Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 września 2022

Wypryski na twarzyWypryski na twarzy to problem, z którym zmaga się spora ilość osób bez względu na wiek czy płeć. Warto wiedzieć, że zazwyczaj wynika on z nieodpowiedniej pielęgnacji twarzy oraz niezdrowego stylu życia, choć niekiedy może wskazywać na choroby. Podstawą jest diagnostyka przyczyn, dzięki której można wdrożyć skuteczne leczenie.

Wypryski na twarzy – przyczyny

Najczęściej obecność wyprysków wiąże się z trądzikiem pospolitym (lub jego odmianami). Wówczas bardzo często zmiany skórne zaobserwujemy również na szyi i dekolcie, ramionach, plecach czy pośladkach. Problem zwykle dotyczy osób w wieku pokwitania, jako że trądzik wywodzi się z nagłych zmian hormonalnych. Równie dobrze może jednak pojawiać się u osób dorosłych. Innymi możliwymi przyczynami wyprysków na twarzy są:

Wypryski na twarzy bardzo często wynikają z nieodpowiedniego stylu życia i błędnej pielęgnacji. Kluczowe znaczenie ma zarówno nadmiar stresu, niewysypianie się i wewnętrzne zanieczyszczenie organizmu, jak i unikanie regularnych peelingów czy kładzenie się spać w niezmytym makijażu.

Trądzikowa mapa twarzy

Uważa się, że lokalizacja wyprysków na twarzy może dużo powiedzieć o stanie zdrowia czy codziennej pielęgnacji. Analiza tzw. trądzikowej mapy twarzy ma znaczenie wówczas, gdy wypryski pojawiają się stale w określonych częściach na twarzy. Wówczas można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, skąd mogą się wywodzić. Prezentuje się to następująco:

  • linia włosów – częste noszenie czapki lub dotykanie skóry (zwłaszcza nieumytymi rękami), stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków do makijażu;
  • czoło – zaburzenia czynności jelit, złe nawyki żywieniowe, dieta bogata w nabiał;
  • okolica pod oczami – zapalenie pęcherza moczowego, upośledzone funkcjonowanie nerek;
  • okolice ust – owulacja u kobiet, jedzenie nieumytych owoców i warzyw, dotykanie ust brudnymi rękami;
  • broda i żuchwa – nadmiar stresu, zaburzenia hormonalne, zły sposób golenia u mężczyzn;
  • policzki – alergia na nabiał i zboża, kontakt z brudnym ekranem telefonu komórkowego;
  • nos – niski poziom witamin z grupy B, problemy z ciśnieniem tętniczym, dieta bogata w cukier;
  • uszy – niedostateczne nawodnienie organizmu, nadmiar kawy, alkoholu i soli w diecie;
  • okolice brwi – przeciążenie wątroby, nadmierne spożywanie alkoholu.

Oczywiście to nie jedyne możliwe przyczyny wyprysków w omówionych okolicach twarzy, z pewnością jednak najczęstsze.

Wypryski na twarzy – domowe sposoby

Dążąc do wyeliminowania wyprysków na twarzy należy postawić na cierpliwość i regularność. Zmiany te (nawet mimo wdrożenia właściwych metod leczniczych) nie znikną w ciągu kilku dni. Dobrym pomysłem będzie konsultacja z endokrynologiem, który wykluczy zaburzenia hormonalne i inne choroby wewnętrzne, a także z dermatologiem, który zapisze maści i kosmetyki do pielęgnacji, jeśli zaistnieje taka konieczność.

W warunkach domowych należy rozpocząć od zmiany stylu życia. Konieczne jest:

  • unikanie stresu;
  • wysypianie się;
  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie;
  • dokładne zmywanie makijażu lub mycie twarzy z zanieczyszczeń zebranych w ciągu dnia przez pójściem spać;
  • unikanie częstego dotykania się po twarzy;
  • regularna aktywność fizyczna;
  • modyfikacja diety;
  • rezygnacja z palenia papierosów, mocnej kawy i herbaty, alkoholu, ostrych potraw, fast-foodów oraz słodyczy.

Dieta powinna być bogata w witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe Omega 3, cynk, antyoksydanty oraz witaminę A i witaminę E. Chcąc oczyścić organizm z toksyn powodujących wypryski na twarzy i innych częściach ciała warto rozpocząć suplementację Chlorelli oraz regularnie pić napary ziołowe o działaniu detoksykacyjnym, np. z czystka lekarskiego lub ostropestu.

Kluczowa jest jednocześnie pielęgnacja twarzy. Rano, po przebudzeniu się, dokładnie myjemy ją żelem lub pianką, a następnie nakładamy krem na dzień intensywnie nawilżający lub maść przepisaną przez lekarza. Wieczorem natomiast myjemy skórę żelem, tonizujemy tonikiem lub hydrolatem roślinnym i nakładamy serum odżywcze na noc. Punktowo na wypryski zaaplikować można olej z czarnuszki. Raz w tygodniu wykonujemy peeling twarzy (najlepiej enzymatyczny) oraz nakładamy regeneracyjną maskę. Zabronione jest ręczne usuwanie wyprysków.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Biegaj M., Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  2. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  3. Kamm A., Barańska-Rybak W., Wpływ żywienia jako czynnika środowiskowego na poprawę kondycji skóry wśród dorosłych kobiet z trądzikiem pospolitym, Żywienie a Środowisko, Gdańsk 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami