Aktualizacja: 6 maja 2025
Zapalenie nerek to choroba, która może przybierać przebieg ostry lub przewlekły. Dotyczy stanu zapalnego toczącego się w obrębie jednej lub obu nerek, co prowadzi w konsekwencji do upośledzenia funkcji tego narządu. Objawy mogą być różne w zależności od nasilenia i rodzaju choroby. Jej diagnostyką i leczeniem zajmuje się najczęściej lekarz nefrolog.
Spis treści
Rodzaje zapalenia nerek
W nefrologii (dziedzinie zajmującej się diagnostyką i leczeniem chorób nerek) wyróżnia się następujące rodzaje zapalenia nerek:
- kłębuszkowe zapalenie nerek – schorzenie obejmujące stan zapalny kłębuszków nerkowych, czyli niewielkich struktur odpowiadających za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i wytwarzanie moczu. Może być rozlane (zajęte są wszystkie kłębuszki nerkowe), ogniskowe (zajęte są niektóre kłębuszki nerkowe) lub segmentarne (zajęta jest część pętli włosowatych kłębuszków);
- śródmiąższowe zapalenie nerek – stan zapalny, który dotyka tkankę międzykłębuszkową nerek, czyli obszar wokół kłębuszków i cewek nerkowych. Zwykle prowadzi do gwałtownego zaburzenia pracy nerek;
- odmiedniczkowe zapalenie nerek – infekcja dotyczy górnych dróg moczowych, czyli miedniczek nerkowych oraz miąższu nerek. Zazwyczaj problem wiąże się z zakażeniem wstępującym z pęcherza moczowego, ale może także być wywołany zakażeniem krwi.
Ponadto każdy z tych rodzajów zapalenia nerek może być ostry lub przewlekły. Choroba ostra to taka, która trwa do 6 tygodni, natomiast przewlekła to taka, która trwa powyżej 12 tygodni (nawet przez wiele miesięcy i lat).
Zobacz również: Kamienie nerkowe.
Zapalenie nerek – przyczyny
Czynniki ryzyka predysponujące do zapalenia nerek to:
- wrodzone wady układu moczowego;
- zaburzenia czynnościowe dróg moczowych;
- cukrzyca;
- upośledzenie odporności (nabyte lub wrodzone);
- zespół nerczycowy;
- ciąża u młodocianej kobiety;
- choroby autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty;
- zatrucie organizmu toksynami;
- nadciśnienie tętnicze;
- przyjmowanie niektórych leków, np. antybiotyków.
Stan zapalny nerek szerzy się zwykle drogą wstępującą (u ponad 90% przypadków), jednak może również szerzyć się wskutek rozsiania zakażenia ogólnoustrojowego lub przez ciągłość z innych narządów (np. układu rodnego). W 60-80% przypadków podłożem bakteryjnym zakażenia jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Pozostałe rodzaje bakterii to: Klebsiella, Encterococcus, Proteus oraz Pseudomonas. Zapalenia wirusowe są znacznie rzadsze w przypadku nerek.
Zapalenie nerek – objawy
Bardzo często głównymi objawami zapalenia nerek jest ból brzucha oraz gorączka, zwłaszcza jeśli toczy się stan zapalny ostry. Mogą temu towarzyszyć następujące dolegliwości:
- osłabienie;
- nudności i wymioty;
- zaburzenia apetytu takie jak niechęć do jedzenia;
- dreszcze;
- zmęczenie;
- bolesne oddawanie moczu;
- bóle lędźwi lub w okolicy.
Z kolei objawy przewlekłego zapalenia nerek obejmują ponadto obrzęki, nadciśnienie tętnicze, zmiany w moczu oraz zaburzenia koncentracji. Przewlekły stan zapalny nerek może doprowadzić do niewydolności nerek.
Zapalenie nerek – diagnostyka
W diagnostyce chorób nerek najczęściej łączy się następujące badania: ogólne badanie moczu wraz z posiewem moczu, badania krwi (zwłaszcza w kontekście panelu nerkowego), USG nerek. Jeśli jest to konieczne, lekarz może podjąć decyzję o biopsji nerek, zwłaszcza w przypadku podejrzenia guza nowotworowego nerek lub chorób autoimmunologicznych, które mogą dawać objawy podobne do zapalenia nerek.
Zapalenie nerek – leczenie
Zapalenie nerek leczy się wielotorowo. Jeśli zdiagnozowana zostanie infekcja bakteryjna, w pierwszej kolejności należy pozbyć się tego czynnika sprawczego za pomocą indywidualnie dobranych antybiotyków. Lek należy wybrać na podstawie wyniku badania posiewu moczu, a sama terapia powinna trwać 10-14 dni. Równocześnie zwraca się uwagę na prawidłowe nawodnienie organizmu i uzupełnianie elektrolitów.
W niektórych przypadkach konieczna jest jednak hospitalizacja i postępowanie szpitalne, takie jak np. dializa (proces oczyszczania krwi ze zbędnych produktów przemiany materii, nadmiaru wody oraz jonów szkodliwych dla zdrowia. Stosuje się dwa rodzaje dializ: hemodializa oraz dializa otrzewnowa), a w skrajnych przypadkach nawet transplantacja nerki (przeszczep). Dieta w przypadku zapalenia nerek powinna ograniczać spożycie alkoholu i soli.


Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) to oryginalny, jakości premium produkt wykazujący wiele właściwości. Wykorzystywany jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, …
Zobacz tutaj ...

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno, dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej …
Zobacz tutaj ...
Bibliografia
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
- Korytowska N., Pytlak B., Niemczyk M., Przewlekła choroba nerek oraz wybrane aspekty monitorowania stanu biorców nerki, Biul. Wydz. Farm. WUM, 2020, 4, 27-39.
- Graves J., Rozpoznanie i postępowanie w przewlekłej chorobie nerek, Medycyna po Dyplomie, 6/2010.
Zostaw komentarz