Kolagen do picia
Kolagen do picia

Wymaz czystości pochwyWymaz czystości pochwy nazywany jest fachowo biocenozą pochwy. To badanie laboratoryjne, do którego materiał biologiczny pobierany jest podczas badania ginekologicznego. Podstawowym wskazaniem są nawracające infekcje intymne oraz ciąża. Badanie jest proste, szybkie i w pełni bezbolesne.

Wymaz czystości pochwy – na czym polega?

Wymaz czystości pochwy pobiera się podczas badania ginekologicznego, gdy pacjentka znajduje się jeszcze na fotelu ginekologicznym. Powinno odbyć się to między 10. a 14. dniem cyklu, absolutnie nie podczas menstruacji. Po menopauzie lub przed okresem pokwitania dzień pobrania nie ma znaczenia. Jako że badanie jest bezbolesne, nie wymaga więc zastosowania żadnego znieczulenia, a samo pobieranie wymazu trwa kilkanaście sekund. Materiał biologiczny nanoszony jest na specjalne szkiełko, zabezpieczany i przesyłany do laboratorium medycznego.

Analiza wymazu polega na obserwacji go pod mikroskopem po wcześniejszym wybarwieniu metodą Grama. Pozwala to precyzyjnie określić wygląd i ilość obecnych w preparacie drobnoustrojów oraz leukocytów (krwinek białych, których obecność może wskazywać na stany zapalne). Jednocześnie wykonuje się hodowlę w kierunku rzęsistka pochwowego i grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida.

Wymaz czystości pochwy – wskazania

Wymaz czystości pochwy to podstawowa metoda diagnostyczna wykorzystywana przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej lub grzybiczej pochwy. Wskazaniami do badania są więc:

Wymaz pobiera się również kobietom ciężarnym.

Wymaz czystości pochwy w ciąży

Stwierdzenie obecności w pochwie paciorkowców grupy B jest szczególnie istotne w przypadku ciężarnych kobiet. Szacuje się, że wspomniane drobnoustroje występują nawet u do 30% zdrowych kobiet, przeważnie nie inicjując żadnego zakażenia. Podczas ciąży paciorkowce zlokalizowane w pochwie bardzo szybko namnażają się, co grozi zakażeniem ciężarnej oraz groźnymi zakażeniami jej dziecka. Mogą wywołać u płodu m.in.:

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wszystkie ciężarne kobiety pomiędzy 35. a 37. tygodniem ciąży powinny być objęte przesiewowymi badaniami na obecność paciorkowców grupy B. Stwierdzenie ich obecności jest wskazaniem do pilnej antybiotykoterapii okołoporodowej.

Badanie czystości pochwy – jak się przygotować?

Przez 3 doby przed badaniem należy powstrzymać się od podejmowania stosunków seksualnych oraz stosowania jakichkolwiek leków dopochwowych. Przeciwwskazane są również irygacje dopochwowe, które wypłukują mikroorganizmy z tego narządu i wpływają na zafałszowanie wyników (przeważnie są one fałszywie ujemne). W dniu badania należy dokładnie umyć zewnętrzne narządy płciowe zwykłym mydłem lub płynem do kąpieli niezawierającym środków antyseptycznych. Nie należy stosować środków do higieny intymnej. Niezastosowanie się do zaleceń jest przeciwwskazaniem do wykonania badania. Innych przeciwwskazań (zdrowotnych) nie ma. Pobranie wymazu nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, jest bezpieczne także dla kobiet w ciąży zagrożonej.

Wymaz czystości pochwy – cena

Wymaz czystości pochwy można wykonać w ramach NFZ, jeśli wizyta u ginekologa również odbywa się na Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas wszelkie przeprowadzane procedury diagnostyczne (np. wymaz czystości pochwy, cytologia, USG przezpochwowe) można wykonać nieodpłatnie. Na badanie można jednak wybrać się także prywatnie. W takich przypadkach za pobranie i analizę wymazu należy zapłacić dodatkowo około 50 zł (koszt ten doliczany jest do ceny prywatnej wizyty).

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Blacha A., Machczyński M., Ocena wybranych wykładników stanu zapalnego u kobiet ciężarnych w kontekście czystości mikrobiologicznej pochwy, Poznań 2015.
  2. Kotarski J., Heczko P., Lauterbach R., Niemiec T., Leszczyńska-Gorzelak B., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wykrywania nosicielstwa paciorkowców grupy B (GBS) u kobiet w ciąży i zapobiegania zakażeniom u noworodków, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, 2006-2011.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami