Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Aktualizacja: 1 listopada 2020

Kukurydza - wartości odżywcze i zastosowanieKukurydza należy do jednych z najbardziej popularnych roślin uprawnych. Najczęściej spożywamy ją w postaci płatków na śniadanie lub jako zdrową, gotowaną przekąskę. Dodatkowo przetwarza się ją, co daje produkt końcowy w postaci mąki kukurydzianej. Skoro tak wszechstronnie występuje w naszej kuchni czy wiemy jakie wartości odżywcze posiada? Poznajmy bliżej właściwości kukurydzy.

Obecnie występuje wiele odmian kukurydzy. Jednak najbardziej popularna jest kukurydza biała i żółta. Do Polski warzywo to trafiło dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Oprócz uprawy kukurydzy w celach spożywczych, dokonuję się jej również z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Okres zbioru kukurydzy przypada na miesiąc sierpień i wrzesień. Wówczas ziarna powinny być miękkie i jasnożółte (w przypadku odmiany żółtej) lub perłowe (w przypadku odmiany białej).

Kukurydza – właściwości

Ziarna kukurydzy posiadają około 15% białka, około 70% węglowodanów, 8% tłuszczu oraz dość sporą ilość błonnika. Kukurydza charakteryzuje się słodkim smakiem. Spowodowane jest to dużą zawartością cukru w jej ziarnach, większą nawet niż w innych zbożach. W jej składzie znaleźć można także witaminy z grupy B, witaminę C, D i E oraz związki mineralne takie jak magnez, fosfor, potas, selen i żelazo. Swój żółty kolor zawdzięcza karotenoidom (zeaksantyna i luteina). Występowanie tych związków korzystnie wpływa na nasz narząd wzroku oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej oka.

Ze względu na obecność w kukurydzy luteiny, polecana jest ona kobietom w ciąży, ponieważ składnik ten wpływa na odpowiedni rozwój płodu. Z kolei u kobiet nie będących w ciąży przekłada się na owulację. Spożywanie ziaren kukurydzy korzystnie wpływa także na wątrobę i pomaga usuwać złogi cholesterolu zalegającego w organizmie.

Czy wiesz, że woda z ugotowanej kukurydzy polecana jest w zapaleniach pęcherza moczowego.

Dzięki zawartości tak wielu antyoksydantów w swoim składzie kukurydza wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Zarówno witamina C, E jak i beta-karoten zawarty w kukurydzy chroni przed działaniem wolnych rodników. Niszczy je zapobiegając rozwojowi komórek nowotworowych oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Kukurydza – zastosowanie

Kukurydza jest rośliną niezawierającą gluten. Dlatego jest alternatywą dla osób, które nie tolerują tego składnika lub posiadających na niego alergię. W kuchni polskiej bardzo często kukurydza jest gotowana z dodatkiem masła, prażona lub grillowana. Oprócz tego wykorzystywana jest do produkcji mąki, wafli, płatków czy chrupek (głównie przeznaczonych dla małych dzieci) i oleju kukurydzianego. Ponadto z kukurydzy produkuje się dekstrynę, cukier oraz syrop kukurydziany, który stosuje się w przemyśle spożywczym do słodzenia produktów.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami