Kolagen do picia
Kolagen do picia

Posiew moczuPosiew moczu to często wykonywane, nieinwazyjne i szybkie badanie diagnostyczne szczególnie przydatne w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowego. Do jego wykonania nie ma żadnych przeciwwskazań – nie są nimi także wiek niemowlęcy, ciąża, przewlekłe choroby czy skrajne wyniszczenie. Wyniki posiewu znane są po około 3 dniach, to czas niezbędny do hodowania bakterii i ich obserwacji.

Posiew moczu – na czym polega?

Do wykonania posiewu moczu potrzebna jest osobna próbka moczu. Nie można wykorzystać tej, którą pacjent oddał do podstawowego badania moczu. Pobiera się ją do sterylnego pojemnika, najlepiej ze środkowego strumienia moczu, z samego rana. Próbkę moczu ocenia się laboratoryjnie – istnieje wiele stosowanych metod. Do najczęściej praktykowanych zalicza się:

  • metodę posiewu ilościowego Hoepricha (mocz posiewany jest na agar z krwią i podłoże MacConkey’a);
  • metodę rozcieńczeniową (mocz jest kilkakrotnie rozcieńczany w bulionie z glukozą, a następnie wysiewany);
  • metodę zanurzeniową (płytkę gotowego zestawu pokrytą 2 rodzajami podłoża zanurza się na kilka sekund w moczu i umieszcza w pojemniku. Następnie odstawia do inkubacji i ocenia bakterie).

Głównym celem posiewu moczu jest właśnie szczegółowa ocena bakterii znajdujących się w pobranej próbce. Aby móc jej dokonać mocz umieszcza się na specjalnym podłożu hodowlanym, którego skład umożliwia i ułatwia namnażanie się bakterii znajdujących się w próbce moczu. Wyniki zazwyczaj znane są po 24-48 godzinach hodowania bakterii.

Jak pobrać mocz na posiew?

Przede wszystkim należy posiadać sterylny pojemnik zakupiony w aptece i otwarty bezpośrednio przed pobraniem próbki moczu. Wcześniej należy umyć dłonie oraz przetrzeć okolicę intymną wilgotną chusteczką. Pierwszą, niewielką porcję moczu oddajemy do toalety, aby wypłukać cewkę moczową z martwego nabłonka i ewentualnych zanieczyszczeń. Następnie wstrzymujemy mocz na chwilę, podstawiamy pod cewkę moczową pojemnik i kontynuujemy mikcję już do pojemnika. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości mocz ponownie wstrzymujemy, odstawiamy pojemnik i kończymy mikcję do toalety.

Pojemnik należy natychmiast szczelnie zamknąć, aby do środka nie przedostał się kurz lub inne zanieczyszczenia z powietrza. Pojemnik opisujemy imieniem i nazwiskiem, datą oraz godziną pobrania moczu, a następnie jak najszybciej zanosimy do wybranego punktu pobrań. Jeśli dostarczenie próbki do badania nie jest możliwe w ciągu najbliższej godziny, mocz można chwilę przetrzymać w lodówce.

Posiew moczu – interpretacja wyników

Zazwyczaj posiew moczu opisują specjaliści. Za wynik dodatni uznaje się obecność więcej niż 100 000 bakterii w 1 ml moczu. Do takiego wyniku dołączony jest antybiogram, czyli zestawienie antybiotyków i informacja czy wykryty w badaniu szczep bakterii jest na niego oporny czy wrażliwy. Ułatwia to dobranie optymalnej, skutecznej farmakoterapii dla danego pacjenta. Wynik posiewu moczu może być ujemny. Oznacza to, że w moczu nie stwierdzono patogennych bakterii.

Posiew moczu – wskazania

Omawiane badanie wykonuje się zawsze przy podejrzeniu bakteryjnych infekcji układu moczowego, jak również przy występowaniu następujących objawów:

  • częstomocz;
  • oliguria;
  • ból i pieczenie podczas mikcji;
  • uczucie zalegania moczu w pęcherzu moczowym;
  • krwiomocz lub krwinkomocz;
  • nieprawidłowe wyniki podstawowego badania moczu;
  • zmiana koloru moczu, jego konsystencji, przejrzystości lub zapachu;
  • bóle podbrzusza;
  • gorączka niezwiązana z grypą czy inną, łatwą do zdiagnozowania chorobą;
  • nudności i wymioty bez konkretnej etiologii.

Posiew moczu niekiedy wykonuje się przed planowanymi operacjami urologicznymi, jak również po nich, aby monitorować stan zdrowia pacjenta. Wskazaniem może być także ciąża. Rekomenduje się wykonanie posiewu moczu u kobiet ciężarnych w I trymestrze, zwykle podczas pierwszej wizyty kontrolnej, jednak nie później niż w 12.-16. tygodniu ciąży.

Ile kosztuje posiew moczu?

Posiew moczu jest badaniem możliwym do wykonania w ramach NFZ, wówczas jest ono nieodpłatne. Często pacjenci decydują się jednak na prywatne wykonanie posiewu. Wtedy jego cena oscyluje wokół 30-70 zł.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) dotyczące postępowania z dzieckiem z zakażeniem układu moczowego. Zalecenia zostały opracowane przez Grupę Ekspertów powołaną przez PTNFD, Forum Medycyny Rodzinnej, 4/2016.
  2. Mantur M., Brunzel N., Kemona H., Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami