Kolagen do picia
Kolagen do picia

Olej kukurydzianyOlej kukurydziany nie jest w Polsce tak popularny jak olej rzepakowy, olej lniany czy olej słonecznikowy, ponieważ uprawy kukurydzy mają na celu przede wszystkim przerób ziaren na skrobię czy mąkę. Jednakże produkt ten posiada zarówno liczne walory biologiczne, jak i sensoryczne.

Olej kukurydziany – co zawiera?

Olej kukurydziany stanowi bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Znajduje się w nim bardzo dużo kwasów tłuszczowych omega 6 i nieco mniej kwasów tłuszczowych omega 3. Stosunek obu kwasów względem siebie jest jednak zbyt duży, co może stanowić wadę tego oleju. Za to uwagę należy zwrócić na zawartość kwasu linolowego.

Do pozostałych składników zaliczamy:

Olej znany jest przede wszystkim z dużej zawartości fitosteroli, które m.in. pełnią funkcję antyoksydantów. Szacuje się, że ich zawartość może dochodzić nawet do 968 mg na 100 g oleju. Istnieje wiele odmian kukurydzy, a skład i właściwości oleju w dużej mierze zależą właśnie od odmiany, a także sposobu uprawy, nasłonecznienia i stosowanych nawozów.

Olej kukurydziany – właściwości zdrowotne

Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy olej ten obniża poziom wolnych rodników tlenowych w organizmie. To reaktywne formy tlenu, które przyspieszają starzenie się organizmu i zwiększają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory.

Olej kukurydziany wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ obniża cholesterol – głównie frakcję LDL poprzez zahamowanie jego wchłaniania w drogach pokarmowych. To również przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego, w tym głównie miażdżycy.

Produkt poprawia wygląd i funkcję skóry, gdyż wpływa na integralność błon komórkowych. Dzięki dużej zawartości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i NNKT wpływa na nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry opóźniając powstawanie zmarszczek. Do pozostałych właściwości zdrowotnych oleju kukurydzianego należą:

  • regeneracja uszkodzonych błon komórkowych;
  • łagodzenie problemów skórnych;
  • wspieranie krzepnięcia krwi.

Olej kukurydziany jest lekkostrawny, dlatego nie powoduje negatywnych objawów ze strony układu pokarmowego.

Olej kukurydziany w kuchni

Dużą zaletą produktu jest jego neutralność. Olej kukurydziany posiada bowiem jasny kolor i mało wyraźny smak, dzięki czemu można go stosować do wielu dań bez obawy o zmianę ich smaku. Można go stosować zarówno na zimno, jak i do smażenia. Mało kto decyduje się jednak na dodanie oleju zimnego np. do sałatek ze względu na wspomnianą wcześniej neutralność. Nie dodaje bowiem żadnego smaku. W tym celu wykorzystuje się bardziej intensywne, wyraźne oleje, np. olej z orzechów włoskich czy lnu. Olej kukurydziany wykorzystuje się głównie do smażenia potraw, ponieważ wykazuje wysoką temperaturę dymienia – wyższą niż pozostałe oleje.

Przed kupnem oleju należy określić cel jego zastosowania. Jeśli mimo wszystko chcemy go spożywać na zimno, np. w sałatkach, należy kupić olej nierafinowany, tłoczony na zimno. Nie nadaje się on jednak do smażenia. Jeśli celem będzie wykorzystanie oleju do smażenia, należy kupić olej rafinowany.

Wady oleju

Główną wadą oleju kukurydzianego jest niekorzystny stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do kwasów omega 3. W populacji ogólnej spożywa się znacznie więcej kwasów omega 6, przy czym ich prawidłowy stosunek względem siebie wynosi 4:1. W przypadku omawianego oleju wynosi on nawet około 50:1, co zamiast wpływać korzystnie na zdrowie może wywoływać negatywne reakcje, np. zwiększać istniejące stany zapalne. Jedną z wad produktu jest również jego wysoka cena.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wroniak M., Kwiatkowska M., Krygier K., Charakterystyka wybranych olejów tłoczonych na zimno, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2/2006.
  2. Pińczuk G., Klimek-Kopyra A., Pustkowiak H., Zając T., Porównanie zawartości i wydajności olejów w zależności od sposobu nawożenia oraz klasy wczesności i typu ziarna mieszańców kukurydzy, Żywność. Nauka. Technologia, Jakość, 5/2011.
  3. Stec M., Kurzeja E., Gajkowska K., Wardas M., Ocena peroksydacji lipidów w olejach: sojowym, kukurydzianym i ryżowym, wzbogaconych beta-karotenem, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami