

Z pomocą przyjść może również fizjoterapia. Na początku warto wspomnieć o zabiegach fizykalnych, które w pewnym stopniu mogą oddziaływać na jakość mazi stawowej. Zabiegami o działaniu przyspieszającym regenerację stawów są przede wszystkim: magnetoterapia, laseroterapia wysokoenergetyczna, jonoforeza, ultradźwięki oraz okłady fango lub borowinowe. Ważne, aby zabiegi dobrane były przez fizjoterapeutę po zapoznaniu się z problemem pacjenta. Konieczne jest wykluczenie wszystkich przeciwwskazań do ich wykonania.

Terapia manualna polecana jest osobom, które zmagają się z jakimikolwiek problemami dotyczącymi narządu ruchu: przebyte urazy i kontuzje, przebyte operacje, wady postawy, przewlekłe choroby (choroba zwyrodnienie stawów, RZS itd.). Należy zwalczać czynnik sprawczy, który prowadzi do degeneracji powierzchni stawowych. To jedna z najważniejszych i często pomijanych kwestii. W razie wątpliwości warto udać się do fizjoterapeuty, który oceni postawę i czynność stawów, a następnie dobierze terapię i udzieli fachowych wskazówek.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Mika T., Kasprzak W., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Jańczyk A., Sawczuk M., Wybrane suplementy diety stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów, Farmacja Współczesna, 12/2019.
  3. Lipert A., Będkowska M., Physical activity of patients with osteoarthritis aged 40–60 from the Łódź Region, Med Og Nauk Zdr, 3/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami