Kolagen do picia
Kolagen do picia

Musztarda - właściwości i zastosowanieMusztarda to jedna z najbardziej znanych przypraw kuchni polskiej. Mimo to, nie każdy wie jakie właściwości wykazuje. W czasach starożytnych wykorzystywana była jako naturalny lek na reumatyzm, dziś wiadomo również, że wzmacnia funkcje układu pokarmowego.

Słowo musztarda wywodzi się z języka latyńskiego i od słowa „mustum” co oznacza „winogronowy moszcz” czyli młode, jeszcze nie sfermentowane wino.

Jak powstaje musztarda?

Do produkcji musztardy niezbędne są nasiona gorczycy, które zbiera się z roślin wywodzących się z rodziny kapustowatych, a więc gorczycy białej, kapusty czarnej oraz kapusty sitowatej. Po ich zebraniu są one sortowane, poddawane myciu, suszeniu, a następnie moczeniu w occie lub winie. Kolejnym etapem jest kruszenie, rozdrabnianie i przepuszczanie jej przez drobne sito. Tak otrzymaną masę miesza się w odpowiednich proporcjach z octem i winem. W tym momencie dodaje się również  inne przyprawy, aby wzmocnić jej smak. Otrzymaną masę podgrzewa się, a następnie schładza i umieszcza w słoikach.

Rodzaje musztardy

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów musztardy, które różnią się od siebie smakiem, konsystencją, barwą oraz sposobem produkcji. Wyróżnia się musztardę:

  • delikatesową – jest łagodna w smaku i posiada kremową konsystencję
  • kremską – jest najsłodszym rodzajem musztardy
  • sarepską – powstaje z połączenia białych oraz brązowych ziaren gorczycy
  • francuską – wyróżniają ją niezmielone ziarna przez co posiada granulowaną konsystencję
  • dijon – produkowana jest na bazie wina z winogron, posiada małe ilości soli i cukru
  • rosyjską – posiada czarne ziarna, które są najbardziej ostre
  • stołową – jest umiarkowanie pikantna
  • angielską – produkowana z białych oraz czarnych ziaren z niewielką ilością kurkumy, jest intensywna w smaku
  • bawarską – jest słodka w smaku, dzięki obecności miodu

Właściwości zdrowotne musztardy

Właściwości prozdrowotne musztardy wynikają przede wszystkim z obecności gorczycy, z której jest wytwarzana. Wykazuje przede wszystkim korzystny wpływ na układ pokarmowy, ponieważ wzmaga trawienie. Dodatkowo nasiona gorczycy pęcznieją w przewodzie pokarmowym, wywołując tym delikatny efekt przeczyszczający. Stanowi więc naturalny środek redukujący zaparcia.

Ponadto gorczyca stanowi źródło witaminy E tzw. „witaminy młodości”, która nie tylko pozytywnie wpływa na skórę, ale również zapobiega miażdżycy oraz chorobom serca. Oprócz tego zawiera związki mineralne tj. magnez, selen, mangan, fosfor, żelazo, cynk, miedź, potas, sód, wapń oraz witaminę C, a także kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Te ostatnie przyczyniają się do regulacji poziomu cholesterolu we krwi.

Musztarda należy do produktów niskokalorycznych w związku z tym bez problemu może być spożywana przez osoby będące na diecie.

Gorczyca, stanowiąca głównych składnik musztardy, wykazuje również zbawienny wpływ na choroby górnego odcinka układu oddechowego. W starożytności podejrzewano musztardę również o właściwości przeciwbólowe.

Ten smaczny sos warto jeść w większej ilości podczas grypy, gorączki, przeziębienia i niestrawności.

Musztarda w kuchni

Musztarda znana jest doskonale nie tylko w kuchni polskiej, ale również na całym świecie. Bardzo dobrze komponuje się z sałatkami, marynatami, przekąskami wykonywanymi na zimno oraz jedzeniem typu fast-food. W dużym stopniu poprawia smak mięsa np. kurczaka czy wieprzowiny.

Przepis na musztardę

Oprócz tego, że musztardę można zakupić w każdym sklepie i supermarkecie, można ją również wykonać samodzielnie w domu.

Składniki:

  • ziarna białej gorczycy
  • ocet winny lub jabłeczny
  • białe wino
  • gałązki estragonu

Przygotowanie:

Ziarna gorczycy należy moczyć w winie z octem oraz z dodatkiem dwóch łyżeczek soli. Następnie pozostawiamy to pod przykryciem na około 3 dni. Po upływie tego czasu całość należy przełożyć do blendera dodając estragon. Musztardę należy przechowywać w lodówce przez miesiąc.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami