Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 sierpnia 2023

Jak stosować olej z czarnuszki u dzieci?Jak stosować olej z czarnuszki u dzieci? Czarnuszka siewna jest rośliną bezpieczną i niezwykle zdrową, głównie ze względu na ogromną zawartość cennych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jej dawkowanie powinno być jednak przemyślane, zależne od wieku i zgodne z zaleceniami producenta. Jak wygląda ono w przypadku dzieci?

Olej z czarnuszki u dzieci – jak stosować kapsułki?

Olej z czarnuszki może być zamknięty w poręcznych kapsułkach przeznaczonych do połykania. Nie zawsze jest to dobra opcja w przypadku młodszych dzieci, ponieważ wiele z nich nie potrafi lub nie lubi połykać tabletek czy kapsułek. Z pewnością nie powinno się ich podawać maluchom poniżej 5. roku życia. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji w formie kapsułek należy się upewnić, że dziecko potrafi sprawnie i bezpiecznie przełykać tabletki czy kapsułki i że nie ma ryzyka niebezpiecznego zadławienia się.

Zazwyczaj jedna kapsułka zawiera 500 mg oleju z czarnuszki. Dawkowanie w przypadku osób dorosłych wynosi 1000 mg dziennie, a więc 2 kapsułki dziennie. Natomiast w przypadku dzieci dawkę tę należy obniżyć o 50%. Dzieciom podaje się więc 1 kapsułkę dziennie, zalecając obfite popicie jej wodą. Dzięki temu otoczka szybko się rozpuści, a kapsułka nie stanie w gardle dając nieprzyjemne uczucie blokowania przełyku. Bez względu na wiek i formę suplementu, najlepiej suplementować olej z czarnuszki w okolicy posiłku bogatego w tłuszcze. Dodatkowo zwiększy to przyswajalność składników zawartych w żywności i w kapsułce.

Zobacz również: Na co jest dobry olej z czarnuszki?

Olej z czarnuszki u dzieci – jak stosować postać płynną?

Olej z czarnuszki w postaci płynnej może być dla wielu rodziców wygodniejszą formą, ponieważ sprawdzi się nawet u maluchów, które nie mają jeszcze wykształconego odruchu przełykania ciał stałych. Przed rozpoczęciem suplementacji należy upewnić się, że dziecko nie ma alergii na produkt. W tym celu wykonuje się próbę uczuleniową (niewielką ilość oleju należy rozsmarować na przedramieniu lub brzuchu, a następnie obserwować skórę przez 24 godziny). Pojawienie się wysypki, zaczerwienienia czy świądu świadczy o reakcji uczuleniowej, co zdarza się jednak bardzo rzadko. Olej z czarnuszki ma zastosowanie u dzieci powyżej 12. miesiąca życia.

Dawkowanie rozpoczyna się od niewielkich ilości. W przypadku dzieci między 1. a 2. rokiem życia podaje się 1/4 łyżeczki dziennie, natomiast u starszych pół łyżeczki dziennie. Jeśli dziecko osiągnie wiek 5 lat można zwiększyć dawkowanie do 1 łyżeczki dziennie i utrzymywać ją przez okres dzieciństwa, a nawet wczesnej młodości.

Rzadko kiedy dziecko będzie chciało przyjąć olej z czarnuszki prosto z łyżeczki ze względu na jego tłustą konsystencję i brak atrakcyjnego dla dziecka smaku. Dlatego lepszą opcją jest mieszanie go z żywnością. Z powodzeniem można dodać olej z czarnuszki do owsianki, smoothies, koktajlu, jogurtu czy na kanapkę. Można polać nim jajecznicę, jajko sadzone lub gotowane na miękko. Równie dobrze sprawdzi się do sałatek i kremowych, gęstych zup. Należy jednak pamiętać, aby nie poddawać go obróbce cieplnej. Wysokiej jakości olej z czarnuszki na zimno tłoczony absolutnie nie nadaje się do smażenia, pieczenia czy gotowania. Stosujemy go na dania już gotowe.

Zobacz również: Jak stosować czarnuszkę leczniczo?

Czy warto stosować olej z czarnuszki u dzieci?

Olej z czarnuszki jest suplementem diety, który nadaje się również dla dzieci. Wykazuje działanie przeciwalergiczne i może łagodzić objawy takie jak alergiczny nieżyt nosa, kichanie, łzawienie oczu, wysypki skórne czy katar sienny. Alergie i różnego rodzaju dolegliwości cywilizacyjne w dzisiejszych czasach są tak częste, że olej z czarnuszki powinien wręcz znajdować się w kuchni niemal każdej rodziny. Olej z czarnuszki jest również naturalnym antybiotykiem i działa przeciwzapalnie. Wzmacnia odporność oraz poprawia samopoczucie.

Przede wszystkim jednak produkt stosuje się w celach uzupełnienia niedoborów pokarmowych, zwłaszcza w odniesieniu do cennych kwasów tłuszczowych Omega 3 i kwasów tłuszczowych Omega 6. Ich prawidłowy poziom w organizmie dziecka jest wyjątkowo ważny, ponieważ NNKT:

  • są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i całego ośrodkowego układu nerwowego – wspierają przekaźnictwo nerwowe, pamięć, koncentrację, naukę nowych rzeczy i chęć poznawania świata;
  • wspomagają układ immunologiczny oraz ostrość widzenia;
  • poprawiają wchłanianie wapnia w układzie pokarmowym, który jest niezbędny do rozwoju zębów i kości;
  • łagodzą przebieg rozmaitych infekcji i chorób typowych dla wieku dziecięcego.

Olej z czarnuszki zawiera również witaminy i minerały, które dodatkowo wspierają zdrowie dziecka. A wszystko to w bezpieczny sposób.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Rutkowska J., Antoniewska A., Baranowski D., Rasińska E., Analiza profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów „nietypowych”, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2016.
  2. Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., Rośliny kosmetyczne, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.
  3. Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3/2018.
  4. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami