Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 11 października 2022

Jak pozbyć się zawrotów głowy?Jak pozbyć się zawrotów głowy domowymi sposobami? I co dokładnie jest ich przyczyną? To pytanie nasuwa się wielu osobom zmagającym się z omawianą dolegliwością. Zgodnie z definicją, zawroty głowy są złudzeniem niestabilności i niepewności postawy. Objawiają się brakiem równowagi, obawą przed upadkiem oraz wirowaniem własnego ciała bądź otoczenia.

Przyczyny zawrotów głowy

Istnieje wiele przyczyn zawrotów głowy. Mogą one pojawić się w przebiegu:

Istnieje również szereg stanów fizjologicznych i związanych ze stylem życia, które predysponują do wystąpienia zawrotów głowy. Mowa między innymi o ciąży, niedożywieniu, odwodnieniu, zbyt małej ilości snu, chorobie morskiej czy lokomocyjnej oraz przyjmowaniu niektórych rodzajów leków. Ciekawostką jest, że zawroty głowy mogą pojawić się po długotrwałym korzystaniu z telefonu komórkowego czy komputera. Chodzi dokładnie o wielogodzinne wpatrywanie się w ekran.

Zobacz również: Obniżona odporność.

Jak pozbyć się zawrotów głowy?

W leczeniu łagodnych napadowych zawrotów położeniowych stosuje się przede wszystkim kinezyterapię, w celu przemieszczenia fragmentów otolitów znajdujących się w przewodach półkolistych, aby nie pobudzały w czasie ruchu odnośnych receptorów. Służą do tego specjalne manewry o wysokiej skuteczności. U znacznej większości pacjentów zgłaszających się do lekarza z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi możliwe jest leczenie tych dolegliwości metodami zachowawczymi obejmującymi:

  • farmakoterapię;
  • rehabilitację przedsionkową;
  • fizykoterapię;
  • psychoterapię;
  • ograniczenia dietetyczne;
  • korektę stylu życia.

Aby terapia była skuteczna konieczne jest jednak najprecyzyjniejsze ustalenie przyczyny zawrotów głowy, co zwykle wiąże się z konsultacjami wielu specjalistów oraz wdrażaniem nowoczesnych procedur diagnostycznych. Farmakoterapia stosowana jest w fazie ostrej zawrotów głowy. W zależności od objawów i fazy dolegliwości stosuje się neuroleptyki, leki przeciwhistaminowe I generacji lub anksjolityki. Po ustąpieniu ostrych zaburzeń przedsionkowych można zacząć podawać środki przeciwwymiotne, moczopędne lub beta-adrenolityki. Oczywiście farmakoterapia będzie zupełnie inaczej wyglądać w przypadku chorób ogólnoustrojowych, które powodują zawroty głowy – wówczas podstawą jest leczenie przyczynowe.

Rehabilitacja przedsionkowa obejmuje stosowanie wybranych bodźców fizykalnych celem odzyskania sprawności narządu przedsionkowego. Może być wprowadzona dopiero po ustąpieniu ostrej fazy objawów. Jej celem jest przyspieszenie procesu ośrodkowej kompensacji oraz polepszenie mechanizmów koordynacji między narządem wzroku i czuciem głębokim.

Domowe sposoby na zawroty głowy

Okazuje się, że w domu posiadamy wiele produktów cennych nie tylko w żywieniu, ale i medycynie. W efekcie przy zawrotach głowy dobrze sprawdzają się:

  • imbir – który wpływa na ciśnienie krwi i krążenie, przez co zmniejsza zawroty głowy pochodzenia naczyniowego i nerwowego;
  • woda mineralna – warto dbać o to, aby każdego dnia wypijać 1,5 l czystej wody. Wykazano, że wpływa to na zmniejszenie częstotliwości zawrotów głowy;
  • mięta pieprzowa– w tym celu należy pić napar, najlepiej ze świeżej lub mrożonej mięty;
  • żurawina – mowa głównie o jej liściach. Napar przygotowany na ich bazie blokuje receptory serotoninowe i działa przeciwskurczowo, dzięki czemu wpływa na zmniejszenie omawianych dolegliwości.

Po domowe sposoby warto sięgnąć przede wszystkim przy przewlekłych zawrotach głowy o nieuzasadnionej przyczynie (brak czynników sprawczych mimo wykonanych badań).

Zobacz również: Czym grozi niedowaga?

Postępowanie podczas zawrotów głowy

Czując zbliżające się zawroty głowy przede wszystkim należy usiąść na stabilnym podłożu, ponieważ pozycja stojąca znacznie zwiększa ryzyko upadku. Następnym krokiem jest znalezienie nieruchomego punktu i to właśnie na nim skupienie swojego wzroku. Często już sama ta czynność powoduje stopniowe ustępowanie zawrotów głowy. Jeśli dolegliwości nie mijają warto zadbać o dostęp do dużej ilości świeżego powietrza i odpowiednio się nawodnić. Gdy mimo tego dolegliwości dalej się utrzymują i towarzyszą im inne objawy (np. mroczki przed oczami, uczucie słabości i omdlenia, parestezje) należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Narożny W., Kocic I., Współczesna terapia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, Otorynolaryngologia, 2/2016.
  2. Prusiński A., Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2011.
  3. Sienkiewicz-Jarosz H., Rejdak K., Zawroty głowy: przyczyny, epidemiologia, rodzaje i leczenie, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2018.
  4. Narożny W., Siebert J., Wojtczak R., Epidemiologia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami