Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Napady gorącaNapady gorąca (znane również jako uderzenia gorąca) to przykra dolegliwość, która może wskazywać na wiele przyczyn. Najczęściej wiążą się z okresem klimakterium, czyli przekwitania, dotyczą więc kobiet. Same w sobie nie są niebezpieczną dolegliwością, choć skutecznie mogą uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, że odpowiednia modyfikacja stylu życia skutecznie łagodzi ten objaw.

Napady gorąca – przyczyny

Napady gorąca najczęściej obserwuje się podczas przekwitania, czyli u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Dolegliwość ta może pojawić się nawet 2-3 lata przed wystąpieniem ostatniej miesiączki, prawdopodobnie będzie się utrzymywać także przez jakiś czas po wygaszeniu funkcji rozrodczych. Wynika to ze zmian hormonalnych, głównie obniżenia poziomu estrogenów.

Równie często zjawisko napadów gorąca możemy zauważyć u kobiet ciężarnych. I w tym przypadku mówimy o podłożu hormonalnym. Napady gorąca mogą pojawiać się już od pierwszych dni ciąży, trwać przez cały jej okres, a nawet występować jeszcze w okresie połogu. Do pozostałych możliwych przyczyn napadów gorąca zaliczamy:

Na koniec warto wspomnieć, że napady gorąca są częstym objawem intensywnego stresu, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Nadmiar stresu w życiu skutkuje nie tylko uderzeniami gorąca, ale i drżeniem rąk, zawrotami głowy czy szumami usznymi.

Leczenie napadów gorąca

Napady gorąca leczy się przyczynowo, a więc stabilizując lub eliminując chorobę podstawową, która wywołała ten objaw. Przykładowo, jeśli jest to nadczynność tarczycy, dążymy do ustabilizowania gospodarki hormonalnej, zwykle za pomocą farmakoterapii i odpowiedniej diety. Z kolei przy otyłości głównym celem będzie pozbycie się zbędnych kilogramów. W momencie wystąpienia napadów gorąca, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który skieruje nas na badania krwi i moczu. W zależności od uzyskanych wyników pokieruje nas do lekarza specjalisty. Istnieją leki zmniejszające częstotliwość i intensywność napadów gorąca. Rekomenduje się jednak rozsądne ich użycie i tylko w tych sytuacjach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów.

Domowe sposoby na napady gorąca

Nagłe napady gorąca mogą być bardzo nieprzyjemne, dlatego coraz więcej osób (zwłaszcza kobiety ciężarne i w okresie klimakterium) poszukuje domowych, bezpiecznych sposobów na radzenie sobie z nimi. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną. Wszystko to przyczynia się do ustabilizowania gospodarki hormonalnej oraz poprawy krążenia krwi. Należy unikać produktów wywołujących napady gorąca, czyli kofeiny, alkoholu, ostrych przypraw i słodyczy. Warto natomiast pić dużo wody i sięgać po świeże owoce oraz warzywa. W razie możliwości, warto rzucić palenie papierosów lub chociaż znacznie je ograniczyć.

Szybkim sposobem na radzenie sobie z napadami gorąca są chłodne okłady. W domu zawsze warto mieć w pobliżu miskę z chłodną wodą oraz miękką ściereczkę. Okłady można przykładać do czoła, ramion, dekoltu czy ud. Czynność zmniejsza dyskomfort i sprawia, że epizod szybciej przemija. Już nawet niewielkie podniesienie ciepłoty ciała może wywołać napad gorąca, dlatego należy kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Nie warto ubierać się zbyt ciepło, aby nie doprowadzić do pojawienia się epizodu.

Dodatkowo warto wspomagać się ziołolecznictwem. Najskuteczniejszymi ziołami na napady gorąca są mięta i szałwia. Ponadto dobrze sprawdzą się szyszki chmielu, melisa, lawenda, rumianek czy krwawnik. Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność podczas wyboru ziół, a ostateczną decyzję najlepiej skonsultować z lekarzem. Źle dobrane zioła mogą bowiem doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Duława J., Vademecum medycyny wewnętrznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
  2. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika – mały podręcznik, Wydawnictwo MP, Kraków 2021.
  3. Wełnicki M., Mamcarz A., Choroby wewnętrzne – przypadki kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami