Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 października 2022

FukoksantynaFukoksantyna to organiczny związek chemiczny należący do grupy ksantofili, czyli barwników roślinnych. Ksantofile natomiast wchodzą w skład karotenoidów. Fukoksantynę znaleźć możemy powszechnie w przyrodzie, w największych ilościach występuje jednak w algach. Pełni bardzo ważne funkcje dla przeżycia tych organizmów, a jej korzystne właściwości można odnotować również w odniesieniu do ludzkiego zdrowia.

Charakterystyka fukoksantyny

Omawiany związek jest fotosyntetycznym barwnikiem występującym u niektórych protistów roślinopodobnych. W największych ilościach fukoksantynę znajdziemy w komórkach okrzemek, brunatnic oraz złotowiciowców. Barwnik ten absorbuje światło w zakresie od żółto-zielonego do żółto-niebieskiego, zaś w połączeniu z chlorofilem nadaje organizmom brunatne zabarwienie. Na skalę przemysłową fukoksantyna produkowana jest głównie z Undaria pinnatifida. Swoje korzystne właściwości zawdzięcza w największym stopniu silnemu działaniu antyoksydacyjnemu, ponad 13-krotnie wyższemu niż alfa-tokoferol.

Fukoksantyna – właściwości zdrowotne

Fukoksantyna posiada niestabilną strukturę co wpływa na jej silne właściwości przeciwutleniające. Wykazuje jednak bardziej rozległe działanie – antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne oraz kardioochronne. Związek ten wykorzystuje się do wspomagania leczenia otyłości, ponieważ obniża poziom szkodliwego cholesterolu frakcji LDL, reguluje parametry lipidogramu oraz wpływa na ekspresję genów związanych z metabolizmem lipidów. Dodatkowo udowodniono, że fukoksantyna może wpływać na syntezę leptyny, białka regulującego łaknienie. Pierwsze efekty widać już po 2 tygodniach suplementacji.

Działanie antyoksydacyjne odnosi się do likwidowania nadmiaru wolnych rodników tlenowych, co z kolei stanowi profilaktykę chorób autoimmunologicznych. Ciekawostką jest, że najwyższe spożycie wodorostów zawierających w składzie fukoksantynę odnotowuje się w Okinawie, mieście cechującym się jednocześnie sporym odsetkiem osób powyżej 90. roku życia. Sugeruje się więc, że być może to właśnie w tym związku tkwi sekret długowieczności.

Fukoksantyna obniża stężenie cytokiny wywołującej stany zapalne, także te występujące w przebiegu cukrzycy typu II. Ponadto obniża stężenie glukozy we krwi i wpływa pozytywnie na wrażliwość tkanek obwodowych na działanie insuliny. Na końcu warto wspomnieć, że fukoksantyna obniża poziom lipidów w wątrobie, hamuje aktywność enzymów związanych z odkładaniem lipidów oraz chroni przed przedwczesnym obumieraniem komórek nerwowych (neuronów). Powinna stanowić element diety w prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

Czy fukoksantyna jest bezpieczna?

Fukoksantynę uznaje się za związek bezpieczny, niepowodujący żadnych skutków ubocznych. W związku z tym nie ustalono górnej granicy dawki dla fukoksantyny w odniesieniu do jej suplementacji.

Suplementacja fukoksantyny

Fukoksantyna wykazuje największą biodostępność gdy spożywamy ją wraz z wodorostami. Można zdecydować się jednak na jej suplementację. Wówczas przyjmujemy preparat po posiłku bądź w ciągu dnia wspólnie z innymi suplementami zawierającymi w składzie zdrowe kwasy tłuszczowe. Warto bowiem wiedzieć, że fukoksantyna rozpuszcza się właśnie w tłuszczach.

Fukoksantyna – dawkowanie

Dawkowanie należy dobrać do własnych potrzeb po konsultacji z lekarzem bądź stosować się do zaleceń producenta. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, optymalna dawka wynosi około 8 mg dziennie. Ze względu na niższą przyswajalność w suplementach diety podaje się jednak dawki około 50 mg.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czerwonka M., Waszkiewicz-Robak B., Nowe dodatki funkcjonalne do żywności i suplementów diety – karotenoidy morskie, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 2/2008.
  2. Adamska A., Rutkowska J., Białek M., Charakterystyka i właściwości prozdrowotne wybranych karotenoidów występujących w rybach i skorupiakach, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami