Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 17 października 2022

Jak oczyścić organizm?Każdy człowiek w dzisiejszych czasach powinien dobrze wiedzieć jak oczyścić organizm. Każdego dnia, bez względu na wiek czy styl życia, jesteśmy narażeni na toksyny, metale ciężkie, szkodliwe związki lotne i inne. Kumulują się one w organizmie powodując szereg poważnych chorób i problemów zdrowotnych. Na szczęście kilkoma metodami możemy wspierać swój organizm dążąc konsekwentnie do usuwania toksyn.

Zanieczyszczony organizm – objawy

W dzisiejszych czasach szczególny nacisk kładzie się na zadbany wygląd zewnętrzny – częste kąpiele, wysoka higiena osobista czy pielęgnacja skóry jest na porządku dziennym. Wiele dbających o siebie osób zapomina jednak o regularnym czyszczeniu wnętrza organizmu, w którym wraz z upływem czasu kumuluje się coraz więcej toksyn i szkodliwych związków. Konsekwencją takiego stanu są:

Wiele dolegliwości pojawiających się w dzisiejszych czasach ma związek właśnie z zanieczyszczeniem organizmu. Gromadzenie się toksyn i metali ciężkich ma natomiast rozmaite podłoże. Od mieszkania w centrum miasta i ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza (również w miejscu pracy), poprzez nieodpowiednią dietę, przyjmowanie nadmiaru leków czy przewlekłe problemy zdrowotne utrudniające pozbywanie się tych związków. Ważne jest zatem, aby regularnie korzystać z oczyszczania organizmu – tak zwanego detoksu.

Zobacz również: Wpływ GMO na zdrowie człowieka.

Jak oczyścić organizm?

Istnieje kilka skutecznych, sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na to, jak oczyścić organizm. Najczęściej mówi się o piciu dużej ilości wody, która przyspiesza metabolizm, nawilża, nawadnia oraz wspiera pracę jelit. Istnieje jednak kilka innych metod.

Zerwanie z nałogami

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia – i co najważniejsze – utrzymania detoksy jest rezygnacja z nałogów. Mowa głównie o paleniu papierosów, ale również o nadużywaniu alkoholu. Podczas detoksykacji jest on przeciwwskazany, a po zakończeniu oczyszczania organizmu należy natomiast kontrolować spożywane ilości. Za najzdrowsze alkohole uznaje się wytrawne czerwone wino oraz ziołowe nalewki. Pozostałe rodzaje warto wykluczyć.

Głodówka lecznicza

Istnieje wiele rodzajów głodówek i choć na ogół kojarzą się one z czymś negatywnym (i tak jest w większości przypadków, zwłaszcza podczas odchudzania się), to wymienia się również 1-2 dniowe głodówki o korzystnym dla zdrowia działaniu. Dzięki temu możliwe jest pozbycie się złogów w jelitach czy przyspieszenie metabolizmu. Podczas dni głodówki należy sięgać wyłącznie po czystą wodę, ewentualnie po soki owocowo-warzywne (produkty powinny pochodzić z ekologicznych, sprawdzonych upraw). Ważne, aby następnego dnia nie objadać się, lecz stopniowo wracać do tradycyjnej diety. Początkowo przez pokarmy półpłynne, później zaś stałe.

 Chlorella – oczyszczanie organizmu

Jednym z lepszych sposobów na oczyszczanie organizmu z toksyn jest regularna suplementacja Chlorelli. To wyjątkowa alga ceniona na całym świecie, wykazująca właściwości detoksykacyjne. Chelatuje metale ciężkie, co oznacza, że wiąże je w swoich cząsteczkach, a następnie powoduje ich szybkie wydalenie z organizmu. Aby uzyskać oczekiwany efekt należy suplementować Chlorellę przynajmniej 2 miesiące, najlepiej jednak do końca życia. Początkowo mogą pojawić się objawy takie jak biegunka czy wypryski na twarzy, co jest całkowicie naturalne i wskazuje na toczący się proces usuwania szkodliwych związków.

Napary ziołowe

Ziołowy detoks jest bardzo popularny, jednak przed jego rozpoczęciem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do spożywania konkretnych ziół. Najsilniejsze właściwości oczyszczające wykazują: mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, ostropest plamisty, skrzyp polny, nawłoć kanadayjska oraz czystek. Napary ziołowe nie tylko wspomagają detoksykację, ale i dostarczają do organizmu ważnych związków antyoksydacyjnych i minerałów.

Ziemia okrzemkowa

Kolejnym sposobem na detoks jest kuracja ziemią okrzemkową (1-3 łyżeczki dziennie). Jej cząsteczki delikatnie drażnią jelita i tym samym usuwają z nich patogeny chorobotwórcze. W składzie tego produktu znajdziemy dodatkowo krzem, wapń, żelazo, magnez i inne minerały, które wspierają gospodarkę wodno-elektrolitową i uzupełniają ewentualne niedobory.

Polecane produkty

Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Fife B., Naturalny detoks, Wydawnictwo Vital, Białystok 2015.
  2. Małachow G., Oczyszczanie organizmu, Wydawnictwo ABA Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2022.
  3. William A., Uzdrawiające oczyszczanie organizmu według Boskiego lekarza, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, Białystok 2021.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami