Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 20 czerwca 2023

Spirulina w kosmetyceSpirulina w kosmetyce ma obecnie bardzo szerokie możliwości stosowania. Ta alga o bardzo dużej sile oddziaływania biologicznego, z powodzeniem wykorzystywana jest nie tylko w suplementacji diety, ale również właśnie w kosmetyce. Zastosowanie Spiruliny jest w tej branży szerokie. Jednak żeby osiągnąć pożądany efekt, należy dobrze poznać zasadę działania kosmetyków z algami i zasady ich aplikacji.

Maseczka ze Spiruliną

Spirulina jest dziś jednym z najpopularniejszych dodatków do maseczek oczyszczających. Wynika to z jej silnego działania enzymatycznego oraz odżywczego. Maseczkę wzbogaconą algami można przygotować bardzo łatwo, jako podstawowy składnik stosując zieloną glinkę, która bardzo intensywnie ściąga i oczyszcza pory. Jednocześnie dodana do maseczki Spirulina zwiąże szkodliwe produkty przemiany materii, których glinka nie jest w stanie utlenić, a przy okazji zablokowane zostaną związki metali ciężkich. Spirulina w takiej maseczce pozwoli też na dodatkowe odżywienie skóry i zapobiegnie silnym podrażnieniom, jakie może powodować glinka na delikatnej skórze twarzy. Po nałożeniu maseczki należy ją pozostawić na skórze od 10 do 20 minut, a następnie spłukać letnią lub chłodną wodą.

Algi mogą posłużyć również do dodatkowego wzmocnienia oczyszczającego działania maseczek borowinowych lub z wyciągiem z jagód. Spirulina wykazuje silne działanie oczyszczające, aczkolwiek w oczyszczaniu porów skóry warto ją dodatkowo wspomóc silniejszym produktem takim jak na przykład Chlorella.

Zobacz również: Maska do włosów ze Spiruliną.

Tonik z algami

Tonik z algami zaaplikowany wieczorem pozwala rozprowadzić glony bardzo cienką warstwą. Dzięki temu przez cała noc będą one miały kontakt ze skórą, poprawiając jej odżywienie i delikatnie oczyszczając skórę z wydzielanych w czasie nocy produktów przemiany materii. Algi można dodać do klasycznego, koncernowego toniku. Można je też po prostu rozcieńczyć je wodą mineralną lub delikatnym kremem na noc. Chodzi o to, aby pozostawić na skórze możliwie najcieńsza warstwę specyfiku, aby nie utrudniać normalnego funkcjonowania skóry, lecz je usprawnić.

Peelingi z algami

W czasie peelingu podrażnione komórki skóry przyspieszają swój metabolizm, wydalając przez pory skóry pewne substancje chemiczne, które mogą negatywnie wpływać na kondycję tkanek. Warto peeling cukrowy wzbogacić algami, ponieważ wtedy zatrzymane zostaną zarówno dodatki jakie znajdują się w cukrze, jak i substancje wydzielane przez skórę. Sam peeling ma usuwać obumarłe komórki naskórka, działa zaś jedynie mechanicznie. Jednak dołożenie do tego nawet niewielkiej ilości komórek algi Spirulina powoduje, że preparat wykaże też delikatne właściwości peelingu enzymatycznego, co zdecydowanie zwiększy skuteczność całego zabiegu i jednocześnie pozwoli na usunięcie innych zanieczyszczeń biologicznych, których mechanicznie usunąć się nie da.

Spirulina do kąpieli

Dodatek alg do kąpieli nie wydaje się złym pomysłem. Jedyny problem polega na tym, że trzeba byłoby użyć ich sporo, a to podnosi koszt zabiegu. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć Spirulinę do okładów lub moczenia obolałych stóp. Spirulina wykazuje właściwości oczyszczające, dzięki czemu przeciwdziała chorobom grzybiczym. Zaś dzięki zawartości dużej ilości składników mineralnych pozwala usunąć uczucie ciężkich nóg i przywraca równowagę skórze zmęczonej zbyt długim noszeniem obuwia.

Suplementacja Spiruliny

Spożywanie Spiruliny jako suplementu diety może również przynieść korzyści dla skóry i włosów. Dzięki swojemu bogatemu składowi odżywczemu, Spirulina może pomóc w ochronie skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, wspomagać produkcję kolagenu i utrzymywać zdrowe włosy. Suplementacja Spiruliny może przynieść korzyści dla skóry poprzez dostarczanie substancji odżywczych, przeciwutleniaczy i substancji o właściwościach przeciwzapalnych. Może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, redukcji stanów zapalnych i promowaniu naturalnego blasku.

Podsumowanie

Lista kosmetycznych zastosowań algi Spirulina jest praktycznie nieskończona. Można ją używać w połączeniu prawie ze wszystkimi kosmetykami i są one odpowiednie dla wszystkich typów skóry. Dodatkowym atutem jest ich wysoka hipoalergiczność.  Sprawia to, że maseczki czy inne kosmetyki ze Spiruliną mogą być stosowane bez obaw także przez osoby nadwrażliwe na zwyczajne kosmetyki i o szczególnie delikatnej skórze.

Spirulina jest mikroalgą o niezwykle bogatym składzie odżywczym i właściwościach prozdrowotnych. Może być również wykorzystywana w kosmetyce ze względu na swoje korzystne działanie na skórę i włosy.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Yakoot M., Salem A., Spirulina platensis versus silymarin in the treatment of chronic hepatitis C virus infection. A pilot randomized, comparative clinical trial, BMC Gastroenterology, 12/2012.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 4/2015.
  4. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  5. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  6. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami