Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 21 grudnia 2023

Bigos wigilijny z szybkowaruBigos wigilijny z szybkowaru z dodatkiem wędzonych śliwek oraz suszonych grzybów często gości na stołach w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jest to potrawa bardzo sycąca, a co najważniejsze można ją wykonać nawet tydzień lub dwa wcześniej, nałożyć do uprzednio wyparzonych słoików i pasteryzować.

Bigos wigilijny z szybkowaru

Bigos wigilijny to tradycyjne danie kuchni polskiej, które często przygotowuje się na świąteczny stół. Zazwyczaj jest to duszona kapusta z suszonymi grzybami, suszonymi śliwkami, pieczarkami i innymi składnikami. Szybkowar skraca czas gotowania potraw, co może być korzystne, zwłaszcza jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu podczas przygotowań wigilijnych. Dzięki szybkowarowi składniki potrawy gotują się w zamkniętym środowisku, co może przyczynić się do intensywniejszego zachowania smaków i aromatów.

Bigos wigilijny z szybkowaru – przepis

Oto prosty przepis na bigos wigilijny przygotowany w szybkowarze:

Składniki:

  • 2 kg kiszonej kapusty z marchewką;
  • 5 sztuk dobrej kiełbasy;
  • około 700 g łopatki;
  • 6 plasterków wędzonego boczku;
  • 2 cebule;
  • 3 ząbki czosnku;
  • 10 śliwek suszonych;
  • około 20 sztuk grzybów suszonych;
  • 330 ml soku pomidorowego (najlepiej domowego);

Przyprawy:

Przygotowanie:

  1. Kapustę płuczemy pod bieżącą wodą w celu pozbycia się nadmiaru kwasu, a następnie kroimy na drobniejsze kawałki – tak aby wygodniej się jadło.
  2. Kiełbasę, boczek i łopatkę kroimy w kostkę, a następnie podsmażamy na niewielkiej ilości oleju rzepakowego.
  3. Cebule kroimy na drobno i dodajemy pod sam koniec smażenia do mięsa wraz z czosnkiem przeciśniętym przez praskę.
  4. Grzyby najlepiej namoczyć kilka godzin lub dzień wcześniej. W wodzie (nawet 700 ml), w której moczyły się grzyby, gotujemy je 5 minut, a następnie kroimy na drobno.
    Nie wylewamy wody – dodamy ją do podlania naszego bigosu.
  5. Śliwki również kroimy na mniejsze kawałki.
  6. Do garnka układamy warstwami: kapusta kiszona, mięso, grzyby, śliwki i 1/3 przypraw.
  7. Wlewamy wodę która została nam z gotowania grzybów, 2 szklanki wody oraz sok pomidorowy. Poziom płynów musi być poniżej poziomu zawartości garnka. Jeżeli bigos wyjdzie za rzadki można zrobić zasmażkę z mąki oraz masła i go zagęścić.
  8. Zamykamy garnek i stawiamy na kuchenkę. Od momentu kiedy szybkowar się zamknie ogrzewamy bigos na niewielkim ogniu przez 30 minut.
  9. Po upływie tego czasu zdejmujemy garnek z ognia i czekamy aż sam ostygnie.

Tak przygotowany bigos ewentualnie doprawiamy do smaku, kolejny raz podgrzewamy i dajemy do uprzednio wyparzonych słoików. Pasteryzujemy około 30 minut i gotowe. Ten krok możemy pominąć jeżeli bigosu nie chcemy przechowywać na dłużej.

Smacznego!

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami