Spirulina pomoże na wszystko – czy na pewno?

Aktualizacja

Spirulina pomoże na wszystko – czy na pewno?Spirulina czy Chlorella w wielu sytuacjach to suplementy zalecane niemal automatycznie. Jeśli poszukasz chwilę w sieci, na pewno trafisz na strony internetowe, które swoim użytkownikom radzą wprost: „Chlorella Ci pomoże, chociaż nie wiemy, co Ci dolega”. Z suplementami jest jednak trochę tak, jak z lekami. Być może pomogą. Jeśli chodzi o algę Spirulina, to raczej nie zaszkodzi. Warto jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu diety przeanalizować go dokładnie.

Zbadaj objawy

Suplementacja diety powinna być zawsze wprowadzana w odpowiedzi na konkretne sygnały, które świadczyłyby o tym, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Jeśli wszystko działa jak należy, czujesz się dobrze i nie masz żadnych problemów, to prawdopodobnie suplementy mogą być jedynie dodatkiem. W przypadku suplementacji algą Spirulina, to jest ona bezpieczna głównie dlatego, że to produkt w całości naturalny, łatwo przyswajalny, którego „utylizacja” nie powoduje powstawania szkodliwych produktów ubocznych. To oczywiście cieszy, ale nie oznacza jeszcze, że można suplementację stosować przynajmniej bez podstawowego rozeznania w stanie organizmu.

Badanie objawów, czyli określenie jakie niepokojące objawy pojawiają się, w odpowiedzi na jakie bodźce rozpoczynają się i kiedy ustępują to podstawa jaką należy przeprowadzić jeszcze przed przystąpieniem do suplementacji i w trakcie każdej kuracji. Dodatkowo warto sprawdzić czy nie może to być efekt na przykład stylu życia lub charakteru pracy.

Spirulina nie szkodzi – to (prawie) prawda

Spirulina podobnie jak Chlorella, to suplement cechuje się bardzo wysoką przyswajalnością i jest produktem bogatym w składniki odżywcze. W stosunku do standardowej diety zawiera stosunkowo dużo błonnika i stąd u niektórych osób przejściowe rozregulowanie ruchów perystaltycznych. Jest to praktycznie najpoważniejszy objaw niepożądany, jaki może pojawić się w przypadku suplementacji diety Chlorellą lub Spiruliną. Produkty metabolizmu są nietoksyczne, a konieczność ich usunięcia nie jest dużym obciążeniem ani dla nerek, ani dla wątroby. To cieszy, tym bardziej, że inne suplementy syntetyczne o podobnym działaniu odznaczają się już znaczną na tym polu szkodliwością.

Oczywiście przyjmowanie nadmiaru suplementu nie może mieć pozytywnego efektu. Kiedy w organizmie nie istnieje deficyt żadnej substancji mineralnej, pojawia się ryzyko przekroczenia bezpiecznego ich poziomu. W przypadku algi Spirulina w drodze przemian metabolicznych powstają produkty, które nie odkładają się, ale w łatwy i bezpieczny sposób usuwane są z organizmu. Dlatego ryzyko przekroczenia bezpiecznego poziomu jest w tym przypadku nieduże. Niemniej jednak sam na pewno rozumiesz, że jeśli nie istnieją żadne wskazania do prowadzenia suplementacji, to należy jej po prostu zaprzestać.

Suplement to nie lek

Bardzo często suplementy niskiej jakości są reklamowane niemal jako leki, które miałyby wspomagać leczenie nowotworów, groźnych chorób, takich jak WZW, a nawet posocznica. To oczywiście również nie jest prawdą. Należy wyraźnie rozgraniczyć suplementy od leków. Spirulina i Chlorella same w sobie nie mają właściwości leczniczych. Fakt, że zawierają dużo żelaza, nie powoduje samoistnego ustąpienia anemii. Działanie lecznicze osiągane jest tutaj na drodze wyrównania przebiegu naturalnych przemian metabolicznych. Natomiast Spirulina czy Chlorella są tylko produktami, z których pochodzą substraty reakcji chemicznych tych konkretnych szlaków. De facto więc ani Spirulina, ani Chlorella lekami nie są, choć pozwoliły pozbyć się choroby. Gdyby jednak niedokrwistość miała inne podłoże, wówczas suplementacja odgrywałaby już tylko drugorzędną rolę i służyła głównie poprawie stanu zdrowia, a nie realnie usuwała przyczynę choroby.

Oczywiście takie rozgraniczenie w niczym nie umniejsza roli suplementów diety. Pozwalają one na skrócenie okresu leczenia i rekonwalescencji, a Spirulina i Chlorella, jako suplementy o działaniu wyjątkowo wielotorowym mogą wydatnie podnieść komfort życia pacjenta. To jednak oznacza, że nie należy suplementem zastępować leku. Jeśli jesteś chory i Twój stan zdrowia wymaga konsultacji specjalistycznej, nie powinieneś podejmować samodzielnej próby leczenia za pomocą suplementu. Aczkolwiek, oczywiście warto porozmawiać z dietetykiem lub lekarzem na temat zmian w sposobie odżywiania, które pomogłyby wrócić Ci do pełnej sprawności.

Podsumowanie

Chlorella i Spirulina to jedne spośród najskuteczniejszych suplementów. Należą również do grupy najbezpieczniejszych, ponieważ nie tylko same nie stwarzają zagrożenia, ale także produkty ich metabolizmu nie stanowią obciążenia dla organizmu. Można je stosować pomocniczo przy wielu chorobach, ale nie zastąpią one konwencjonalnego leczenia.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *